Аякс и Унион Берлин завършиха наравно 0:0 на „Йохан Кройф Арена“ в първия мач помежду си от плейофа на Лига Европа.

Двата отбора играха прекалено предпазливо и не предприемаха излишни рискове в търсене на победата. В крайна сметка никой не успя да вземе преднина преди реванша в германската столица следващата седмица.

Единственото попадение в мача падна в 65-ата минута, когато Мортен Торсби прати топката в мрежата, но след намеса на ВАР голът беше отменен. Оказа се, че норвежецът си е помогнал с ръка при овладяването в наказателното поле.

Много на брой голови положения липсваха. В отделните периоди на срещата и единият, и другият отбор контролираше събитията на терена, като Аякс определено разочарова с представянето си. Вратарят Херонимо Руи имаше достатъчно работа, но се справи.

В началните минути гостите от Берлин изненадаха Аякс, като успяха да го притиснат пред собственото му наказателно поле. Все пак до опасности не се стигна. Постепенно амтердамци се отърсиха и взеха контрола върху събитията на терена.

В 11-ата минута Данильо Дуки засече центриране в наказателното поле но Херонимо Руи спаси с лекота.

Двата отбора продължаваха да играят предпазливо, без да предприемат излишни рискове в търсене на гол.

В 32-рата минута Шералдо Бекер отправи страховит удар от воле. Защитник на Аякс застана на пътя на топката и не се наложи на Руи да се намесва.

Две минути по-късно Жером Русийон имаше пространство в близост до наказателното поле. Той го използва и отправи снаряд към вратата на Руи. Стражът на домакините плонжира към десния ъгъл на вратата си, но само изгледа топката, която профуча покрай десния му страничен стълб.

Първата част очаквано завърши при непроменен резултат 0:0. Предпазливата игра се пренесе във второто полувреме. В 56-ата минута гостите получиха добра възможност да обстрелват вратата на Руи от пряк свободен удар в близост до наказателното поле. Йосип Юранович стреля във вратарския ъгъл, но бившият страж на Виляреал боксира.

Минута по-късно Унион изпусна още един шанс да излезе напред в резултата. Мортен Торсби засече с летящ плонж центриране отдясно. Руи отново се намеси безпогрешно и спаси Аякс от сигурен гол.

В 65-ата минута топката се озова в мрежата зад Руи, Торсби овладя на гърди центриране в наказателното поле и реализира. Радостта на норвежеца обаче не продължи дълго. Намеси се ВАР и попадението беше отменено. Причината – иТорсби си помогна с ръка при овладяването.

След отменения гол меракът на гостите сякаш спадна, а светналата червена лампа поразбуди Аякс. Амстердамци изнесоха играта в предни позиции и до края потърсиха победата. Унион обаче се прибра и покри добре празните пространства. До края домакините дори не успяха да отправят точен удар, а срещата завърши 0:0.

Аякс: 12. Херонимо Руи, 15. Девейне Ренш, 2. Юриен Тимбер, 3. Калвин Баси, 5. Оуен Вайндал, 23. Стивън Бергюс, 4. Едсон Алварес, 8. Кенет Тейлър, 20. Мохамед Кудус, 10. Душан Тадич, 7. Стивън Бергвайн

Треньор: Джон Хейтинга

Унион Берлин: 1. Фредерик Рьонов, 4. Диого Лейте, 31. Робин Кнохе, 5. Данильо Дуки, 26. Жером Русийон, 20. Айса Лайдуни, 8. Рани Кедира, 2. Мортен Торсби, 18. Йосип Юранович, 27. Шералдо Бекер, 17. Кевин Беренс

Треньор: Урс Фишер

Съдия: Халил Умут Мелер