Осем години след като загуби ръката и крака си при атака на акула, френският параплувец Лорeн Шардар спечели бронзови медали на паралимпийските игри в Париж в дисциплините 50 метра делфин и 100 метра свободен стил.
Осем години след като загуби ръка и крак при нападение на акула, спортът му помогна да стъпи отново на краката си.
През август 2016 г. Шардар е нападнат от акула, докато кара сърф край бреговете на Реюнион. При това той загуби ръка и крак.
Той започна да се занимава с параплуване през 2019 г., а на Паралимпийските игри в Токио преди три години беше близо до подиума, завършвайки на четвърто място. Този път той успя да спечели два бронзови медала.
„Спечелих бронзовия медал, да го спечеля в тази атмосфера е лудост“, каза той след състезанието пред микрофона на френската телевизия.
Желанието да кара сърф не го е напуснало. Благодарение на специално адаптирана протеза, той продължава да сърфира като развлечение.
Изминаха само няколко години, откакто спортистът откри света на спорта за хора с увреждания. Преди осем години той едва не загуби живота си при ужасна атака на акула. Студент по инженерство от остров Реюнион, той е на ваканция през август 2016 г., когато се случи трагедията. Тогава младият мъж кара бодиборд в Букан Канот, в северозападната част на острова. „Бях нападнат от акула“, каза той пред Franceinfo. „Не го видях добре, само сиво-кафява маса, типична за акулата булдог (известна още като акула замбези), идваше отдолу. Имам късмета да помня всичките си инциденти и знам, че съм направил правилния избор, така че нямам хиляди въпроси за случилото се.“
Вече бяха поставени устройства против акули, но животното успя да премине през мрежата. Тогава лице в лице Лоран Шардар успява да запази духа си и се бори да оцелее: „В момента на нападението акулата хвана дясната ми ръка и ме дръпна на дъното. Отвърнах, като го чукнах с лявата си ръка, което ми костваше палеца. Казват, че трябва да удариш хрилете, но нямам представа къде го ударих. Важното е да приемаш нещата.“
Помощта пристига бързо. Младият сърфист е жив, но дясната му ръка и десният глезен са откъснати.
Страстен към океана, Лорен Шардар естествено се обръща към водата. „Продължих със спорта само за да си стъпя на краката и това ми помогна много.“
Плуването му позволява да намери спокойствие и да запази спокойствието, което го характеризира. „След инцидента си можех да остана във фаза на оплакване. Загубих ръка и крак, инвалид съм, животът ми никога няма да бъде както преди. Това е реалност. Не искам да бъда определян от този недъг”, обобщи той. „Важното е да приемаме нещата, трудните ситуации. Трябва да се опитаме да ги използваме, за да продължим напред.“
Успехът идва бързо. Лорен Шардар се класира за Световното три години след инцидента си през 2019 г. и стана световен вицешампион на 50 м бътерфлай, а на Игрите в Париж спечели два бронзови медала.
Фалшиво обвинение и невъзможен избор
Историята за изчезналия национален отбор
Как се ражда легендата за ''Неверкузен'' и защо Кристоф Даум е ''глупав'' според английската преса?
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS