Министърът на спорта Димитър Илиев бе гост „Стълбището“ в ефира на Дарик радио. Той говори по различни теми свързани със спорта и не само.

Димитър Илиев: Търканията между федерации и спортисти се дължат на голямото его, трябва ни обединение

„Искам да кажа, че винаги съм вярвал много в младите хора. Сега децата и младежите имат проблем. Този проблем са социалните мрежи и мобилните технологии. Този проблем е сериозен. Когато използваме телефона и разглеждаме интересни неща и играем игри мозъкът отделя дупамин, който те прави щастлив. Същият хормон се отделя, когато пием алкохол, играем хазарт или пушим. Случаят с младите хора е, че те започват в ранна детска възраст. Никой родител не дава на децата да пият алкохол, но дупамитът идва от устройствата. Той вреди ужасно много. Децата губят комуникационни умения, стават асоциални, животът им минава през снимки и филтри. Те се чувстват слаби, недостатъчно красиви. Цъка бомба, която е в световен мащаб. Те не са уверени, не са щастливи. Ние като общество и като родители трябва да поставим правила и те да са ясни за децата. Когато детето мрънка и му дадем телефона му задълбочаваме проблема. Ние като институции и като държава трябва да работим с родителите, за да разберат, че с тези действия те вредят на децата“, каза Илиев.

„Всеки човек, който се е занимавал със спорт, е усетил магията от този феномен. Спортът изгражда във всеки човек много положителни качества. Здравословния статус става висок и завършим с психологическото състояние. В спорта няма как с мързел да постигнеш нещо. Трябва да положиш усилия. Те трябва да са постоянни. Това е дълъг процес, който трябва да усъвършенства постоянно. На мен един от основните приоритети като министър е спорта за всички. Колкото повече семенца засадим, толкова повече хубави цветенца ще порастнат. Дори тези хора да не станат големи спортисти, ще развият качествата, за които говорим. Спортът учи да играеш честно. Спортът обединява. Спомням се 94-та година... нямам спомен да сме били по-обединени от този момент. Имахме самочувствие и гордост. Тези неща само спорта може да ги даде. Проблемът с телефоните също може да се реши чрез спорт“, каза Илиев.

„Масовият спорт трябва да се разглежда като нещо, което човек обича да прави. Каква е твоята страст, която би правил безплатно. Означава да работим с родителите. Те са важни, защото чрез тях, посланията ще стигнат до децата. Сега започваме едно турне с известни наши шампиони и ще правим посещения с областни градове, контакти между клубовете, ще каним училища, обща тренировка. Тези спортисти ще разказват на децата какво дава спорта. По този начин, като обикаляме, аз вярвам, че ще направим по-силна спойка между тези, които да практикуват масовия спорт. Ние искаме да запалим хората“, допълни той.

„Масовият спорт ти дава хубави неща – самочувствие, стимул, предизвикателства. Дава усещане за контрол върху тялото. Ние винаги обичаме да контролираме нещо. Примерно – кучето искам да ме слуша. Същото нещо е феномена с автомобилите. Защото развиват усещането за контрол. Едно от най-хубавите неща, които може да почувстваме, е контролът върху тялото. Това ти дава спорта“, заяви още Димитър Илиев.

„Излизат нови спортове, които са по-интересни на хората. Когато човек има нещо, като страст, финансирането не е голям проблем. На ниво държавна политика трябва да се обърне сериозно внимание. Ще работим в тясно сътрудничество с Министерството на образованието, защото там са децата. Жалкото е, че в комунистическа България, е имало една страхотна система, а сега е няма. Тогава съм тренирал един куп спортове и всичко беше безплатно. Сега не е така. Не можеш да запишеш детето си безплатно. Има отделни програми, които не са достатъчни. Най-голямата трудност е как да направим спорта достъпен до всеки човек. Тези, които нямат финансови възможности, трябва да имат достъп до спорт. На този проблем не сме намерили решение“, допълни той.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS