Перу победи Уругвай с минималното 1:0 у дома с късен гол в мач от деветия кръг на южноамериканските квалификации са Световното първенство в САЩ, Мексико и Канада през 2026 година.

С успеха „биколор“ изплува от дъното и се изкачи на предпоследното място в класирането с 6 точки, на една пред Чили. Урусите пък са трети с 15 точки. След четири дни Уругвай посреща Еквадор, а Перу гостува на Бразилия.

Гостите бяха близо до попадение още в 14-ата минута на срещата, когато Дарвин Нуньес засече центриране от фланга и нанесе удар с глава към десния ъгъл, но не успя да вложи необходимата сила и Педро Хайесе спаси с лекота.

В 34-ата минута при центриране от корнер Александър Кайенс надскочи защитата на Уругвай и стреля с глава, но прати топката покрай левия страничен стълб. Десет минути по-късно Серхио Пеня стреля от дистанция, но Серхио Рочет се намеси.

Перу имаше още две голови положения в началните етапи на второто полувреме. В 55-ата минута Серхио Пеня стреля вдясно от уругвайската врата, а шест минути по-късно Анди Поло шутира от средна дистанция, но бе спрян от Рочет.

В 80-ата минута Уругвай отново имаше шанс да излезе напред в резултата, след като отбита топка попадна в краката на капитана Федерико Валверде, който шутира мощно, но Педро Хайесе направи брилянтно спасяване.

В 88-ата минута Перу все пак се добра до гол и победата в мача. Пиеро Киспе получи топката по десния фланг и предостави хубаво центриране за Мигел Араухо, който стреля с глава и преодоля Рочет с помощта на десния страничен стълб за крайното 1:0.