Манчестър Сити е новият носител на Шампионска лига! „Гражданите“ завоюваха своя първи трофей от надпреварата след дълго чакане, побеждавайки Интер с 1:0 на финала на стадион „Ататюрк“ в Истанбул, а по този начин и завоюваха исторически требъл.

24 години по-късно ‘’шумните граждани’’ се наредиха до Ман Юнайтед

В 36-ата минута Кевин Де Бройне бе заменен принудително от Фил Фодън. В 57-ата минута с контузия излезе и Един Джеко, същото се случи и с Джон Стоунс в заключителните минути на срещата.

В 68-ата минута Родри изстреля мощен удар от границата на наказателното поле, с който даде аванс на своя тим, а това се оказа единственото и победно попадение за Сити!

Шампионът на Европа в снимки

Манчестър Сити започна по-активно срещата, като в третата минута Ерлинг Холанд бе изведен на добра позиция и стреля от малък ъгъл, но над вратата. Дори норвежецът да бе вкарал, попадението нямаше да бъде зачетено, тъй като имаше засада.

В шестата минута Бернардо Силва напредна и навелзе в наказателното лице, нанесе удар към далечния десен ъгъл, който премина на сантиметри от страничния стълб.

В следващите минути Интер наложи висока преса и принуди на няколко пъти футболистите на Манчестър Сити да допуснат грешки при изнасянето на топката, включително и на два пъти вратаря Едерсон, но до интересна ситуация не се стигна.

В 27-ата минута Кевин Де Бройне пусна елегантен извеждащ пас към Ерлинг Холанд в наказателното поле и го намери на стрелкова позиция, норвежецът шутира към близкия ъгъл, но Андре Онана застана добре и изби.

Две минути след това Де Бройне нанесе добър удар от далечна дистанция, който рикошира в тялото на Хакан Чалханоглу и улесни Онана да улови.

В средата на първата част белгийският маестро получи контузия в десния крак и опита да доиграе двубоя, но болката се оказа непосилна и в 36-ата минута бе принудително заменен от Фил Фодън. Същата съдба сполетя КДБ и през 2021 година на финала с Челси, загубен с 0:1, като тогава бе заменен в 60-ата минута от Габриел Жезус.

В първата минута от добавеното време Мануел Аканджи пробва мерника си от далечна дистанция, но бе много неточен.

Това бе и всичко за първата част - (НТ 0:0).

Втората част започна доста нервно, като в първите десет минути не се стигна до голови положения, а сблъсъците между футболисти на двата тима изобилстваха.

В 57-ата минута Един Джеко получи мускулна травма и принудително бе заменен от Ромелу Лукаку.

Манчестър Сити излезе напред в резултата в 68-ата минута. Мануел Аканджи напредна и намери Бернардо Силва отдясно, той навлезе в наказателното поле и върна топката към Родри, който нанесе безпощаден удар малкото свободно пространство и не остави шансове на Онана - 1:0!

Интер бързо се съвзе и три минути по-късно се стигна до карамбол в наказателното поле на Сити, което позволи на Федерико Димарко да стреля с глава, но напречната греда спаси Едерсон и хората пред него.

В 73-ата минута Ромелу Лукаку получи пас в наказателното поле и незабавно нанесе силен удар, с който Едерсон успя да се справи, макар и с леки затруднения.

Интер опита да наложи натиск в следващите минути, но Сити успяваше добре да затвори пространствата и не даваше шансове на своя съперник да го стори.

В 82-рата минута се стигна до трета контузия и респективно трета принудителна смяна - Кайл Уокър влезе на мястото на Джон Стоунс.

В 89-ата минута се стигна до огромно разбъркване в наказателното поле на "гражданите", Гозенс свали с глава към Лукаку, който от непосредствена близост стреля с глава, но заби топката в Едерсон, а след това Стоунс изчисти в корнер, от който не последва нищо.

Минута след това белгиецът намери пролука между краката на Джон Стоунс и нанес еудар по диагонал, който излезе в аут.

В последната секунда на игровото време Интер застраши вратата на Манчестър Сити от корнер, но "гражданите" се справиха и чуха последния съдийски сигнал, който ги качи на трона на футболна Европа!

Финалите в Шампионска лига – черната котка за Де Бройне

Ердоган, шейхове, еротичен модел и куп футболни легенди на финала в Истанбул (СНИМКИ)

Адриано пропуска финала в ШЛ заради три партита в Рио де Жанейро

Шейхът на Ман Сити на мач на отбора за първи път от 13 години

Манчестър Сити – Интер 1:0

1:0 Родри 68'

Състави:

Манчестър Сити (3-2-4-1): 31. Едерсон – 25. Мануел Аканджи, 3. Рубен Диаш, 6. Нейтън Аке - 5. Джон Стоунс (82' 2.Кайл Уокър), 16. Родри - 20. Бернардо Силва, 17. Кевин Де Бройне (36' 47. Фил Фодън), 8. Илкай Гюндоган (К), 10. Джак Грийлиш - 9. Ерлинг Холанд

Резерви: 18. Щефан Ортега, 33. Скот Карсън – 2. Кайл Уокър, 4. Калвин Филипс, 14. Аймерик Лапорт, 19. Хулиан Алварес, 21. Серхио Гомес, 26. Рияд Марез, 32. Максимо Пероне, 47. Фил Фодън, 80. Кол Палмър, 82. Рико Люис

Треньор: Пеп Гуардиола

Интер (3-5-2): 24. Андре Онана – 36. Матео Дармиан (84' 33. Данило Д'Амброзио), 15. Франческо Ачерби, 95. Алесандро Бастони (76' 8. Робин Гозенс) - 2. Дензъл Дъмфрис (76' 12. Раоул Беланова), 23. Николо Барела, 20. Хакан Чалханоглу (84' 22. Хенрик Мхитарян), 77. Марсело Брозович (К), 32. Федерико Димарко - 9. Един Джеко (57' 90. Ромелу Лукаку), 10. Лаутаро Мартинес

Резерви: 1. Самир Ханданович, 21. Алекс Кордас – 5. Роберто Галярдини, 6. Стефан де Фрай, 8. Робин Гозенс, 11. Хоакин Кореа, 12. Раоул Беланова, 14. Кристиян Аслани, 22. Хенрик Мхитарян, 33. Данило Д‘Амброзио, 37. Милан Шкриняр, 90. Ромелу Лукаку

Треньор: Симоне Индзаги

Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)

Жълти картони: Ерлинг Холанд (Манчестър Сити), Николо Барела, Ромелу Лукаку, Андре Онана (Интер)

ВАР: Томаш Квятовски (Полша)

ПРЕДИ МАЧА:

Пожар застигна стадиона на финала на Шампионска лига (ВИДЕО)

УЕФА очаква около половин милиард да гледат финала на ШЛ

Ключови тактики за Ман Сити, за да надвие Интер във финала на ШЛ и да грабне требъла си

Обичайните заподозрени или неочаквани герои – кои са голмайсторите във финалите на Шампионска лига

Пеп Гуардиола и провалите в Шампионска лига

Гуардиола: Освен защита, Интер може много други неща

Лаутаро: Финалът на Световно не се различава от финала на ШЛ

15 хиляди полицаи ще опазват реда по време на финала на ШЛ

Бепе Марота: Мечтите могат да се сбъднат

Индзаги реши дилемите пред отбора на Интер, който ще играе на финала срещу Ман Сити

Индзаги: Сити е най-силният отбор в света, нормално е да е фаворит

Де Бройне: Знаем, че моментът е важен, но се опитваме да сме спокойни