През последните осем години украинският гигант Шахтьор Донецк е бездомен, водейки номадско съществуване в собствената си страна. След пълномащабната руска инвазия бъдещето на клуба от Донбас е неясно.
Когато руската армия започна войната срещу Украйна на 24 февруари, защитникът на Шахтьор Донецк Никола Матвиенко спи до съпругата и детето си в Киев. „Чух експлозии и веднага скочихме“, спомня си украинският национал. „Прекарахме остатъка от нощта вк олата, докато получихме съобщението, че Киев е атакуван и трябваше да си тръгнем.“
На Великден Шахтьор Донецк трябваше да се изправи срещу своя голям съперник Динамо Киев. Само две точки разделяха отборите на върха в украинската Висша лига, когато състезанието беше спряно поради нахлуването.
Вместо да се опитва да увеличи преднината си в надпреварата за титлата, Шахтьор играе серия от приятелски мачове в „Глобално турне за мир“, за да събере пари за украинската армия и жертвите на войната.
В първия мач, Шахтьор претърпя поражение с 0:1 от лидера в гръцкото първенство Олимпиакос. Матвиенко и неговите съотборници излязоха на терена с фланелки с имената на градовете, които поеха тежестта на първоначалното руско нападение: Мариупол, Ирпин, Хостомел и Николаев.
„Искаме имената на тези места да бъдат запомнени по целия свят“, каза съотборникът му Анатолий Трубин пред „DW“. „Все още не разбирам как може да има война като тази в XXI век, в която хората умират всеки ден, в страната, която обичам и където съм израснал.“
Турнето на Шахтьор продължи с още едно поражение 0:1 от Фенербахче в Истабул във вторник. Последваха мачове срещу Хайдук Сплит в Хърватия и Лехия Гданск в Полша.
Но Матвиенко и вратарят Трубин са свикнали да са на път. Шахтьор подобно на местния съперник Зоря Луганск, играе далече от дома от избухването на войната в източния регион на Донбас през 2014г.
„Бях на 17 и току-що се върна от лятна ваканция с влак. На следващия ден гарата почти изчезна и бяхме евакуирани в друг град“, спомня си Матвиенко.
Но гарата не е единствената цел. Стадионът на Шахтьор, чисто новия „Донбас Арена“, финансиран на стойност 176 милиона евро от украинския олигарх и президент на Шахтьор Ринат Ахметов, беше открит през 2009г. в присъствието на бившия президент Виктор Юшченко и певицата Бионсе. Това беше стадион от категория 5 звезди на УЕФА и прие мачове от Евро 2012.
Но той беше повреден от обстрела, когато започнаха боевете през 2014г., както и новооткритото международно летище Донецк, което стана сцена на две големи битки между украинските войски и подкрепяните от Кремъл сепаратисти.
Що се отнася до Шахтьор, отборът се премести на запад, като играе пред около 7000 фенове в Лвов, след това в Харков и от 2018г. В Киев, където играчите вече живееха и тренираха. Но не и вкъщи.
„Ходих на „Донбас Арена“ като тинейджър и винаги ми беше мечта да играя на този невероятен стадион“, каза Матвиенко. „Всички вярваме, че един ден отново ще играем футбол там.“
„Мечтите ми се промениха“, каза Трубин. „Просто искам мирът да се върне в Украйна и тогава искам да играя в Шампионска лига с Шахтьор пред пълния „Донабас Арена“.
Човекът зад Шахтьор: Ринат Ахмето
Въпреки предизвикателствата, Шахтьор Донецк се радва на значителен успех на терена, включително 13 титли в украинската лига през този век, втори само след Динамо Киев, който има общо 20.
През 2020г. номадските „миньори“ - наречени така заради богатите находища на въглища в региона на Донбас, стигнаха до полуфинал в Лига Европа, състезание, което спечелиха през 2009г., когато победиха Вердер Бремен на финала, за да постигнат най-големият европейски успех в историята на клуба.
Успехите се дължат до голяма степен на един човек – собственикът Ринат Ахметов, бивш професионален боксьор и един от най-богатите хора в Украйна с прогнозно състояние от 7 милиарда евро, който пое клуба през 1996г. Оттогава той инвестира над 1,5 милиарда евро в Шахтьор, спасявайки го от фалит и утвърждавайки го след елита на Европа.
При Ахметов Шахтьор постави особен акцент върху бразилските играчи, като похарчи почти 300 милиона евро за футболисти като Фернандиньо (сега в Манчестър Сити), Фред (сега в Манчестър Юнайтед) и Дъглас Коста (който след това игра за Байерн Мюнхен и Ювентус).
„Няма да играем повече срещу руски отбори“
След руската инвазия 13-те бразилци, които понастоящем са с договори с Шахтьор, успяха да избягат от страната, някои след като прекараха две седмици в мазето в хотел в Киев със семействата си. Войната промени всичко.
“Един от нашите членове на екипа, треньор на юноши, почина вчера”, обяви изпълнителният директор на клуба Сергей Палкин през миналата седмица. „Той беше убит от шрапнел от руски снаряд. Русия убива украинци. Спрете тази лудост!“
Освен войната, смъртта и разрушенията, Шахтьор ще се изправи пред други проблеми, след като мирът бъде възстановен и футболът продължи.
В началото на март ФИФА разреши на чуждестранните играчи в Украйна и Русия да прекратят договорите си и да се присъединят към нови клубове за следващия сезон. Не е ясно дали Шахтьор изобщо ще има пълен състав за следващата кампания. Едно обаче е сигурно: „Не, повече няма да играем срещу руски отбори“, каза Матвиенко. „Светът трябва да разбере, че това е геноцид. Тези хора трябва да бъдат изолирани.“
Неописуемо щастие! 12-годишен вкара за Шахтьор в благотворителен мач (ВИДЕО)
Динамо Киев изгони талант – скрил кой е баща му
Dsport е и във Viber! Присъединете се и бъдете преди всички
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS