Българският професионален футбол е в упадък през последните години. Това е факт, а причините са много. Страната ни обаче не е съвсем изчезнала от футболната карта, защото продължава да пише история на Световното първенство по минифутбол (5+1). За шампионата на планетата в Обединените арабски емирства се класирахме миналата година, когато взехме бронз от Европейското първенство.

Топ Коефициенти за Спортни залагания!

Тази неделя „лъвовете“ отново направиха горди всички българи с невероятна победа с 3:0 над Япония, която ги класира на първо място в групата ни и ги прати на осминафинал на Мондиал 2023. Преди това победихме и Черна гора със същия резултат 3:0.

Така нашите футболисти са лидер в група E с максимален актив от 6 точки. Второто място делят Япония и Черна гора с по 3 точки, а последен е днешният ни съперник Оман с 0 точки. Мачът срещу оманците е от 16:30 часа.

Форматът на Световното първенство по минифутбол в Рас Ал Хайма (Дубай) е сходен с формата на Световно по футбол. 32 отбора са разпределени в осем групи. Всеки играе срещу всеки по веднъж и първите два тима от всяка група се класират към елиминационната фаза.

България вече спокойно може да мисли за съперника си на осминафиналите, защото е недостижим на върха в групата си. В спор за място в топ 8 нашите ще се изправят срещу втория в група F. Там са тимовете на Англия, Франция, Словакия и Албания. Развръзката все още е неясна. Аут са само албанците, които са с 0 точки. Англия и Франция са с по 4 точки, а Словакия е с 3. След изиграването на последните двубои в групата, ще бъде определен първия съперник на България в елиминационната фаза.

Нашите добре се познават с Франция и Англия. Победихме „петлите“ с гол в края на Европейското, докато с англичаните играхме преди няколко месеца в Лигата на нациите, когато си разменихме по една победа. Важно е да се отбележи, че в последно време „трите лъва“ вдигнаха нивото на минифутбола си с много нови класни играчи.

Словашката федерация пък е една от най-близките до нашата и макар скоро да не сме играли заедно, успяхме да ги гледаме пак на Лигата на нациите, която домакинстваха.

Ако успеем да стигнем до четвъртфинал, най-вероятен съперник ще ни бъде актуалният европейски шампион Азербайджан. Разбира се, ако не се случи голяма изненада.

Мондиалът във минифутбола започна на 26 октомври, а големият финал и битката за бронза е в събота, 4 ноември. Между 1 и 4 ноември ще се изиграят всички мачове от елиминационната фаза.

Любопитното е, че само допреди няколко години в България организиран минифутбол не съществува. Развитието му у нас започва с построяването на първите площадки с изкуствена трева. Постепенно започват да се организират турнири и лиги по минифутбол от Българската асоциация минифутбол (БАМФ). Организират се и селекционни кампове за подбор на най-добрите от цялата страна.

Най-разпространеният формат у нас е Футбол 6 (5 полеви играчи + вратар), но има Футбол 3, Футбол 5 (4+1), Футбол 8 (7+1) и Футбол 9 (8+1). На Футбол 5 станахме световен вицешампион през 2018 година.

„В България се справяме със собствени средства. Имаме генерален спонсор – efbet и наши оперативни приходи, които отделяме. Получавали сме много критики миналите години. Ние доказахме, че е било правилно“, сподели президентът на Българска асоциация минифутбол Борислав Александров пред Дарик радио и dsport след спечелените бронзови медали от Европейското.

„Минифутболът е Футбол 6. Категорично вече не е махленски. На доста сериозна организация е. В минифутбола са 6-има, във футзала 5. В минифутбола тече времето от 0 до 25. Минифутболът може да се играе на изкуствена и на естествена трева“, обясни той част от специфичните правила. В допълнение тъчовете се изпълняват с крак, като не може да се вкара директно гол.  

„Имам партньорско отношение с БФС. Те ни помагат за семинари, треньори, делегати. Предоставят ни екипировка. Чисто логистично. Има и резултати на терен от нашата работа. Началото на минифутбола е от 2008-2009 година, когато се построиха доста терени. Този национален отбор започна да се гради от 2017 година, когато взехме участие на Европейското“.

„Мисля, че интересът расте към минифутбола. Според мен възрастта, в която може да се практикува по-усилено минифутбол в елитно ниво е след 21-22 години, когато се знае, че няма да станат професионални футболисти, но искат да изживеят тръпката от играта. От университетите можем да черпим сериозен интерес. Идва поколение, което е свикнало с изкуствената трева“.

„Според мен, ако не са изпитали голямо разочаровани от футбола на голям терен, повече са тези, които ще идват и ще идват. Много хора досега не са знаели, че съществува толкова организиран формат на футбола. По никакъв начин не сме имали финансиране от държавата. В Европа и света това е държавна политика. Не говорим за много големи финансови средства. Ако се имплементира в училищната система, ще даде резултати и в големия футбол“, сподели още преди година Борислав Александров и навярно подсказа защо България има успехи в минифутбола на аматьорско равнище, но не и в професионалния Футбол 11.

Приказката продължава! България е в елиминациите на Световното първенство

БФС поздрави националите по минифутбол

България отнесе Черна гора на мини футбол в мач за учебниците

Президентът на БАМФ: Ако играем освободено, имаме шанс за финал на Световното

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS