Феновете на Барселона могат да си въздъхнат с облекчение, след като Хосеп Мария Бартомеу най-накрая подаде своята оставка.
Отне само най-добрият играч в историята на клуба публично да застане срещу него, огромни финансови загуби, няколко унизителни поражения в Шампионската лига, странни скандали и безпрецедентен бунт от членовете на клуба. Но най-накрая желанието на мнозина се сбъдна.
Поражението срещу Реал Мадрид в първото Ел Класико за сезона беше последният пирон в ковчега. В никакъв случай обаче не можем да кажем, че лошият старт на сезона би довел до изхвърлянето на всеки друг президент . Времето на Бартомеу вече беше на заем след многото грешки през годините. Този старт просто подпечата съдбата му.
Испанецът се изкачи до върха в клуба само защото беше втори по линия след Сандро Росей, който подаде оставка. След това Бартомеу спечели избори, които се случиха веднага след като Барселона спечели требъла под ръководството на Луис Енрике, което удължи управлението му.
Но след като избирателите възнаградиха европейския успех с електорален успех, всичко тръгна надолу. На трансферния пазар Бартомеу прахоса огромни средства, за да привлече грешните играчи. Той избра Ернесто Валверде като наследник на Луис Енрике, което доведе до известен успех в началото, но след това дори нямаше достойнството да го уволни лице в лице. Бартомеу озадачаващо задържа Валверде дори след две последователни унижения в Европа и го уволни в паника, за да го замени с Кике Сетиен в средата на миналия сезон.
Имаше ясни проблеми по отношение на това кой отговаря и за изграждането на състава, като борбата за власт бе често срещана и на пръв поглед липсваше ясна посока. Секретари и спортни директори идваха и си отиваха, без ясен цялостен план. По-възрастните играчи получаваха масивни дългосрочни договори, като междувременно не бяха установени добри заместници.
Отборът силно се облегна на Лионел Меси с надеждата той да достави нужните трофеи, което аржентинецът направи. Отборът продължи да доминира в Ла Лига, както и в Купата на Краля и дори се доближи до победата в Шампионска лига. Кампанията на Меси през 2019 г. беше особено невероятна, след като магьосникът от Росарио собственоръчно изведе тима на косъм от това да спечели нов требъл, въпреки че останалата част от състава не бе и близо до качеството на отборите на Барселона от 2009 и 2015 година. След края на сезона капитанът на каталунците дори спечели „Златната топка“, но просто изискванията на тима към него бяха прекалено високи, имайки предвид защитата на отбора, която се разтопи срещу Ливърпул на полуфиналите.
И все пак Меси беше насочен в изключително странна, тайна кампания, платена чрез клубни фондове. В скандала, който стана известен като „Барсагейт“, на фирма бяха изплатени един милион евро за провеждане на кампании в социалните медии, които атакуваха враговете на Бартомеу (включително понякога легенди като Меси) и популяризираха президента като интересна и знаеща фигура.
Самият Меси се опита да напусне клуба в последния трансферен прозорец, само за да бъде принуден да стане вледствие на правна заплаха от клуба.
Финансите на „блаугранас“ също не са били в толкова лошо състояние, най-вече поради огромни разходи за заплати и трансфери. С намаляването на футболните печалби поради пандемията, касата на Барселона просто не останаха пари, въпреки че клубът се наслаждаваше на изключително високи приходи от години. Това, че отбор, похарчил над 100 милиона за трима различни играчи през последните няколко години, вече не може да си позволи Мемфис Депай от Лион, говори много.
Търпението на членовете на клуба най-накрая се изчерпа и в крайна сметка бе организирана кампания за събиране на подписи, която предизвика вот на недоверие, който трябваше да се проведе през следващите седмици. Вместо да се сблъска с недостойността на избори за отзоваване, които най-вероятно щяха да доведат до края на ръководството му, Бартомеу избра да подаде оставка.
За мнозина тя дойде прекалено късно, но все пак най-накрая се случи.
Разбира се, фактът, че бившият президент си отиде, не означава, че изведнъж всичко ще бъде наред. Все още има финансови проблеми, с които клубът трябва да се справи. Много от играчите в тима все още имат високи доходи, които не оправдават с изявите си на терена, а също така и големи дупки на други места. Не е ясно дали Роналд Куман е отговорът и в дългосрочен план, що се отнася до позицията на старши треньор. Не се знае дали Меси все още има вяра в клуба.
Изграждането на нов състав, реално, трябва да отнеме години. Въпреки че усещането за неразположение и лошо управление, което бе част от институцията толкова време, привидно става все по-слабо и по-слабо, все още има големи проблеми в клуба, които се нуждаят от решаване, но поне най-големият от тях - Бартомеу, вече го няма. Поради това поддръжниците на "лос кулес" засега могат да си отдъхнат.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS