В поредния епизод от рубриката на dsport и efbet “Футболна екзотика“ ви пренасяме в кралско Бахрейн, за да научим повече за футбола в островната държава.
Бахрейн представлява архипелаг в близост до западния бряг на Персийския залив, а фактът, че населението е малко над 1 милион, от които близо половината са чужденци, не предполага някакви невероятни спортни постижения. Само че по подобие на намиращите се в близост Саудитска Арабия и Катар, Бахрейн също има своите амбиции, заради които не се колебае да залага на чуждестранни специалисти и дори натурализиране на спортисти.
Държавата има доста висок индекс на човешко развитие, а в последните години можем да дадем и много висока оценка на развитието на местния футбол. Усилията явно дават резултат, защото през 2019-а Бахрейн постигна невероятни успехи на ниво национален отбор, печелейки Купата на Персийския залив и Шампионатът на Западна Азия. Всичко това се случи под ръководството на португалеца Хелио Соуса, но големият принос бе на момчетата на терена. Става дума за играчи, които основно играят в местния шампионат, но победите над отбори като Ирак и Саудитска Арабия говорят за добро ниво на първенството.
Премиерлигата на Бахрейн се провежда от 1957 година като към настоящия момент елитната група се състои от 10 отбора. Те играят по два пъти всеки срещу всеки и след 18 кръга определят шампионът. Той получава и място в Азиатската Шампионска лига.
В същото време последните два изпадат във втора дивизия, а осмият в класирането играе бараж за оставане в елита.
Малкият брой отбори и съответно мачове поне на теория правят сезона доста непредвидим. Само че футболът в Бахрейн си има своя изявен хегемон и точно върху него и следващия му мач ще насочим фокуса си.
Става дума за Ал-Мухарак – един от най-старите спортни клубове в арабския район, който е спечелил титлата впечатляващите 34 пъти! Град Мухарак е третият най-голям в страната, а по времето на основаването на отбора, през 1928-а, все още е и столица на Бахрейн.
Може би и това е помогнало за успехите на отбора, но те наистина са впечатляващи – към 34-те титли прибавете още 32 Купи на Краля плюс 5 Купи на коронования принц, за да стигнем и до най-големия момент в историята на клуба – спечелената Купа на Азиатската футболна конфедерация през 2008-а, последвана от триумф в Шампионската лига на Персийския залив. Именно от този отбор излизат и най-много състезатели за националния отбор.
През миналия сезон тимът завърши трети, но сега е решен да си върне трона и засега потвърждава амбициите с резултати – първо място с 30 точки след 13 кръга. До края на сезона остават 5 мача, а борбата ще бъде сериозна, защото вторият Ал-Хид е само на точка пасив, а третият и миналогодишен шампион Ал Рифа има 25. С две думи – няма място за грешки.
Затова и предстоящият мач срещу четвъртия Ал Найма е от изключително значение. „Белите коне“ от столицата Манама са с 21 точки и реално имат шансове за влизане в топ 3, така че изобщо не са за подценяване.
Този отбор също е от тези с богата история, макар и да не може да съперничи на предстоящия си съперник. Ал Найма е основан през 1943 година, има една шампионска титла от 1975 година, както и 7 Купи на Краля.
Любопитен факт е, че феновете на двата отбора имат много близки отношения. Дори се случва привържениците на Ал Найма да подкрепят Мухарак от стадиона и обратното, когато техният тим вече няма шансове за титлата например.
Сега обаче ситуацията не е такава, залогът е голям и за двата отбора, така че очакваме ожесточена битка на терена на Националния стадион, който впрочем приема огромна част от двубоите в първенството.
Тази година и двата отбора бележат близо 2 гола средно на мач, така че можем да очакваме попадения. А дали „белите коне“ могат да сътворят сензация и да объркат плановете на хегемона, предстои да разберем.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS