Лионел Меси е идол на милиони футболни фенове по целия свят заради начина си на игра и купищата успехи, които постигна в кариерата си до момента.

Аржентинецът е истински пример за подражание и затова редица футболисти искат да приличат на него. На някои от тях им се получава донякъде, на други изобщо не им се получава.

Тези от първата група, които покажат дори минимално сходство с някакъв аспект от играта на Меси, веднага получават прякор, в който е включена фамилията на носителя на 8 награди „Златна топка“.

Дори в България за кратко игра футболист, наречен „Меси от Казахстан“. Еркебулан Сейдахмед обаче така и не впечатли в Левски, където игра през първата част на 2019 г. под наем от руския Уфа, и си замина по живо по здраво.

Общо взето, всяка държава, в която хората знаят що е то футбол и има някакъв организиран футбол, опитва да извади по някой местен Меси, като българският пример е Радослав Димитров, който наскоро се завърна в румънския Ботошани.

Ето и кои са най-известните футболисти, които в някакъв момент от кариерата си са били сравнявани с гениалния аржентинец дотолкова, че да получат фамилията му като прякор:

Лий Сеунг-Ву

Наричан „корейският Меси“, Ву е тренирал в Барселона и винаги е бил смятан за играч с голямо бъдеще, наравно, със самия Меси. След като напусна Барселона, той отиде в Италия, после в Португалия, докато не се завърна в Южна Корея и мечтата да бъде новия Меси угасна.

Гай Асулин

Израелецът, смятан за една от перлите на младежкия отбор на Барса, направи своя дебют при каталунците под ръководството на Пеп Гуардиола. Сериозна контузия и постепенна загуба на увереност направиха бъдещето му в Барса все по-сложно. В крайна сметка той напусна клуба и премина в Манчестър Сити, но и там нещата не му се получиха и не дочака да се събере отново с Гуардиола, този път на Острова.

Жан Мари Донгу

Подобно на Меси, камерунецът игра в три различни отбора в юношеските формации на каталунците. Барселона имаше големи надежди за него, но той най-накрая си тръгна през задната врата, без да вдига много шум. Реал Сарагоса, Химнастик и Луго са някои от клубовете, за които игра Донгу след това, а в момента е на 30 години и няма отбор.

Джовани дос Сантос

Той беше в гарнитурите на Барселона от 12-годишна възраст, преминавайки в Ла Масия от Монтерей. Играл е за Тотнъм, Ипсуич Таун, Галатасарай, Расинг Сантандер, Майорка, Виляреал, Лос Анджелис Галакси и Клуб Америка. Дос Сантос стана златен олимпийски медалист на Игрите в Лондон през 2012 г. с отбора на Мексико до 23 години, където тимът му победи Бразилия с Неймар, Оскар, Хълк и Алешандре Пато в състава си.

Лука Ромеро

Лука Ромеро, по-известен като „мексиканския Меси“, в момента е в Алмерия, след като се присъедини към Милан през лятото на 2023 г. На 15 години и 219 дни той стана най-младият дебютант в цялата история на Ла Лига и до момента надеждата на ацтеките, че той ще поеме по стъпките на Меси все още е жива.

Диего Лайнес

Бившият аржентински футболист и треньор Рикардо Ла Волпе оприличи младия мексиканец на звездата на Интер Маями. През 2019 г. Бетис купи Лайнес от Клуб Америка, но офанзивният футболист не успя да се впише при „вердибланкос“ и след няколко наема, той се завърна в Мексико, обличайки екипа на Тигрес.

Ерик Ламела

Ерик Ламела започна в младежките формации на Ривър Плейт, като изкарва неуспешен пробен период в Барселона, когато е само на 12 години. Впоследствие той подписа с Рома, а след това игра в Тотнъм, докато не премина в Севиля, където е и до момента.  

Диего Буонаноте

Чилиецът, който носеше националната фланелка на Аржентина, беше един от най-големите таланти на Ривър Плейт, когато начело на отбора бе Диего Симеоне (2008 г.). След пътнотранспортно произшествие, при което трима негови приятели загинаха, кариерата му бе прекъсната. Буонаноте игра за Гранада, Пачука, АЕК Атина и Малага, но не достигна висините, които му предричаха.

Хуан Итурбе

Аржентинският вестник „Ole“ го нарече „мини Меси“, а „El Grafico“ го определи като „Меси от Гуарани“. Той се открои през 2012 г. в шампионата на Южна Америка до 20 години, след което отиде в Европа. Там игра за Порто и Рома, преди да напусне стария континент, за да носи екипите на Пачука и Гремио, като в момента играе в родината си Парагвай за Серо Портеньо.

Луан Виейра

Бразилецът получи прякор Луанел Меси. Той бе смятан за една от перлите на бразилския футбол, но така и не напусна родината си, където се развива цялата му кариера до момента. Луан е олимпийски шампион с Бразилия от Рио де Жанейро през 2016 г. и дори стигна до мъжкия национален отбор, но така и не разви таланта си достатъчно, че да бъде трансфериран в Европа.

Ален Халилович

Хърватинът получи звучното прозвище „Меси на Балканите“, което бе подплатено с трансфер в Барселона през 2014 г., когато беше само на 17 години. Заради началото си в Динамо Загреб, той също беше сравняван с местния идол Лука Модрич, но не стигна нито до неговото ниво, нито до това на Лионел Меси. Атакуващият халф игра в отбори от Висшата лига, Серия А и Ередивизи, но така и не успя да избухне така, както се очакваше.

Марко Марин

В Германия също си имат местен Лионел Меси и това е Марко Марин, който във Вердер Бремен даде заявка, че ще стигне далеч. Виждайки потенциала му, Роман Абрамович го купи в Челси, където Марин не оправда очакванията и постепенно кариерата му тръгна надолу.

Боян Къркич

Къркич игра заедно с Меси в Ла Масия и после в първия отбор на Барселона, като тогава се твърдеше, че той има по-голям талант от Меси. Тези сравнения обаче дойдоха твърде големи за Къркич, който в интервю за „BBC Sport“ призна: „Те ме сравниха с Меси и не можах да се сдържа. Когато отидох в Рома и Милан, не отидох като Боян, а като нова звезда, нов Меси“. Къркич не успява да издържи на голямото напрежение, предизвикано от високите очаквания към него и не достига до предреченото му ниво.

Такефуса Кубо

Нисичкият офанзивен футболист носи прозвището „Японският Меси“. Също както и аржентинецът, Таке Кубо отива в младежката академия на Барселона, но впоследствие е отмъкнат от Реал Мадрид. Той така и не успя да се утвърди в „кралския клуб“ и бе даван неколкократно под наем. В крайна сметка, през лятото на 2022 г. той бе купен от Реал Сосиедад, където се представя чудесно до момента, бидейки един от основните футболисти в състава на баските.

Сотирис Нинис

Гърците също имат свой Меси, като това е Сотирис Нинис. Той дебютира за мъжкия национален отбор на „елините“ само на 18, като бе голямата звезда на Панатинайкос. В крайна сметка Нинис не успя да стигне кой знае колко далеч, като след ПАО, той игра в Италия, Белгия и Израел, а в момента е съотборник на Илиан Илиев-младши в Кифисия.

Мунир Ел Хадади

Роденият в Испания нападател от марокански произход беше звезда при юношите на Барселона. Той проби в първия състав в доста неподходящ момент, тъй като в атаката на каталунците тогава бяха Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар и за него нямаше толкова много възможности за изява. Впоследствие Мунир игра за Валенсия, Алавес, Севиля, Хетафе и Лас Палмас. Той се утвърди като качествен нападател в Ла Лига, но не и такъв, който да е основна фигура в някой от грандовете на европейския футбол.

Клаудио Ечевери

Младият аржентински футболист е един от последните, наричани „новият Меси“. Манчестър Сити плати повече от 14 милиона евро, за да го вземе от Ривър Плейт, като от Ечевери се очаква много, бидейки само на 18 години. Той вече блесна с националната фланелка на Аржентина, вкарвайки 5 гола на Световното първенство до 17 години, където „гаучосите“ завършиха на четвърто място.

Хит в социалните мрежи: Матео Меси даде урок по футбол на сина на Суарес (ВИДЕО)

Пауло Дибала остана извън състава на Аржентина за Копа Америка

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS