Почти всеки футболен фен е чувал за Бил Шенкли. Треньорът на Ливърпул, който за 15 години донесе 10 трофея, а пред „Анфийлд“ има двуметров бронзов паметник.
Това обаче не е история за Бил Шенкли, а за част от кариерата му, за която много фенове на Ливърпул дори не знаят. Две години преди да поеме „червените“ Шенкли участва в чуден мач, който доведе до най-големия обрат в историята на футбола. Неговият Хъдърсфийлд поведе с 5:1 на Чарлтън 30 минути преди края на мача. Срещата обаче завършва 7:6 за Чарлтън.
Героят! Джони Съмърс, който отбелязва 5 от седемте попадения за Чарлтън и намери своето място във футболната история, починал само 5 години по-късно.
Много футболни емоции
Този съботен следобед бе последният кръг преди Коледа на 1957 година. Чарлтън срещу Хъдърсфийл трябваше да е един от многото мачове на тогавашната Втора дивизия, в която се състезават цели 22 отбора. Това бе първият мач от втората половина на сезона и фойерверките, които последваха, може би са били продължение на първия сблъсък между двата отбора при откриването на шампионата. Тогава Чарлтън повежда с 3:0 до полувремето, но Хъдърсфлийд изравнява до 3:3.
И за двата клуба усещането на играят във Втора дивизия бе ново. Чарлтън току що изпаднал от елита се стреми да се върне там, докато за Хъдърсфийлд вече бе прекарал един сезон във второто ниво на английския футбол.
В първата година, след изпадането от Първа лига, все повече юноши от формацията на Бил Шенкли, получават шанс да играят във Втора лига. Резултатите са лоши и треньорът Анди Бийти подава оставка през ноември. Шенкли наследява стария си приятел и продължава да налага юношите, а на Бъдни вечер за първи път изпрати на терена 16-годишния нападател Денис Лоу, по-късно легенда на Манчестър Юнайтед и шотландския национален отбор.
Той завършва сезона на 12-о място, с 18 победи и загуби и шест равенства, а през следващия полусезон нещата не изглеждат по-различно - шест победи и загуби и цели девет равенства.
Капитанът на Чарлтън извади рамо в 17-ата минута, тогава смените не са разрешени
Точно 12 535 зрители са заели местата в на „Дъ Вали“ в студения декемврийски следобед на 1957 година. Първият ключов момент в мача идва в 17-ата минута, когато капитанът на Чарлтън Дерек Уфтън остава да лежи на терена. Тогавашните правила все още не позволяват смени, които навлизат във футбола година по-късно, а английската федерация ги приема едва през 1965 година и то в началото само по една за контузен играч.
Уфтън има проблеми с рамото си. 20 пъти в кариерата си той вади рамо – понякога успява да го върне на място, но понякога – не. В онзи ден нараняването му не е причинено от фал, удар или падане.
„Вадил съм едното рамо 13 пъти, а другото 7 пъти и всеки път по различен начин. Онзи ден бе особено тъпо. Вратарят ритна топката, а аз тичах до техния нападател Стан Хауърд. Сблъскахме се и рамото ми изскочи. Нямаше нарушение, просто така се случи“, спомня си Уфтън в интервю за официалния сайт на Чарлтън няколко месеца преди смъртта му на 92 години.
„Винаги въпросът е бил само един – дали ще мога да го върна веднага, ако отне повече време, тогава е много по-трудно. Е, този ден не успях да се оправя сам и преди 20-ата минута бяхме 10 човека. Изиграх над 250 мача и пропуснах още сигурно 100, защото треньорът се страхуваше, че заради мен може да остане с човек по-малко. Това е толкова разочароващо“, спомня си Уфтън.
По времето, в което Уфтън бе откаран в болница Хъдърсфийлд вече води с 2:0. Лес Маси и Алекс Бейн вкарват първите две попадения в мача в 27-ата и 35-ата минута на двубоя, използвайки дупката в защитата, оставена от напускането на Уфтън.
Част от феновете на домакините се отправят към изходите още на полувремето. Техният отбор губи с 0:2, има играч по-малко на терена, а трябва да се пазарува за Коледа... Кой може да си представи какво ще се случи в следващите 45 минути.
На полувремето той смени обувките и позицията си
Тепърва във фокуса на вниманието предстои да влезе Джон Хенри Самърс по-известен като Джони. Само два месеца по-рано той празнува 30-тия си рожден ден. След пристигането си в Чарлтън не започва добре и е близо до резервната скамейка. Същият ден започва като ляво крило, но след напускането на Уфтън се налага да заеме място в центъра на атаката. Първото полувреме обаче е лошо за него, като особено го притесняват обувките му, които са пред разпадане. На почивката той ги сменя, а още в началото на второто полувреме Съмърс отиграва една топка с по-слабия си десен крак, което заблуждава вратаря и резултатът е намален – 1:2.
December 1957.
— stephen kershaw (@stephenkersha13) May 3, 2020
Charlton 7 Huddersfield 6. Huddersfield are the only team to have scored six and still lost. They were actually 5-1 up with half an hour to go, and Charlton were down to 10 men.
Huddersfield's manager at the time was Bill Shankly. pic.twitter.com/jNIyfrwlIc
Радостта обаче е кратка. Само две минути по-късно Бейн вкарва втория си гол, а в 51-ата минута Бил Макгари реализира дузпа за 4:1 за Хъдърсфийлд. Когато Боб Леджър бележи за 5:1 в 62-ата минута всичко изглежда ясно, а очевидно напусналите на почивката зрители са взели правилно решение.
От 1:6 до 6:5 за по-малко от 20 минути
Тук някъде започва и чудото. Само за две минути Чарлтън вкарват два гола и резултатът става 5:3. Първо Съмърс преодолява Джони Райън за 5:2, а минута по-късно вкарва още един гол за 5:3. Каква е причината – играчите на Бил Шенкли имат желание да вкарват възможно най-много голове и не се интересуват как стоят нещата в защита срещу числено по-слаб противник... А футболът е игра, с която не можеш да се подиграваш.
Бързите два гола мотивират играчите на Чарлтън, които се хвърлят с всички сили върху залитащите гости на мокър и кален терен, където възможностите за чудо се увеличават. И действително. Съмърс бележи хеттрик в 73-ата минута, а в 78-ата изравни за 5:5. Невероятният обрат става факт в 81-ата минута, когато той вкарва нов гол и резултатът вече е 6:5 за Чарлтън.
Нападателят със силен ляв крак в нови обувки и на нова позиция вкарва три гола за 8 минути, четири за 17 и 5 за едно полувреме. Още по-впечатляващото е, че той вкарва и петте гола с по-слабия си десен крак.
Така при 6:5 за Чарлтън Бил Шенкли изглежда напълно изгубен край тъч линията, но в 86-ата минута неговият отбор все пак успява да се съвземе и да изравни резултата. Райън Хаурд бележи и мачът стига до 6:6.
Три минути до края на срещата, а ремито изглежда най-справедливо. В репортаж за Huddersfield Daily Examiner един репортер пише: „Зрител, който дишаше във врата ми през цялото време, извика: „За бога, съдия, свири края!“ Всички, изглежда, бяха доволни от равенството".
Но не всички. Докато чака последния съдийски сигнал, Съмърс намира време за последно центриране, което стига Райън, а той вкара топката в мрежата за 7:6. Веднага след подновяването на играта реферът свири край, а феновете, които остават на стадиона и след 1:5 на полувремето, понасят играчите на ръце.
Докато играчите на Чарлтън празнуват, капитанът Уфтън е на операционната маса. "Когато се събудих, попитах баща ми какво се случи до края на мача. Той каза, че не знае и ще провери. Върна се и каза, че спечелихме със 7:6, но никой не му повярва", каза Уфтън.
Джони вкара 5 гола, но снимката във вестника е на капитана, който пропусна мача
"На следващия ден фоторепортери и журналисти наобиколиха къщата ми, за да чуят моята история. Горкият Джони Съмър беше герой и вкара пет гола, а в понеделник снимката ми беше във вестника, защото пропуснах мача", казва капитанът.
Мачът, изигран на 21 декември 1957 г. На „Дъ Вали“ и 65 години по-късно е част от историята на английския футбол като единственият, в който отбор отбелязва шест гола и губи.
„Това беше най-невероятният мач, който съм виждал в живота си“, казва Бил Шенкли, чийто Хъдърсфийлд завърши девети този сезон и 14-ти през следващата година. Въпреки резултатите Шенкли играе успешно срещу Ливърпул, който отбор също се намира във второто ниво. Постига победи с 5:0 и 1:0, а след втория мач подава оставка и поема именно "мърсисайдци", а през следващите 15 години се превръща в истинска икона за клуба.
През същия месец Джони Съмърс играе още един запомнящ се мач, вкарвайки пет гола срещу Портсмут, но кариерата му скоро беше приключва, когато през следващата година е диагностициран с рак на белия дроб. Въпреки това клубът го оставя под договор и продължава да му плаща до смъртта му през 1962 година, когато е само на 34 години.
Спориш със съдията - получаваш смъртна присъда на място
Роден през Втората световна още работи като футболен съдия, хранейки се с каша с мляко и плодове
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS