Григор мина през Ивашка на старта в Женева

Григор Димитров спечели с 2:0 сета (6:4, 6:4) осминафинала в турнира от категорията ATP 250 в Женева, Швейцария. Съперник на първата българска ракета бе световният №91 Иля Ивашка.

Българският тенисист показа много стабилна игра, беше почти безгрешен и напълно заслужено се класира за четвъртфиналите в надпреварата. Единствено във втория сет настъпи разклащане в играта на българина. Той поведе с два пробива и 5:0 гейма, но Ивашка успя да върне пробивите и да възроди интригата в мача. Все пак Гришо проби и затвори мача след 6:4 във втория сет.

Следващият съперник на Гришо в Женева ще е победителят от сблъсъка Артур Казо и Пабло Куевас.

С днешната победа Григор Димитров сложи край на негативната си серия от три поредни поражения. Той отпадна на 1/8-финалите в Монте Карло след загуба от Рафаел Надал, а впоследствие допусна поражения също от Лойд Харис и Алехандро Давидович Фокина в първите кръгове на турнирите в Мадрид и Рим.

ПЪРВИ СЕТ:

След като спечели жребия, Григор Димитров избра да сервира първи. Той успя да спечели подаването си на 15 и поведе с 1:0 гейма.

Във втория гейм Ивашка имаше затруднения и трябваше да спасява точка за пробив. Все пак той взе подаването си и изравни – 1:1.

Григор показа стабилна игра и без особени трудности поведе с 2:1 в геймовете преди първата почивка в двубоя.

Последва размяна на геймове, като българинът бе безкомпромисен на свой сервис. Втората почивка в първия сет дойде при аванс 3:2 за Гришо.

В шестия гейм Ивашка отново се измъкна. Григор стигна до точка за пробив, но прати воле в мрежата, а беларусинът изравни - 3:3.

Двамата тенисисти взеха сервис геймовете си без особено затруднение за 4:4 и първият сет навлезе в решителната си фаза.

В деветия гейм Григор поведе с 40:15, но Ивашка изравни и дори стигна до скрит сетбол. Григор успя да го отрази и поведе с 5:4.

Беларусинът трябваше да сервира за оставане в сета. Той се разклати, а родният тенисист се възползва от първия си шанс да затвори сета и поведе с 1:0.

ВТОРИ СЕТ:

Вторият сет започна чудесно за Григор, който взе първия гейм на 0 и проби във втория за 2:0. Хасковлията успя да затвърди пробива си за 3:0, като продължаваше да играе безгрешно. Ивашка тотално се срина и допусна втори пробив, а Гришо се доближи само на два гейма от победата.

В петия гейм Григор срещна отпор от своя съперник, но все пак продължи страхотната си игра и поведе с 5:0. Българският тенисист не успя да затвори мача на сервис на Ивашка, а в седмия гейм пропусна два мачбола и Ивашка намали изоставането си в сета до 2:5.

Беларусинът взе безпроблемно подаването си за 3:5, а при сервис на Григор поведе с 0:40. Родният състезател успя да отрази три брейбола, но допусна втори пробив и Ивашка с пълна сила се завърна в мача. Беларусинът взе безпроблемно подаването си за 3:5, а при сервис на Григор поведе с 0:40. Родният състезател успя да отрази три брейбола, но допусна втори пробив и Ивашка с пълна сила се завърна в мача.

Григор се събра, стигна до нови два мачбола на сервис на Ивашка и този път успя да сложи точка на спора, затваряйки сета и мача.