Байерн Мюнхен спечели с минималното 1:0 гостуването си на ПСЖ в първия мач от 1/8-финалите на Шампионска лига. Разликата отново направи гол на бившия играч на френския гранд - Кингсли Коман. Същият сценарий се разигра и през 2020-а година, когато двата отбора се срещнаха във финала на най-престижния европейския клубен турнир.

Първото полувреме на срещата не оправда големите очаквания. Байерн владееше повече топката, докато ПСЖ приемаше играта в своята половина и чакаше своя шанс на контраатака. Пасивността на домакините беше наказана от Коман в 53-тата минута.

ПСЖ влезе в ритъм едва след появяването в игра на Килиан Мбапе. Той не беше в най-доброто си състояние заради контузия и бе оставен на резервната скамейка. Домакините дори стигнаха до гол, който не беше зачетен заради минимална засада на Нуно Мендеш.

В добавеното време на мача Бенжамен Павар си изкара втори жълт, съответно червен картон. Поради тази причина той няма да е на разположение на Юлиан Нагелсман за реванша на „Алианц Арена“ след три седмици.

10 години по-късно – Милан отново вкуси победа в елминациите на Шампионска лига (ВИДЕО)

Байерн влезе остро в мача и още в 1-вата минута дойде първият опасен удар към вратата на Джанлуиджи Донарума. Ерик Максим Чупо-Мотинг имаше свободно пространство. Нападателят стреля от границата на наказателното поле, но покрай целта.

В следващите минути сериозни опасности за двете врати липсваха. Домакините приемаха играта в собствената си половина. Те оставяха на Байерн възможността да разиграва свободно и дебнеха на контраатака. Няколко опита на Лионел Меси и Неймар да комбинират в предни позиции не се увенчаха с успех. И двете защити се справяха добре.

В 25-ата минута Йозуа Кимих разчупи нападението на баварците, като центрира в наказателното поле. Кингсли Коман изскочи пред бранител и засече от движение, но много слабо и право в ръцете на Донарума.

Три минути по-късно Кингсли Коман засече центриране в наказателното поле на ПСЖ, но изпълнението му беше много неточно.

В 34-тата минута Коман отново създаде проблеми за ПСЖ. Той овладя в близост до наказателното поле и стреля по земя, но покрай десния страничен стълб на вратата на Донарума.

Най-добрата възможност от началото на мача се откри пред гостите две минути преди почивката. Защитата на ПСЖ се справи с центриране отдясно. Топката обаче попадна в Йозуа Кимих, който стреля от дъгата на наказателното поле. Донарума реагира блестящо, плонжира и улови преди топката да порази долния десен ъгъл на вратата му.

Старши треньорът на ПСЖ Кристоф Галтие направи някои промени на почивката и отборът му започна по-активно втората част, но не успя да създаде проблеми за вратата на Ян Зомер.

Факт е, че темпото на игра се вдигна, а в 53-тата минута Байерн наказа домакините и излезе напред в резултата. Влезлият от резервната скамейка само преди минути Алфонсо Дейвис получи на левия фланг. Той направи финт и центрира на далечната греда. Кингсли Коман изскочи зад гърба на защитник и засече. Ударът му по земя мина под плонжа на Донарума и навести мрежата.

В 62-рата минута дойде поредната добра баварска атака. Кингсли Коман проби отдясно и центрира. Чупо-Мотинг стреля от трудна позиция. Донарума успя да реагира и спаси.

Минута по-късно Джама Мусиала проби в наказателното поле и комбинира с Чупо-Мотинг. Последва изстрел от близко разстояние. След лек рикошет в защитник топката се отби от напречната греда и излезе в ъглов удар. При последвалото центриране Бенжамен Павар стреля с глава. Италианският страж на ПСЖ демонстрира страхотна реакция и успя да избие. Чупо-Мотинг можеше на прави добавка, но беше отсъдена и засада.

В 73-тата минута ПСЖ беше много близо до изравняването на резултата. Килиан Мбапе бе изведен зад защитата на Байерн. Той надбяга бранителите на гостите и се озова очи в очи със Зомер. Неговият удар беше спасен от вратаря с глава. Топката отиде във владение на Неймар, чийто удар също беше отразен от Зомер. Мбапе стигна до отбитата топка и я довкара, но беше в положение на засада, така че попадението не беше зачетено.

Няколко минути по-късно Маркиньос засече с глава центрира от ъглов удар – право в ръцете на Ян Зомер.

След грешка на Меси в центъра на терена, Байерн получи шанс да организира бърза контраатака. Джамал Мусиала напредна с топка в крака и комбинира с Томас Мюлер, чийто удар прелетя високо над напречната греда.

Започнаха много силни финални минути за ПСЖ, който най-сетне влезе в ритъм. В 83-тата минута Нуно Мендеш направи страхотен пробив по левия фланг. Той центрира остро във вратарското поле. Пред погледа на Мбапе – Матайас де Лихт прати топката в собствената си мрежа. Голът не беше зачетен заради минимална засада при паса към Мендеш.

Три минути по-късно Мендеш се освободи от двама и намери влизащия на скорост в наказателното поле Лионел Меси. Аржентинецът стреля с едно докосване, но защитник застана на пътя на топката.

В 86-ата минута Витиня стреля опасно, но Ян Зомер се отчете с перфектна намеса и запази мрежата си суха.

Във 2-рата минута от добавеното време Байерн остана с човек по-малко. Лионел Меси изпревари Бенжамен Павар, който го фаулира в близост до наказателното поле. Защитникът на Байерн получи втори жълт, съответно червен картон и се насочи преждевременно към съблекалните. При изпълнението на прекия свободен удар Рамос стреля с глава, но много слабо и неточно.

Червеният картон по никакъв начин не оказа влияние върху крайния резултат. Дори с човек по-малко Байерн с лекота успя да съхрани крехкия си аванс от 1:0 до последния съдийски сигнал на Майкъл Оливър. Интригата за реванша, който ще се изиграе на 8 март в Мюнхен, все пак остана.

ПСЖ – Байерн Мюнхен 0:1

0:1 Кингсли Коман 53'

ПСЖ: 99. Джанлуиджи Донарума, 2. Ашраф Хакими (Преснел Кимпембе 46'), 4. Серхио Рамос, 5. Маркиньос - К, 6. Марко Верати, 10. Неймар, 15. Данило Перейра (Витиня 75'), 25. Нуно Мендеш, 28. Карлос Солер (Килиан Мбапе 57'), 30. Лионел Меси, 33. Уорън Заир-Емери (Фабиан Руис 57')

Резерви: 16. Серхио Рико, 90. Александър Летелиер, 3. Преснел Кимпембе, 7. Килиан Мбапе, 8. Фабиан Руис, 14. Хуан Бернат, 17. Витиня, 29. Тимотее, Пембеле, 31. Ел Чадайе Битшабу, 35. Исмаел Гарби, 44. Юго Екитике

Треньор: Кристоф Галтие

Байерн: 27. Ян Зомер, 2. Дайо Упамекано, 4. Матайс де Лихт, 5. Бенжамен Павар, 6. Йозуа Кимих, 8. Леон Горецка, 10. Лерой Сане (Йосип Станишич 90'), 11. Кингсли Коман (Серж Гнабри 76'), 13. Ерик Максим Чупо-Мотинг (Томас Мюлер 76'), 22. Жоао Кансело (Алфонсо Дейвис 46'), 42. Джамал Мусиала (Райън Гравенберх 87')

Резерви: 26. Свен Улрайх, 35. Йоханес Шенк, 7. Серж Гнабри, 19. Алфонсо Дейвис, 20. Буна Сар, 23. Дейли Блинд, 25. Томас Мюлер, 38. Райън Гравенберх, 39. Матис Тел, 44. Йосип Станишич, 46. Арийон Ибрахимович

Треньор: Юлиан Нагелсман