България си отмъсти на Португалия, записа трета победа на ЕП

Със Соколов в състава България си отмъсти за загубата от Португалия в Лигата на нациите, като надделя с резултат 3:1 гейма (25:23, 28:30, 25:23, 25:22) и се класира за осминафиналите на Евроволей 2019. Определено може да се каже, че най-голямата разлика между мача в турнира Лига на нациите и този на Европейското първенство е присъствието на Цветан Соколов. Диагоналът завърши с 33 точки. На второ място от нашите е Тодор Скримов с 13.

Няколко неща е важно да се отбележат след третата поредна победа на България в група А на Евроволей 2019. В много моменти се наблюдаваше непостоянство в играта на българските национали. Пропиляването на 7 точки преднина във втория гейм при 18:11 най-ясно олицетворява това. Много лош мач направи посрещача Мартин Атанасов, който вчера бе топреализатор за България срещу селекцията на Румъния. За първи път на това Европейско първенство Силвано Пранди ротира шестицата на игрището. В игра много добре се включиха Николай Пенчев и Алекс Грозданов. Появиха се също така Теодор Тодоров и резервният разпределител Добромир Димитров.

Салпаров и Гоцев: Срещу Франция винаги играем много трудно

Българите направиха много грешки от начален удар. Успешните блокади са 8 за Португалия срещу 7 за България. В още един елемент от играта иберийците ни надиграха безспорно и той е играта в защита.

Как се разви мачът хронологично:

ПЪРВИ ГЕЙМ: Българските волейболисти започнаха първия гейм с 3 поредни точки и поведоха 3:0. Последва обаче силна серия на съперника и той реализира 5 поредни точки, което принуди селекционерът Силвано Пранди да поиска прекъсване на играта. То не промени почти нищо на игрището и поради грешки в нашето поле и успешен португалски блок разликата се държеше между 2 и 4 точки до резултат 20:16 в полза на Португалия. Последва атака на влезлия от пейката Алекс Грозданов и блок на капитана Виктор Йосифов, за да намалим изоставането до само 2 точки (20:18). Когато губихме с 19:21, диагоналът Цветан Соколов реши да вземе нещата в свои ръце. Той оползотвори 2 атаки, после направи директна точка от начален удар и България поведе с 22:21. Цецо бе неудържим до самия край на първата част и именно диагоналът ни реализира последната 25-та точка (25:23).

ВТОРИ ГЕЙМ: Във втората част нашите започнаха отново ударно и си осигуриха преднина от 3 точки 5:2. Лоуренсо Мартинс обаче направи 2 аса, за да изравни резултата 5:5. Тогава Цветан Соколов за пореден път показа високата си класа и България си върна преимуществото 9:6. Всичко в нашата игра се получаваше и при 18:11 водехме комфортно. Не се виждаше начин, по който можеше да се загуби този гейм. Последва обаче леко отпускане, което позволи на португалците да се доближат на 2 точки (21:19) и дори на една (22:21) след едно лошо посрещане на началния им удар. Правеше впечатление по-добрия сервис на нашия противник и по-малкото допуснати грешки на този елемент още от началото на сблъсъка. При 24:23 ас направи Филип Цветичанин и изравни резултата 24:24. Родният диагонал Цецо Соколов отговори с бомбастична атака за 25:24. При 28:28 имаше задържана топка от волейболист на Португалия, но испанският съдия на стола си замълча, а за бурната си реакция Силвано Пранди получи официално предупреждение. Португалците се възползваха от последвалия даден им шанс за контраатака и изравниха резултата 1:1 (30:28).

ТРЕТИ ГЕЙМ: България продължи да демонстрира непостоянство на игрището. Наблюдаваха се дълги серии от точки. След като нашите поведоха с 1:0, последваха 5 поредни точки за португалците (1:5). Родните национали, окрилени от Цветан Соколов не само, че стопиха преднината, но и поведоха комфортно с 8:3. На линията за изпълнение на сервис бе именно 29-годишният диагонал, той реализира 2 аса и изтормози максимално посрещането на Португалия преди най-накрая да бъде превъртян. Добрата игра на българите продължи и скоро резултатът бе 14:6 в тяхна полза. Отново обаче последва срив в нашата игра. Португалците постепенно се връщаха брейк точка след брейк точка. Началният удар на Алешандре Ферейра изигра ключова роля. Авансът бе стопен на две точки (16:14). Въпреки силната серия, която изстреля България на 4 точки аванс при 21:17, опонентите пак намериха начин да се върнат с изключителни действия в защита и разликата бе намалена на 1 точка (21:20). Българите се концентрираха и стигнаха до 3 геймбола. В крайна сметка много трудно нашите успяха да затворят гейма в последния момент (25:23).

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ: Четвъртата част започна точка за точка до 4:4, докато Португалия взе преимуществото и поведе с 3 точки (5:8). Много хъс и борба се изискваха, за да се върнем в гейма. След изключителни разигравания, от които неутралния зрител може да е доволен, България намали преднината на само 1 точка (15:16). Флот сервисът на Ники Пенчев затрудни максимално противниковото посрещане и България поведе при 19:18. И двата тима се бориха, но класата на Соколов направи разликата. Той отигра ключови топки и пред българските национали се откриха 2 мачбола при 24:22. Тошко Скримов направи директна точка за България от начален удар и сложи край на битката (25:22).

За България стартираха: разпределител – Георги Сеганов, посрещачи – Мартин Атанасов и Тодор Скримов, центрове – Виктор Йосифов (К) и Светослав Гоцев, диагонал – Цветан Соколов, либеро – Теодор Салпаров

Селекционер: Силвано Пранди

За Португалия стартираха: разпределител – Мигел Тавареш, посрещачи – Лоуренсо Мартинс и Алешандре Ферейра, центров – Нуно Тейшейра и Филип Цветичанин, диагонал – Марко Ферейра, либеро – Жануарио Алвар

Селекционер: Уго Силва

За българските волейболисти предстои мач срещу домакина на нашата група А - Франция, но преди това националите имат един почивен ден – неделя. Двубоят срещу Франция е в понеделник от 21:45 ч. и ще може да го проследите пряко в dsport.bg.