Всеки футболен фен поне няколко пъти в живота си е гледал мачове, решени по драматичен начин след изпълнение на дузпи. Сред най-пресните примери за това е финалът на Световното в Катар, който Аржентина спечели след наказателни удари срещу Франция.

200 лв. Начален Бонус Спорт от efbet!

Но чудили ли сте се кой мач държи рекордът за най-много изпълнени дузпи?

Книгата на Рекордите на Гинес показва, че световният рекорд за футболен двубой с най-много изпълнени дузпи се държи от финала за Купата на Намибия през 2005 г.

Двубоят е между KK Palace и Civics, като редовното време и продълженията завършват при резултат 2:2. Така се пристъпва към изпълнение не 11-метрови наказателни удари.

Двата отбора трябва да изпълнят по 24 дузпи, което означава, че някои от футболистите трябва да застават три пъти на бялата точка. В крайна сметка KK Palace печели това надстрелване със 17:16 и така вдига Купата на Намибия.

Единадесет години по-късно обаче, рекордът на африканците е счупен и минава в европейски ръце.

На 3 юни 2016 г. във футболния шампионат на чешкия район Злин се играе двубоя между SK Ba’ov 1930 и FC Frystak. Домакините са по-активни преди почивката и на полувремето водят с 2:1. През второто полувреме обаче гостите изравняват, като двубоят от 24-ия кръг на местното първенство влиза в продължения и след техния край резултатът е 3:3, което означава едно – дузпи.

На спортен комплекс Батов в Отроковице двата отбора изпълняват общо 52 наказателни удара. Гостите от FC Frystak изпълняват втори дузпите и на три пъти можеха да спечелят мача – при 4:4, 11:11 и 14:14. Стражът на домакините обаче и в трите случая спаси и така неговият тим спечели мача с 22:21, като победната дузпа бе реализирана от Петр Яновски, докато Ян Хршебачка от гостите стреля над вратата и така всичко свърши.

Това епохално зрелище, което предлага много интересни моменти в редовното време и продълженията и истински апогей на драмата при дузпите е наблюдаван от малко по малко от 200 души. Те обаче със сигурност могат да са доволни от зрелището, като изпълнението на дузпите продължава цели 38 минути, през които всички на стадиона са във върховно напрежение.

И когато си мислите, че повече няма накъде, футболът показва, че има, защото от 2022 г. рекордът за най-много изпълнени дузпи в един мач е подобрен.

Той бе подобрен от тимове от родината на футбола – Англия, където се стигна до мач, в който бяха изпълнени цели 54 наказателни удара.

Това се случи в мача между Вашингтон и Бедлингтън за Мемориалната купа на Ърнест Армстронг.

Двубоят се провежда на стадион „Ford Quarry Football Hub“ в Съндърланд и приключва при резултат 3:3, след което се пристъпва към дузпите.

Двата отбора се нуждаят от 34 минути изпълнения на наказателни удари, за да определят победителя. В крайна сметка, след 54 изпълнени дузпи, Вашингтон печели с 25:24, което показва доста добра ефективност от бялата точка и за двата тима.

Това зрелище, което пренаписа историята на футбола, бе наблюдавано от обидно малко хора – на трибуните има едва 40 човека, които обаче могат да се чувстват привилегировани от това, че са били част от този трилър, след който могат да разказват от първо лице на децата си или на своите приятели.

Честото подобряване на рекорда за най-много изпълнени дузпи ни кара да предположим, че и сегашното върхово постижение може до няколко години да сдаде трона, но какво по-хубаво от това!? Ако това се случи, ще означава, че даден двубой някъде по света е бил дори по-драматичен и интересен, което е прекрасно за феновете на играта, които копнеят за зрелища, а не за 90-минутна скука.