В Англия футболът е религия и хората на Острова просто не могат да живеят без него. Това важи с пълна степен за Терънс Уитакър.
Той е роден през Втората световна война или по-точно – през 1941 г. и през февруари тази година навърши 82 години. След края на войната, когато достига необходимата възраст, Терънс влиза в Кралските военновъздушни сили и участва в мисии в Ирак, Иран, Сирия и на Суецкия канал. Той напуска военните сили със звание сержант, като през 1961 г. се захваща с преподавателска дейност.
Повече от 30 години той работи в университета Лафбъроу в Лестършър преди да се пенсионира през 1997 г.
По време на работата си в университета обаче, Терънс Уитакър открива голямата си страст – футболът, и по точно – съдийството. Той получава разрешително за футболен съдия през 1968 г., като първата му заплата е 10 шилинга, което по онова време е около паунд и половина.
Постепенно Уитакър се издига в съдийската йерархия, получавайки лиценз да ръководи мачове от Футболната лига на Англия като помощник-съдия. Той е част от съдийската бригада на скандалния мач между Дарби Каунти и Лийдс на 1 ноември 1975 г., където нападателят на Дарби Франсис Лий и защитникът на Лийдс Норман Хънтър са изгонени заради бой на терена.
Близо 50 години след този мач Уитакър продължава да бъде страничен съдия в лигата на Мидландс в Дарбишър, като продължава да се наслаждава на работата си.
We were assigned 82 years young Terence Whittaker as linesman for todays game.
— Mickleover Athletic FC (@Mickleover_AFC) February 25, 2023
He very proudly told us that today was his 2082’nd fixture and 67 consecutive season.
Grassroots Football ❤️???? pic.twitter.com/n2Rp6TOFAW
„Не го правя за парите, правя го, защото ми харесва. Винаги съм казвал, че първият път, когато стра да изпитвам удоволствие от съдийството, ще спра с него, но все още ми харесва. Това ме поддържа във форма, харесва ми приятелството и общуването. Обичам да помагам на по-младите рефери. Трябва да сте настоятелни и да контролирате играта. За да получите контрол, трябва да сте достатъчно здрави да бъдете на правилното място и това се свежда до тренировки“, казва Терънс Уитакър за работата си. Той разкрва, че храна, която му помага да поддържа добра спортна форма, е каша с вода и кисело мляко, овкусена с куркума, мед и плодове.
Преди да стане съдия, Уитакър е футболист в нискоразрядния Емингтън, който се състезава в Съботната лига на Нотс. Това означава, че неделният ден му е свободен и така той започва да свири мачове от Неделните лиги.
И до ден-днешен той поддържа форма, като се грижи стриктно за здравето си: „Много съм щастлив, вярвате или не. Взимам предпазни мерки всяка събота сутрин, за да се претегля и да измервам кръвното си налягане. Правя го всяка събота сутрин, религиозно. Една от тайните на моя успех е, че имам много бавен пулс, около 55. Не пуша, никога не съм пушил през живота си, но обичам чаша червено вино от време на време. Играя голф, когато имам възможност“.
„Имам зала за фитнес, но тайната е в диетата. Всяка сутрин закусвам добре и след това изобщо не ям на обяд, а вечерта хапвам малко. Всеки ден ям едно и също. За закуска ям каша с вода и мед, на която добавям куркума, мед и плодове, като си я приготвям от вечерта. След това често хапвам филия хляб и сладко или нещо подобно, за да допълня закуската си. Ям го всеки ден, 365 дни в годината и го правя от години, ако не и десетилетия“, казва Уитакър, който има 2 деца, като в момента живее в градче на име Шипли, намиращо се в близост до Нотингам.
До 2015 г. Терънс обучава съдии, като прави това повече от 35 години. Като рефер той е бил на мачове на Хаваите, в Египет, на островите Кук, а също така е съдийствал на финал на ФА Къп за жени в началото на 80-те години.
В края на месец февруари Терънс Уитакър съдийства в мач №2082 в своя сезон №67 като съдия в Англия, като той е сред тримата най-възрастни хора, практикуващи тази професия на Острова.
Макар и на преклонна възраст, той не мисли за спиране със съдийството, като опитът му му помага да взема бързо правилните решения в ключовите моменти, като се ползва с авторитет и уважение сред своите колеги и сред футболистите, които се съобразяват с решенията му на страничната линия.
Преди няколго години даваше интервюта пред 1 журналист, сега е на голямата сцена
Танкът на Раул, чиято приказка в Реал Мадрид започна, след като Барселона го отряза
Той вкара 4 гола в един мач, който завърши 2:2, а съдията не му даде топката
Суперталантът в звездния ПСЖ, съотборниците му го определят за извънземен
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS