Футболен стадион, по-голям от Уембли, лежи изоставен с кранове, все още надвисващи над недовършените трибуни. Клубът от китайската Суперлига Гуанджоу Евъргранде, сега извествен като Гуанджоу ФК, удиви феновете с амбициозни планове за новата си арена, която може да побере публика от 100 000 души.

Първоначалният дизайн беше за структура с форма на лотос, която би засенчила „Уембли“. Стадионът в Лондон може да побере 90 000 зрители, докато най-големият стадион в Европа, „Камп Ноу“ на Барселона, в предишния си вид можеше да побере максимум 99 354.

Въпреки това, откакто работата по строенето на стадиона на Гуанджоу Евъргранде започна през април 2020г., собствениците на клуба изпаднаха във финансови проблеми.

Смята се, че Евъргранде Груп, един от най-големите строителни предприемачи в Китай, има дългове на обща стойност 220 милиарда паунда. Това принуди фирмата да спре строителството на новия стадион в Гуанджоу.

През ноември 2021г. Незавършеният стадион беше иззет от китайското правителство с планове да го продаде на друга компания или да прехвърли собствеността на държавната Guangzhou City Construction Investment Group

Проектът в крайна сметка беше окончателно отменен в средата на 2022г.

Построеното от стадиона трябваше да бъде продадено на търг. През миналия декември обаче китайското правителство беше принудено да се намеси и да поеме стадиона на затъналата в дългове фирма.

Докладите показват, че Евъргранде ще има загуба от около 143 милиона паунда по проекта, след като предаде правата върху собствеността на земята на правителството.

Тъй като стадионът е изоставен, ФК Гуанджоу е принуден да остане на многофункционалния стадион „Тиане“, който е техен дом от 2011г. и има капацитет от малко над 50 хиляди зрители.

Въпреки че Гуанджоу Евъргранде беше доминираща сила в китайския футбол през последното десетилетие, като спечели осем титли в китайския шампионат за 11 години, той изпадна от Суперлигатап рез 2022г., като спечели само три пъти в 33 мача.

Евъгранде подаде молба за защита от фалит в САЩ през август 2023г. През юли тази година компанията отчете обща загуба от 64 милиарда паунда за 2021 и 2022г.

Проблемите на имотния гигат обаче са само върхът на айсберга, тъй като секторът на имотите в Китай продължава да е в смут.

Големите предприемачи не успяха да завършат жилищни проекти, което предизвика протести и бойкот на ипотечните кредити от страна на собствениците на жилища. Има също опасения, че проблемите в сектора на имотите в страната могат да повлияят на други части от китайската икономика, тъй като растежът се забавя. От разразяването на дълговата криза в сектора в средата на 2021г. компаниите, които представляват 40% от продажбите на жилища в Китай, са в неизпълнение.

Саудитска Арабия строи мегаград за 1 трилион, който да бъде домакин на Мондиал 2034

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS