В Англия представиха изключително любопитен анализ на работата на Микел Артета в Арсенал, като се твърди, че испанският специалист „бавно, но сигурно се превръща в Диего Симеоне“. Какво точно се крие зад това сравнение? Според анализа, мениджърът на „артилеристите“ гледа на Симеоне с възхищение и вече долавя някои от характеристиките, които идентифицират треньора на Атлетико Мадрид - особено по отношение на състезателния дух и твърдия подход по пътя към победата.
Оценка и прагматизъм
Силно се подчертава, че това сравнение не е непременно критика. „Симеоне е един от най-уважаваните треньори в Европа“, се казва в текста, припомняйки факта, че е водил Атлетико до две титли в Испания и триумфи в Европа, въпреки ожесточената конкуренция от гигантите Барселона и Реал Мадрид.
Артета е изправен пред подобно предизвикателство в битката си срещу машините за победа над Манчестър Сити и Ливърпул. Трябва да се отбележи също, че в рамките на шест години испанецът успя да превърне Арсенал от средностатистически играч в реален претендент за титлата.
„Който си мисли, че е лесно да надбяга Пеп Гуардиола и Манчестър Сити, живее в пословичен свят“, се казва в анализа.
Основната теза е, че лондончани са намерили друг начин да печелят, дори и това да не винаги е приятно за окото на неутралния зрител.
„Не е честно Арсенал да бъде определян като антифутболен“.
Въпреки паралелите със защитния стил на Чоло, анализът подчертава, че критиките към стила на игра на Арсенал са преувеличени. След трудната победа над Брайтън имаше твърдения, че отборът е разчитал на забавяне на времето и статичните условия. Медиите на Острова обаче напомнят: „Не е честно да ги рисуваме като антифутболни.“
През този сезон „артилеристите“ изиграха впечатляващи мачове, включително победа с 4:0 над Атлетико Мадрид в Шампионската лига, както и големи победи над Тотнъм и Астън Вила.
Според анализа обаче през последните седмици Арсенал изглежда уморен, като същевременно се бори на няколко фронта едновременно. „Това вече не е мек футбол, но е въпрос на победа по всякакъв начин“, се отбелязва в материала. В такава ситуация, ако методите на Артета доведат до първата титла от над две десетилетия, „целта определено оправдава средствата“.
Статистиката подкрепя сравнението
Накрая са представени интересни статистики, които подкрепят паралела между Артета и Симеоне. Според платформата за спортни данни Opta, по време на победата над Брайтън, времето за подновяване на играта от страна на Арсенал е достигнало 30 минути и 51 секунди - най-високият показател за отбора във Висшата лига през сезона.
В Англия обясняват, че тези числа напомнят за прагматичния подход, свързан с Чоло Симеоне, но правят и важно уточнение:
Арсенал далеч не е най-лошият отбор в лигата според този показател. Отбори като Съндърланд, Брентфорд, Кристъл Палас, Нюкасъл и Лийдс губят повече време в мачовете си.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS


