Вуду-ритуалите и уроките са сред най-използваните прийоми за подсигуряване на победата във футбола в Африка. На световните първенства редовно се появява по някой магьосник, който прави заклинания и други ритуали, за да донесе победа на страната си. В повечето случай обаче тези знаменитости за по три дни се оказват шарлатани, които просто търсят медийна слава и богатство.

В други части на света също има много ритуали и легенди около футбола. Една от тях е легендата за Кирикочо. В края на 20-и век Кирикочо е бил фен на аржентинския Естудиантес де Ла Плата. Всеки път, в който ходел да гледа тренировка на отбора си, се случвало някакво нещастие като фрапантен пропуск или контузия на някой от играчите.

Треньорът на отбора през 80-те години на миналия век Карлос Билардо разбрал за този привърженик и се срещнал с него. Той помолил кутсузлията да ходи и на тренировките на другите отбори, за да пренесе малко от лошия късмет и на тях. Идеята на Билардо сработила и през 1982 г. отборът му станал шампион, губейки само един домакински мач срещу Бока Хуниорс, преди който Кирикочо не успял да отиде на тренировката на „Xeneize“.

Оттогава името на този фен става нарицателно за лош късмет във футбола и при споменаването му неизбежно следва някакъв пропуск или контузия. Освен в Южна Америка, то се разпространява и в Европа, където също много футболисти го използват. Най-известните примери от последните години с Легендата за Кирикочо са няколко.

През 2010 защитникът на Испания Жоан Капдевила изкрещя тази дума, когато Ариен Робен стреля към вратата на Икер Касияс на финала на Световното в Южна Африка. „Използвал съм тази дума само веднъж, при спасяването на Касияс срещу Робен. Тогава бях отчаян и първото нещо, за което се сетих, бе думата „Кирикочо“. Използвах го веднъж и се получи“, казва защитникът в едно свое интервю.  

Същото се случи и през този сезон на Шампионската лига. В осминафиналния мач между Борусия Дортмунд и Севиля, вратарят на испанците Ясин Буну използва проклятието, за да спре норвежката голова машина на „жълто-черните“ Ерлинг Холанд да вкара от дузпа. Когато той се засилваше към топката, вратарят изкрещя „Кирикочо“ и Холанд пропусна. За негова радост съдията нареди дузпата да бъде изпълнена отново и при втория си опит младият нападател не греши.

Ерлинг Холанд класира Борусия Дортмунд на 1/4-финалите в Шампионска лига (ВИДЕО)

В края на мача Холанд бе попитан за размяната на реплики с мароканския вратар при дузпите, на което той отговаря: „Нямам представа какво съм му извикал, казах същото, което той ми беше казал. Не знам какво означава“. По този начин норвежецът, на свой ред, е урочасал Ясин Буну, който не успя да спаси втората дузпа.

Най-пресният пример с използването на „Кирикочо“ е финалът на Евро 2020 между Италия и Англия, спечелен от „адзурите“ с 3:2 след изпълнение на дузпи. При последната дузпа за Англия, изпълнена от Букайо Сака, Джорджо Киелини изкрещя проклятието, в резултат на което Донарума спаси дузпата на Сака и Италия стана европейски шампион за втори път в историята си.

Изглежда, че опитният защитник е бил запознат с тази дума и нейната сила да кара футболистите да правят гафове. Той вероятно е научил за проклятието „Кирикочо“ от аржентинския си съотборник в Ювентус Пауло Дибала. По този начин той даде своя принос за триумфа на Италия над „трите лъва“ и спечелването на европейската купа.

Европейската слава е за Италия след 120 минути битка и дузпи (ВИДЕО)

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS