През лятото на 2022 се осъществиха едни от най-любопитните трансфери изобщо през последните години. Каземиро смени Реал Мадрид с Манчестър Юнайтед, Ерлинг Холанд дойде в Манчестър Сити от Борусия Дортмунд, а Дарвин Нуньес си спечели трансфер в Ливърпул след страхотната кампания с Бенфика.
Изданието ESPN сложи оценки на всеки един от тези трансфери в съответствие с представянето на играчите през сезона.
Антони – 95 млн. евро от Аякс в Манчестър Юнайтед – оценка 3-
Антони определено не успя да оправдае очакванията след преминаването си от шампиона на Нидерландия в най-успешния клуб в Англия. Той записа едва 4 гола и 1 асистенция досега през сезона във Висшата лига, а кампанията може би най-вече ще се запомни с победното му попадение срещу Барселона в Лига Европа. Той средно е изиграл 52,3 минути през сезона – крайно недостатъчно за футболист, струващ почти 100 милиона.
Уесли Фофана – 80,4 млн. евро от Лестър в Челси – оценка 3-
Трансферът на Фофана в Челси също предизвика огромен интерес сред футболните фенове, още повече имайки предвид, че бе най-скъпият от летния трансферед прозорец след пристигането на новите собственици на „сините“.
Оценката му може би все пак не е достатъчно точна, имайки предвид контузиите, които го тормозеха през по-голямата част от сезона. Въпреки това обаче, той изигра някои добри двубои с екипа на лондончани, но се отличи и с някои не особено стабилни отигравания за защитник, за когото е похарчена подобна сума.
Орелиен Чуамени – 80 млн. евро от Монако в Реал Мадрид – оценка 5
Чуамени бе привлечен в самото начало на летния трансферен прозорец на 2022, като първоначално се очакваше да бъде ротиран с Каземиро на позицията дефанзивен халф. Впоследствие обаче бразилецът бе продаден, което отвори огромен шанс на Чуамени да се докаже на „Сантиаго Бернабеу“. Той се възползва от възможността си по най-добрия начин, като до прекъсването за Световното първенство дори бе считан за един от най-класните дефанзивни халфове, що се отнася до отнемане на топката. След Мондиала формата му в известна степен спадна, но в повечето случаи той продължи да бъде титуляр за „кралския" клуб.
Дарвин Нуньес – 80 млн. евро от Бенфика в Ливърпул – оценка 5-
Дарвин Нуньес пристигна на „Анфийлд“ с реномето на един от най-талантливите млади нападатели след последната си кампания в цветовете на Бенфика. Ливърпул плати 80 милиона евро + 20 под формата на бонуси, за да го доведе в тима, а уругваецът бе сблъскан с тежестта да се докаже в отбор с вече доказани нападатели като Мохамед Салах, Луис Диас, Роберто Фирмино и Диого Жота. Неговият период на „Анфийлд“ не започна по най-добрия начин, като многото пропуски му навлякоха огромни критики. Все пак обаче, Нуньес успя да запише нелош първи сезон с екипа на мърсисайдци, като през кампанията той отбеляза голове във вратите на Манчестър Сити, Арсенал, Манчестър Юнайтед, Челси и Тотнъм. Общо попаденията му през кампанията му пък са 15 на брой, 9 от които във Висшата лига. В елита на Англия той успя да добави и 3 асистенции на сметката си.
Каземиро – 70 млн. евро от Реал Мадрид в Манчестър Юнайтед – оценка 4+
Манчестър Юнайтед през последните години се слави като клуб, който обича да харчи големи пари за футболисти, но това почти никога не се случваше за такива на възраст над 30 години. Е, шефовете на „червените дяволи“ развързаха кесията, плащайки малко над 70 милиона за един от най-класните дефанзивни халфове в света. Трудно е да се определи точната оценка на Каземиро от пристигането му на „Театъра на мечтите“, имайки предвид факта, че на моменти редуваше слаби със силни мачове. Той никога не е бил известен с подаването си, но този сезон беше особено колеблив с топка в крака. Той печели кълбото повече от всеки друг футболист на Ман Юнайтед, но процентът на точните му пасове е от едва 77% - на 29-о място от всички полузащитници във Висшата лига. Все пак обаче, Каземиро бе един от лидерите в съблекалнята на Юнайтед, а в допълнение към това той отбеляза и някои важни голове на тима – като например този във вратата на Нюкасъл във финала за Купата на Лигата.
Александър Исак – 70 млн. евро от Реал Сосиедад в Нюкасъл – оценка 5
Исак започна трудно периода си на „Сейнт Джеймсис Парк“, като след гола си във вратата на Ливърпул през септември, той се контузи и пропусна повече от 4 месеца, за да се завърне тъкмо навреме за подновяването на кампанията след Световното първенство. Оттогава обаче той е във вихъра си, въпреки че не стартира всеки един от мачовете на „свраките“. Исак бе титуляр в само 13 мача, но успя да отбележи 10 попадения и да асистира за още един. Точно тази асистенция пък бе една от най-впечатляващите през този сезон във Висшата лига – срещу Евертън на 27 април.
Матайс де Лихт – 67 млн. евро от Ювентус в Байерн Мюнхен – оценка 5
Де Лихт бе може би най-стабилният защитник в състава на Байерн Мюнхен през този сезон. Той е стартирал 76.7% от минутите през този сезон, като през първата си кампания на „Алианц Арена“ успя да оправдае очакванията – особено след слабия му последен сезон в Ювентус. Той ще се запомни и с невероятната си намеса срещу Пари Сен Жермен в осминафиналите от Шампионска лига, когато от голлинията успя да избие удар на Витиня.
Марк Кукурея – 65,3 млн. евро от Лестър в Челси – оценка 3-
Кукурея може би е най-разочароващият голям трансфер, осъществен през миналото лято, още повече и заради сумата, която бе похарчена за него. Очакванията към него бяха съвсем различни в сравнение с реалността. Испанецът бе и един от футболистите с най-много минути в състава на Челси през този сезон във Висшата лига, записвайки над 1500. Неговата конкуренция на левия фланг бе Бен Чилуел, който обаче дълго време лекуваше контузия. Така, Греъм Потър бе длъжен да използва Кукурея, който по-скоро би искал да забрави този сезон.
Ерлинг Холанд – 60 млн. евро от Борусия Дортмунд в Манчестър Сити – оценка 6+
Ерлинг Холанд е може би най-коментираното име във футбола от около година насам, когато бе официализиран трансферът му от Борусия Дортмунд в Манчестър Сити. Каквото и да кажем за него обаче ще бъде малко. Той счупи почти всички рекорди, които можеше да се счупят, включително и за най-много попадения във Висшата лига, най-много отбелязани голове за един сезон в историята на Манчестър Сити и най-много хеттрици в една кампания в елита на Англия. В момента той, заедно с Лионел Меси, е фаворит за спечелването на "Златната топка".
Рафиня – 58 млн. евро от Лийдс в Барселона – оценка 4+
През първата половина от сезона Рафиня бе „под радара“, но след паузата за Мондиала, той се превърна в най-резултатния футболист на каталунците, записвайки 7 гола и 6 асистенции. Въпреки доброто му представяне обаче все повече набират скорост слуховете за многомилионна продажба на бразилеца от страна на ръководството с цел справяне с финансовата криза. За момента тиражираната сума е 80 млн. евро, като се смята, че няколко отбора от Висшата лига са готови да я платят.
Лисандро Мартинес – 57 млн. евро от Аякс в Манчестър Юнайтед – оценка 5
За разлика от своя съотборник Антони, който също смени Аякс с Ман Юнайтед, Лисандро Мартинес се утвърди като един от най-стабилните на своята позиция във Висшата лига. Равносметката за него е следната – Мартинес не е суперзвезда, но е универсален играч, който върши отлично работата, за която е закупен. В определен момент от сезона Юнайтед бе и един от отборите с най-добра защита в Англия, а причина затова бе именно партньорството в сърцето на отбраната между Мартинес и Рафаел Варан.
Рахийм Стърлинг – 56 млн. евро от Манчестър Сити в Челси – оценка 4-
Стърлинг реши да смени Манчестър Сити с Челси с цел да бъде още по-основен футболист за тима си. Е, неговите очаквания не се оправдаха, както и тези към него, като това бе и сезонът с най-малко изиграни минути за Стърлинг във Висшата лига откакто бе на 17 години – тогава, носейки цветовете на Ливърпул. През сезона той успя да отбележи едва 4 гола и 3 асистенции, а кампанията за него ще се запомни най-вече с гола му срещу Борусия Дортмунд, изхвърлил „жълто-черните“ от Шампионска лига.
Габриел Жезус – 50 млн. евро от Манчестър Сити в Арсенал – оценка 5
Сезонът за Жезус на „Емирейтс“ започна отлично, докато обаче не се стигна до Световното първенство, където контузия го извади от игра за повече от 3 месеца. До Мондиала в Катар, той бе основният футболист на мениджъра Микел Артета, записвайки 5 гола и 6 асистенции. След възстановяването си нивото му със сигурност спадна, но въпреки това успя вече отбележи 5 попадения.
Жул Кунде – 50 млн. евро от Севиля в Барселона – оценка 5
Жул Кунде бе привлечен в Барселона, като се очакваше да заеме позицията на централния защитник до Роналд Араухо. Страхотната форма на друг новодошъл, Андреас Кристенсен, обаче принуди наставника Шави Ернандес да го използва като десен краен бранител. Кунде се справи отлично като десен бек, като бе неизменен титуляр през целия сезон. Скоро той ще подпечата първата си титла в Ла Лига.
Кои от преотстъпените играчи на Барса могат да вкарат пари в хазната на клуба
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS