Левски и Айнтрахт Франкфурт завършиха наравно 1:1 в първия мач от плейофа за влизане в групите на Лигата на конференциите.

„Сините“ изиграха запомнящ се двубой на високо европейско ниво и зарадваха препълния Национален стадион „Васил Левски“, като до голяма степен надиграха именития си съперник от Бундеслигата.

Въпреки това до самия край софиянци изоставаха в резултата. Още в 6-ата минута „орлите“ от Франкфурт поведоха с попадението на Рандал Коло Муани, наказвайки първата сериозна грешка от страна на домакините, дело на Асен Митков.

В края „сините“ притиснаха Айнтрахт в собствената му половина. Германците бяха принудени да бавят времето, за да пазят аванса си. Дълбоко в добавеното време обаче резервата Хасими Фадига изравни с прекрасен шут от дистанция и „Васил Левски“ изригна. Определено Левски не заслужаваше да загуби, защото преди гола на Фадига направи няколко големи пропуски пред вратата на Кевин Трап. Имаше и спорни отсъждания от страна на шведския съдия Адам Ладебак, които бяха в ущърб на домакините. След ремито реваншът след седмица във Франкфурт остава напълно отворен.

Първият съдийски сигнал на съдията закъсня. Отборите се бяха подредили и бяха в готовност да започнат спора помежду си точно в 20:00. Проблем в комуникационната система на реферите обаче забави началото. Играчите получиха няколко топки, за да загряват, докато очакват разрешаване на техническия проблем. Това се случи скед около пет минути и Адам Ладебак даде начало на двубоя от Лигата на конференциите.

Още в 6-ата минута топката се озова в мрежата зад Пламен Андреев. Асен Митков загуби топката пред наказателното си поле. Последва опасен удар, който вратарят на „сините“ спаси. Марио Гьотце достигна до отбитата топка и комбинира с Рандал Коло Муани. За класния нападател не представляваше никаква трудност да вкара от чиста позиция. Ситуацията беше разгледана от ВАР. Имаше съмнения за нарушение срещу Митков, както и за тънка засада. Системата за видеоповторения обаче не откри никаква нередност и голът остана.

Първият шанс за Левски дойде в 16-ата минута, когато Уелтон получи отляво. Бразилското ляво крило навлезе в наказателното поле и потърси свой съотборник с пас по земя, но неуспешно.

Три минути по-късно домакините организираха опасна атака. Роналдо беше изведен на добра позиция. Той предпочете да комбинира с Рикардиньо, като пасът не беше добър. Нападателят все пак стигна първи до топката и беше фаулиран пред наказателното поле. Левски получи пряк свободен удар на удобна позиция за директен обстрел. Джавад Ел Джемили завъртя топката над стената, но и над вратата на Кевин Трап.

Левски владееше повече топката, но головите възможности бяха на сметката на германския тим. Около половин час след началото „орлите“ бяха близо до втори гол. Тута се включи в атаката, но пасът му към Коло Муани не беше успешен. Секунди по-късно Гьотце беше изпуснат и той пробва същият успореден на голлинията пас. След кратко разбъркване „сините“ се справиха.

В 39-ата минута Левски като по чудо не изравни резултата. Софиянци организираха страхотна атака отляво. Уелтон напредна с топка в крака и от аутлинията пусна остро подаване. Рикардиньо не успя да засече, но Роналдо стреля от непосредствена близост, като направи по-трудното в ситуацията, пропусна.

В ответната атака германците отново можеха да удвоят преднината си. Марио Гьотце изведе Коло Муани. Хосе Кордоба не успя напълно да му противодейства. Пламен Андреев обаче излезе и спаси. Стигна се до корнер въпреки претенциите на гостите за дузпа. Нямаше основания за такава и главният рефер не беше привикан от ВАР.

В 45-ата минута Ел Джемили проби през центъра и стреля от границата на наказателното поле. След рикошет в крака на бранител, топката мина покрай вратата на Кевин Трап. Определено Айнтрахт имаше късмет в ситуацията.

Малко след почивката Уелтон беше намерен с дълго подаване в наказателното поле. Крилото на Левски падна на тревата след единоборство с Робин Кох. Нямаше причина съдията да отсъди дузпа и даже решението му беше фал в полза на Айнтрахт.

В 65-ата минута Робин Кох скочи високо и засече с глава центриране от ъглов удар, но не успя да насочи топката в очертанията на вратата. Тя излезе в аут.

Пет минути по-късно „сините“ отново се разминаха на косъм с гола. Влезлият от резервната скамейка Патрик-Габриел Галчев центрира отдясно. Роналдо успя да отклони с глава и топката стигна до Уелтон. Той се озова сам срещу Кевин Трап и дори успя да мушне топката покрай германския вратар, но тя се търколи покрай левия страничен стълб. Имаше съмнения за засада и такава имаше.

В 79-ата минута Галчев направи ново страхотно центриране. Уелтон успя да свали с глава към Цунами, чийто удар обаче премина високо над напречната греда.

Пет минути преди изтичането на редовното време шведският рефер Адам Ладебак даде много лесно пряк свободен удар на Айнтрахт. Топката беше заложена на метър-два пред наказателното поле на Левски. Джесик Нганкам се нагърби с изпълнението, но в аут.

Малко след това дойде едно от най-спорните положения в мача. Роналдо получи отляво, овладя прекрасно и навлезе в наказателното поле. Точно преди да стреля, Улиян Пачо го събори. Ладебак подмина ситуацията. Положението беше спорно, въпреки че Пачо успя да закачи топка, можеше да се отсъди нарушение, съответно – дузпа.

Във финалните минути на мача Левски притисна германския си опонент, който беше принуден да бави времето, за да съхрани аванса. В 5-ата минута на добавеното време домакините заслужено стигнаха до изравнителния гол. Със страхотен гол блесна влезлият от резервната скамейка Асими Фадига. Френският полузащитник получи от Кордоба и отправи плътен шут, който влетя в горния десен ъгъл на вратата на Трап. Дори германският национал нямаше шанс да се намеси.

Левски дори тръгна да обръща, но нямаше никакво време и главният съдия сложи край на мача при резултат 1:1.

Екстаз в радиоефира: Стефан и Вальо за гола на Левски срещу Айнтрахт (АУДИО)

Костов: Последната е минутата на Левски, невероятна футболна вечер (ВИДЕО)

Наско Сираков: На гостуването няма да отидем да се предаваме, предстоят ни добри неща (ВИДЕО)

Боримиров: Зарадвахме половин България, ако не и повече, отличен 6! (ВИДЕО)

Батков: Скандално съдийство, не е изненадващо

Лафчис: Това е "синята" магия (ВИДЕО)

Краев: Ще се борим докрай за мечтата на сините фенове

Андреев: Поредна синя луда европейска вечер

Димитров: Накрая късметът беше на наша страна (ВИДЕО)

Баждеков: Съдийството не беше справедливо (ВИДЕО)

Живко Миланов: Надеждата умира последна (ВИДЕО)