Косата ни често е първото нещо, което забелязват другите, но и първото, което страда от напрегнатото ни ежедневие, лошите навици и агресивните външни фактори. Боядисване, стилизиране с горещи уреди, слънце, студ или неподходяща козметика – всичко това може да я направи суха, чуплива и безжизнена. Ако усещате, че косата ви е загубила своя блясък и мекота, време е за действие.
Не е нужно да чакате да се стигне до крайности като накъсване или силен косопад. Добрата новина е, че с правилната грижа и малко постоянство можете да възстановите здравето и вида на косата си. Един от най-ефективните начини да започнете е с грижа за боядисана коса, дори и косата ви да не е наскоро третирана – формулите обикновено са по-богати и подхранващи.
Важно е също така да разгледате състава на продуктите, които използвате. Козметика без сулфати, парабени и алкохол ще ви помогне да възстановите естествения баланс на скалпа и структурата на косъма. Онлайн платформите като Notino.bg предлагат голямо разнообразие от професионални продукти за коса – достъпни и с гарантиран произход.
Признаци за изтощена коса
Много хора не осъзнават веднага, че косата им е изтощена. Първите сигнали са загуба на блясък, цъфтящи краища и усещане за сухота при допир. Косата започва да се заплита по-лесно и се оформя по-трудно.
Друг ясен знак е накъсването. Ако след всяко ресане или измиване откривате косми с различна дължина върху четката, това говори за слабост в структурата на косъма. Също така, ако косата ви се наелектризира често, това също може да е индикатор за нарушен воден баланс.
Състоянието на косата може да се влоши и от прекалено често третиране – боядисване, изсветляване, изправяне, маша. В такива случаи възстановителните продукти са задължителни.
Изградете подходяща рутина
Грижата за изтощена коса започва с правилния избор на продукти. Първата стъпка е нежен шампоан без агресивни почистващи агенти. Шампоаните с кератин, протеини или хиалуронова киселина ще подпомогнат възстановяването на структурата на косъма.
След шампоана задължително използвайте балсам или маска – те не само подхранват, но и улесняват разресването, което намалява риска от накъсване. Маските се нанасят 1–2 пъти седмично и трябва да се оставят поне 5–10 минути.
Не пренебрегвайте и серумите или олиата за краища – те предпазват от външни влияния и запечатват влагата вътре в косъма. Идеално допълнение към рутината са спрейове за термозащита, ако използвате преса или сешоар.
Ключът към успеха е постоянството. Възстановяването на косата не става за ден или два, но с правилните стъпки резултатите няма да закъснеят.
Не се колебайте да инвестирате в продукти от професионални серии – в сайтове като Notino често има намаления на водещи марки, с които да започнете грижата правилно.
Какво да избягвате, когато косата е изтощена
Първото, което трябва да направите, е да ограничите топлинната обработка. Изправяне с преса, сушене с горещ въздух и къдрене с маша – всичко това допълнително уврежда вече отслабената коса. Ако не можете без сешоар, ползвайте го на ниска температура и винаги с термозащита.
Избягвайте прекалено стегнатите прически – кокове, опашки и плитки, които дърпат косъма и водят до начупване или дори изтъняване в зоната на скалпа. Използвайте мек ластик без метална част.
Не третирайте косата си агресивно с груби четки или резки движения при ресане. Започвайте от краищата и се движете нагоре. Дори най-качественият продукт няма да помогне, ако механично увреждате косата ежедневно.
Също така, редуцирайте честото боядисване или обезцветяване. Ако се налага поддръжка на цвят, изберете по-щадящи техники като балеаж или тониране, които не се нанасят по целия косъм.
Важно е да дадете време на косата си да почине. Поне няколко месеца без агресивни процедури ще се отразят положително на нейната плътност и здравина.
Подхранване отвътре
Косата, както и кожата, отразява състоянието на целия организъм. Ако не получава нужните хранителни вещества, тя губи своята сила и жизненост. Затова е добре да обърнете внимание и на това как се храните.
Включете в менюто си храни, богати на витамини от група B, цинк, желязо и омега-3 мастни киселини. Яйца, ядки, риба, листни зеленчуци и пълнозърнести храни са чудесни източници на нужните нутриенти.
Пийте достатъчно вода – дехидратацията влияе и на скалпа, и на самия косъм. Чаша вода повече на ден може да има по-голям ефект, отколкото предполагате.
Хранителните добавки също могат да бъдат полезни, но избирайте ги внимателно и по възможност след консултация със специалист. Комбинации с биотин, колаген и витамин D са сред най-използваните при проблеми с косата.
Не забравяйте и за стреса – психическото напрежение може буквално да „изтощи“ косата. Редовна физическа активност, сън и почивка също са част от формулата за здрава коса.
Подстригване и професионални терапии
Колкото и странно да звучи, подстригването е част от грижата при изтощена коса. Редовното премахване на цъфтящите краища подобрява вида на прическата и спира разпространението на увреждането нагоре по дължината.
Посетете фризьор и обсъдете възможността за терапия с кератин, ботокс за коса или други възстановяващи процедури. Те подхранват в дълбочина и имат по-траен ефект от обикновените маски.
Имайте предвид, че професионалните терапии не са заместител на домашната грижа – те действат като шокова терапия, но ежедневната рутина е тази, която поддържа резултата.
Ако предпочитате продукти за домашна употреба, много от тях вече предлагат салонни формули в удобна опаковка – ще ги намерите в онлайн магазини като Notino, с богат избор от марки и цени.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS