С гол от дузпа Лил победи Реал Мадрид с 1:0 във втори кръг от новата основна фаза на Шампионска лига. Джонатан Дейвид реализира наказателния удар за „песовете“ на препълнения „Пиер Мороа“. Канадецът се разписа в края на първото полувреме, когато Маурицио Мариани посочи бялата точка за игра с ръка на Едуардо Камавинга, макар и след сигнал от ВАР съдията Даниеле Кифи.

С изключение на последните 10-15 минути, играчите в бяло бяха доста тихи и най-вече звездите Винисиус и Джуд Белингам. Добрата новина за Карло Анчелоти и компания е бързото възстановяване на Килиан Мбапе, появил се в игра за около половин час. Мбапе обаче не помогна на своите при завръщането си на родна земя във Франция.

След изиграването на два мача от новия формат на ШЛ и Лил, и Реал са с по три точки. За европейския клубен шампион предстои домакинство на Борусия Дортмунд в повторение на финала от по-рано тази година. Лил пък гостува на другия мадридски тим Атлетико.

Още в четвъртата минута отбраната на домакините сбърка и Винисиус можеше да се възползва. Люка Шевалие спаси удар по тревата на бразилеца от около 16 метра. Малко след това Белингам опита удар от сходна позиция, но в сетния миг бе блокиран и удара му излезе в аут.

Най-чистото положение пред Реал се откри в 19-ата минута. Ендрик излезе очи в очи с Шевалие и стреля право в обсега на стража, въпреки че можеше да търси всеки от ъглите.

Ливърпул надви още един италиански тим за 2 от 2 в ШЛ (ВИДЕО)

"Песовете" показаха зъби в средата на полувремето. Джонатан Дейвид засече с глава центриране на Жегрова, ала Лунин се намеси чудесно. При добавката отново украинецът имаше решаваща намеса, избивайки топката в гредата.

Последните 15-20 минути от полувремето бяха малко по-тихи, докато не дойде най-интересната ситуация в мача. Жегрова стреля от фал и топката се удари в ръката на Камавинга. Първоначално реферът Мариани не отсъди дузпа, но след сигнал от ВАР арбитъра Даниеле Кифи преразгледа ситуацията и посочи бялата точка. С изпълнението на наказателния удар се нагърби Джонатан Дейвид, който преодоля Лунин без проблем - 1:0.

Реал Мадрид можеше веднага да отговори. Нападателят Ендрик получи възможност да обстрелва вратата на Шавалие, излязъл почти на дъгата. Бразилецът копна топката над стража, но не успя да уцели вратата на "кучетата", където и без това бяха двама бранители, готови да изчистят топката.

Десетина минути след почивката Анчелоти започна със смените. Италианският треньор пусна в игра новата звезда на тима Килиан Мбапе, заменил Ендрик. От пейката влезе и Лука Модрич, а с излизането на контузения Едер Милитао "белите" смениха и тактическата си формация.

Въпреки че и Арда Гюлер се появи на терена, а съставът на Реал стана строго офанзивен, положения липсваха. Едно такова дойде в 74-тата минута, когато Карвахал стреля с глава опасно.

Две принудителни смени и червен картон не успяха да спрат Юве срещу РБ Лайпциг

След 80-ата минута Реал се активизира. Първо Гюлер стреля с глава от чиста позиция, ала се стигна само до ъглов удар. В целия карамбол и Белингам нанесе нещо като удар, макар да ползва корема си в този опит за гол. Малко след корнера и Рюдигер обстрелва Шевалие, намирайки тялото му.

В последната 90-а минута Гюлер излезе сам срещу Шевалие, но и той не успя да донесе поне точка на рекордьора по титли от ШЛ.

Лил – Реал Мадрид 1:0

1:0 Джонатан Дейвид 45+2' (д)

Лил: 30. Люка Шевалие – 22. Тиаго Сантос, 18. Бафоде Диаките, 4. Александро Рибейро, 5. Габриел Гудмундсон, 20. Митчел Бакер (88' - 12. Тома Мюние) – 23. Едон Жегрова, 21. Бенжамин Андре (к), 32. Аюб Буади, 10. Реми Кабела (72' - 11. Осам Сахрауи) – 9. Джонатан Дейвид

Резерви: 1. Вито Маноне, 16. Марк-Ауреле Кайлар, 2. Аиса Манди, 12. Тома Мюние, 35. Исаак Косие, 36. Усмане Траоре, 39. Лилиан Баре, 19. Матиас Фернандес, 27. Мохамед Байо, 47. Юнес Лашаб, 11. Осам Сахрауи

Треньор: Бруно Женезио

Реал Мадрид: 13. Андрий Лунин – 2. Дани Карвахал (к), 3. Едер Милитао (57' - 10. Лука Модрич), 22. Антонио Рюдигер, 23. Ферлан Менди (46' - 20. Фран Гарсия) – 8. Федерико Валверде, 14. Орелиен Чуамени, 6. Едуардо Камавинга (67' - 15. Арда Гюлер) – 5. Джуд Белингам, 16. Ендрик (57' - 9. Килиан Мбапе), 7. Винисиус

Резерви: 26. Фран Гонсалес, 34. Серхио Местре, 9. Килиан Мбапе, 10. Лука Модрич, 11. Родриго, 15. Арда Гюлер, 17. Лукас Васкес, 18. Хесус Вайехо, 20. Фран Гарсия, 31. Хакобо Рамон

Треньор: Карло Анчелоти

Жълти картони: Бафоде Диаките, Джонатан Дейвид (Лил); Ендрик, Едуардо Камавинга, Лука Модрич, Антонио Рюдигер, Джуд Белингам (Реал Мадрид);