Когато Гленавон бе коронясан за шампион на Ирландската лига през сезон 1959/60 и се класира за Купата на европейските шампиони, никой не можеше да предположи, че ще минат още 65 години, преди мачът да се проведе. Отборът беше изтеглен срещу Ерцгебирге Ауе, но беше принуден да се оттегли, когато на клуба бяха отказани визи за Източна Германия поради Желязната завеса, която разделяше Европа по време на Студената война.
След 65 години чакане, в Гленавон, Северна Ирландия, се проведе мача, който така и не се състоя. В събота германски фенове пристигнаха в Северна Ирландия, за да гледат отбора си Ерцгебирге Ауе да играе историческия мач, който беше предотвратен поради Студената война.
Историята започва през сезон 1959/60, когато Гленавон печели шампионската титла на Ирландската лига и се класира за Купата на европейските шампиони. През следващия сезон отборът трябва да се изправи срещу източногерманския Ерцгебирге Ауе, но е принуден да се оттегли от състезанието, когато молбите им за визи за Източна Германия са отказани поради Желязната завеса, която разделя Европа. На германския отбор, тогава известен като Висмут, също е отказано влизане във Великобритания от британското посолство в Берлин.
Въпреки че УЕФА позволи домакинските и гостуващите мачове да се проведат в неутрални страни, Гленавон беше принуден да се оттегли от състезанието, тъй като не беше финансово жизнеспособно.
Идеята най-накрая мачът да се проведе започна като шега. Адам Карсън, ръководител на отдела за връзки с феновете в Гленавон, написа в Twitter, за да провери дали има интерес към идеята. „Беше по-скоро шега, отколкото нещо друго, и най-накрая преди около три години някои от феновете на Ерцгебирге се свързаха с мен и наистина харесаха идеята“, обясни Карсън. Оттам се развиха взаимоотношения между феновете, които доведоха до официална връзка между клубовете.
Германският отбор, който в момента е в трета дивизия в Германия, дойде в Северна Ирландия за реванша, след като Гленавон посети Германия миналото лято за историческия първи мач, който завърши 5:0 за Ерцгебирге Ауе, който в събота добави 2:0 към своето предимство и сложи край на историята.
Председателят на Гленавон Глен Емерсън заяви, че клубът е изпратил 750 билета на германски фенове, които са били разпродадени в рамките на няколко дни. „Изпратихме им още 500 билета, така че това са около 1200 германски фенове, които дойдоха тук“, добави Емерсън.
Матиас Хайдрих, спортният директор на Ерцгебирге Ауе, подчерта, че фокусът е върху връзката между двата клуба, а не върху крайния резултат. „Приятелството, историята и затварянето на една глава са големите заглавия около този мач“, каза Хайдрих, който определи като „чест“ да присъства на мача.
Събитието, което е резултат от години сътрудничество между фенове и клубове, символизира триумфа на спортния дух над историческите политически бариери.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS