Седмо място за сабльорките на Европейското, младежите останаха 11-и

Българският отбор на сабя девойки в състав Калина Атанасова, Мариела Георгиева, Кристина Миланова и Емма Нейкова завърши на седмо място на Европейското първенство в Неапол. В турнира се включиха 14 тима, а шампионки станаха сабльорките на Унгария.

Българките започнаха надпреварата с категорична победа над Гърция с 45:22, която им гарантира място сред най-добрите осем. В срещата за място на полуфиналите сабльорките ни отстъпиха пред Румъния с 35:45. В двубоите за разпределение на местата от 5 до 8 Атанасова, Георгиева, Миланова и Нейкова загубиха от Германия с 39:45, а след това победиха Великобритания с 45:30 и се наредиха на 7 място в крайното класиране.

В турнира на младежи шпага отборно България беше представена от Васил Ивакимов, Александър Костадинов, Самуел Петканчин и Рахим Рашайда. В първия кръг шпажистите ни победиха Финландия с 45:31. В срещата за място сред най-добрите 8 българите отстъпиха пред Швейцария с 34:45. В двубоите за разпределение на местата от 9 до 16 фехтовачите ни загубиха от Естония с 34:45, победиха Норвегия с 45:36 и се наложиха над Испания с 44:43, с което завършиха турнира на 13 място.

В турнира на шпага девойки Боряна Митова, Михаела Стефанова, Виктория Велиславова и Рая Ягова завършиха на 15 място. В първата си среща, за място сред най-добрите 8, шпажистките ни отстъпиха пред Турция с 40:45. В борбата за разпределение на местата от 9 до 16 българките загубиха от Испания с 36:45, след това отстъпиха пред Италия с 25:45, а в двубоя за 15-16 място победиха Азербайджан с 45:28.

Междувременно България зае 11 място в турнира на сабя младежи отборно в последния ден от Европейското първенство по фехтовка. В състезанието участваха 17 тима, като златните медали спечелиха сабльорите от Румъния.

Виктор Филев, Николай-Томас Георгиев, Никола Господинов и Михаил Хаджилазов излязоха в първата си среща от елиминациите, валидна за място сред най-добрите 8, срещу Великобритания и отстъпиха с 43:45. В двубоите за разпределение на местата от 9 до 16 сабльорите ни победиха Гърция с 45:37, отстъпиха пред Азербайджан с 41:45 и записаха още една победа: над Полша с 45:43, с което заеха 11 място в крайното класиране.