Когато стане въпрос за сръбски футбол, в съзнанието на феновете изникват имената на грандовете Цървена звезда и Партизан. Хегемонията на двете емблеми обаче бе разрушена в края на 90-те години на миналия век от един скромен отбор, кръстен на легендарен герой от сръбските епически народни песни.

Става въпрос за футболен клуб Обилич Белград. Клубът е основан през 1924 година и носи името на популярния сръбски национален герой Милош Обилич, на когото се приписва убийството на турския султан Мурад I в битката при Косово Поле на 15 юни 1389 година.

Християнският войник, убил султан Мурад, остава анонимен в продължение на два века след битката и чак в края на петнадесетото столетие се появява името Милош Обилич в записките на архиепископ Петър II Петрович Негош. В действителност не е доказано, че такава личност съществува.

След края на Втората световна война името Обилич е забранено от тогавашния политици, което налага клубът да бъде преименуван на Чубурац. Домакинският стадион също носи името „Милош Обилич“. Съоръжението е с капацитет от 5 673 места. Прякорът на Обилич е "рицарите".

Най-големият успех на малкия белградски клуб е спечелването на сръбското първенство през 1998 година, когато е разцепен двупосочния модел на абсолютна хегемония от страна на местните грандове Цървена звезда и Партизан.

През същата година отборът играе в предварителния кръг на квалификациите за Купата на Европейските шампиони, където отпада след загуба и равенство от германския колос Байерн Мюнхен.

През следващия сезон Обилич не успява да дублира титлата си, тъй като първенството е спряно заради масираните бомбардировки на НАТО над Югославия.

Най-силните години на Обилич се свързват с президентството на Желко Ражнатович – Аркан. След смъртта му собственик и президент на клуба става неговата съпруга – турбо-фолк дивата Светлана Ражнатович, по известна като Цеца.

По време на управлението на Аркан клубът се радва на отлично финансово състояние, както и на много добра трансферна политика. През 1998 Обилич успява да спечели и Купата на Сърбия.

След смъртта на Желко Ражнатович идва разпадът. Обилич изпада в аматьорския футбол. Следват няколко сезона, в които отборът финишира последен в различните сръбски и белградски първенства, което води до седма дивизия.

От 2015 година насам ФК Обилич спира да участва в организирани футболни надпревари. Клубът все още съществува на хартия и от време на време събира средства от отдаване под наем на своя стадион. Женският отбор все още участва в официални състезания.

Някои от най-популярните сръбски футболисти, обличали екипа на отбора са Ненад Джорджевич, Саша Вицекнез, Никола Лазетич и Драгослав Йеврич. Известни играчи на Обелич, подвизавали се в България, са Иван Литера (ЦСКА), Нешко Милованович (Левски, Локомотив Пловдив, Сливнишки герой), Саша Симонович (Левски, Славия, Вихрен Сандански и Локомотив Мездра) и старши треньорът Ратко Достанич (Славия и Левски).

Най-младият треньор, който дни и нощи прекара във Football Manager, а сега ще трябва да спре Меси и ПСЖ

Той беше уморен от парите и огромното внимание от страна на жените - бивш играч на Манчестър Юнайтед стана свещеник

Между Италия и Англия - пътешествие в сърцето на две велики футболни култури

Футболистката, която дишаше райски газ и стана еротичен модел

Династията Мак Алистър: от Марадона до Меси и световната титла

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS