Сезон 2022/2023 г. в най-силните първенства в Европа вече е в решителната си последна 1/3 и отборите започват да правят тънки сметки, въз основа на които да планират на кое място ще завършат в края на кампанията.
Ако се абстрахираме от фенските пристрастия и погледнем на случващото се във Висшата лига, Ла Лига, Серия А, Бундеслигата и Лига 1 от гледната точка на хора, харесващи играта футбол, то едва ли можем да сме разочаровани, поне що се отнася до битките на върха в съответните първенства.
Във всеки един от тези шампионати ставаме свидетели на разместване на пластовете и донякъде – на нарушаване на статуквото, което винаги е интересно за наблюдаване от неутрална гледна точка.
Англия
Висшата лига по традиция е най-непредвидимото първенство в света, а този сезон на върха е дори по-интересно. В последните 4-5 години свикнахме борбата за титлата да е между Манчестър Сити и Ливърпул, но този сезон Арсенал замести мърсисайдци в червения ъгъл на ринга.
Не само това, но и „топчиите“ се борят здраво с „гражданите“, макар да загубиха домакинството си на Сити. Тимът на Микел Артета играе интересен футбол, който успява да носи и резултати.
Резултатите при Манчестър Сити обаче са далеч от това, което тимът показваше през сезон 2021/2022 г. „Гражданите“ спечелиха титлата, събирайки 93 точки – нещо, което могат да постигнат през този сезон, само ако до края спечелят всичките си мачове. Това към момента изглежда твърде амбициозно, като се има предвид дестабилизацията в отбора. В съблекалнята нещата не са идеални и футболисти като Жоао Кансело и Бернардо Силва, които бяха срет най-добрите за Сити в последните няколко години, не получават шансове. Това доведе и до преминаването на Кансело в Байерн Мюнхен.
За целият минал сезон Ман Сити допусна 3 загуби, докато в досегашните 24 кръга в Англия вече има 4 поражения. В атака тимът разполага с нещо, което нямаше в последните години – голов звяр в лицето на Ерлинг Холанд. Норвежецът обаче е нож с две остриета, тъй като Манчестър Сити опитва да гради играта си около него и когато Холанд не е във форма, страда целият отбор.
Неслучайно Холанд няма нито гол, нито асистенция в ните една от досегашните 4 загуби на Сити. Затова и Пеп Гуардиола трябва да измисли как тимът му да продължи да разчита на норвежкия нападател, но и да умее да играе добре в моментите, когато Холанд няма ден.
Лайпциг издържа първия тест на Ман Сити, интригата се пренесе към реванша (ВИДЕО)
В битката за титлата във Висшата лига трябва да забравяме и Манчестър Юнайтед, който изглежда като най-стабилният отбор в Англия откъм резултати и грешки на конкуренцията може да изстрелят „червените дяволи“ на едно познато за тях място – върха.
Испания
След 3-годишно близане на рани, през този сезон изглежда така, сякаш Барселона отново ще седне на трона в Ла Лига. Каталунците вкарват повече от миналия сезон, но това се дължи най-вече на присъствието на Роберт Левандовски, който е вкарал 1/3 от попаденията за тима на Шави в първенството.
По-сериозния прогрес при каталунците обаче е играта в защита, тъй като Марк-Андре Тер Стеген е допуснал само 7 гола в 22 мача през сезона до момента. Именно затова и в 7 от двубоите от Ла Лига, за Барса бе достатъчно отбелязването на едно попадение, за да стигне до 3 точки.
Досегашният крал на Испания Реал Мадрид пък страда от липсата на свежест в състава си. „Лос бланкос“ опитват полека-лека да интегрират младите си звезди към състава, донесъл три поредни трофея от Шампионска лига, но този процес по смяна на караула още не е завършена.
Половин година преди началото – стана ясен календарът на Ла Лига за следващия сезон
Макар младите футболисти като Винисиус, Родриго, Федерико Валверде и Едуардо Камавинга да блестят все по-ярко, Реал Мадрид още не е достигнал до нивото на Барса, което каталунците достигнаха с трансферите през миналото лято.
Въпреки това, тимът на Карло Анчелоти има с точка повече, отколкото по това време през 2022 г. Проблемът пред „кралския клуб“ е, че Барса допуска грешки изключително рядко, докато на „Сантиаго Бернабеу“ не можаха да надградят спрямо миалия сезон. Друг съществен фактор е Карим Бензема, който имаше много проблеми с контузии от началото на сезона и е пропуснал 9 мача дотук през сезона в Ла Лига. В негово отсъствие Реал Мадрид не може да намери друг толкова редовен голаджия, който да помага за реализирането на положенията, които тимът създава.
Италия
Може би именно в Серия А се забелязва най-голям регрес у шампиона през този сезон. Милан не впечатлява през тази кампания, като „росонерите“ се намират на 4-о място в таблицата, водейки люта битка с Интер, Рома, Лацио и Аталанта за 3 места в зона Шампионска лига.
Няма как да пропуснем впечатляващия възход на Наполи, чиято добра форма от есента не окапа като листата на дърветата, а се пренесе и след Световното в Катар. Тимът на Лучано Спалети вкарва повече от конкурентите си за върха, допуска по-малко, играе по-атрактивно и най-важното – възползва се от грешните стъпки на останалите в челото.
В шампионския си сезон, Милан не спечели общо 12 мача (8 равенства и 4 загуби), а 15 двубоя преди края на тази кампания тимът на Стефано Пиоли не е победил в 10 случая (5 загуби и 5 равенства).
Кризата в Милан трябваше да се очаква, тъй като миналата година „Дяволът“ стана шампион с много окастрен състав спрямо противниците си. Тогава Пиоли успя да извлече максимума от всеки един свой състезател, но изглежда, че батериите не стигат за нов подобен сезон.
Затова и на всички бе ясно, че Милан трябва да направи сериозно подсилване през лятото на 2022 г. Това така и не се случи, като звездното попълнение Шарл Де Кетеларе още не може да се адаптира към италианското първенство.
Затова и липсата на качество у Милан може да изиграе лоша шега на отбора, който през миналия сезон по това време имаше с 5 точки повече от сега (49 срещу 44).
Най-сериозен е спадът в защитата, защото Милан допусна 31 гола през миналия сезон, а при оставащи 15 от този има инкасирани 30 попадения. С подобна игра в отбрана, където контузията на Майк Менян влоши нещата, Пиоли няма как да се надява Милан да защити трофея си.
Германия
В началото на сезона, когато Байерн Мюнхен трябваше да играе за Суперкупата на Германия срещу РБ Лайпциг, Юлиан Нагелсман каза, че напускането на Роберт Левандовски в посока Барселона няма да направи отбора по-слаб и успеха с 5:3 вдъхна увереност на феновете на тима.
7 месеца по-късно се оказва, че тя е била прах в очите, тъй като Байерн направи две серии от 4 и 3 мача без победа, които издадоха на показ слабостта на тима в атака. През миналата кампания тимът вкарваше средно по 2.26 гола на мач, а сега бележи по 2.05 попадения.
На първо четене разликата е нищожна, но фактът, че играта в защита за Байерн не се подобри, означава провал в повече мачове. Липсата на Роберт Левандовски си казва думата, а клубът извади лош късмет с контузиите на Садио Мане, който загатна, че може да помага за раздвижването на баварското нападение, но само когато е здрав.
Проблемите за тима не идват толкова от загубите, колкото от равенствата, които най-вече показват неуспех да обръщаш съперника, когато ти е повел в резултата или неумение да запазваш аванса си. През целия минал сезон Байерн имаше 5 равенства, докато след 2/3 от настоящия хиксовете са 7.
И докато прогрес в играта и резултатите на Байерн няма, то конкуренцията си е написала домашното. Борусия Дортмунд подобри играта си в отбрана, докато Унион Берлин и Фрайбург продължават да са непреодолими съперници заради стриктното спазване на инструкциите на треньорите в двата отбора. Именно дисциплината у тези два отбора прави така, че към момента те да са в зона Шампионска лига и да са точно до Байерн и Дортмунд.
Франция
Лига 1 е единственото първенство от топ 5 на Европа, в което шампоинът е лидер и в момента. Пари Сен Жермен обаче не се намира в никак добра форма и поредицата от три поредни поражения пред инфарктния успех над Лил е ясен знак, че съзвездието на парижани не се движе гладко по небосвода.
В един момент от сезона Ланс се бе доближил до ПСЖ дотолкова, че победа на тима на Франк Хейз и загуба на възпитаниците на Кристоф Галтие щеше да прати Ланс на върха.
Това обаче не се случи и сега разликата между ПС и втория Олимпик Марсилия е 5 точки. Въпреки това, критиките към Галтие са огромни, като специалистите във Франция с скептични по въпроса, дали ПСЖ може най-сетне да спечели Шампионската лига, бидейки воден от този треньор.
Освен това, следващият мач на парижани е именно срещу марсилци, и то на „Велодром“, където преди няколко седмици ПСЖ отпадна за Купата на Франция.
Вероятността Меси, Неймар, Мбапе и компания да стадат първото място във Франция е твърде малка заради не особено силната конкуренция, но ръководството на клуба недвусмислено показва, че цел №1 пред тима е триумф в Шампионската лига. С тази игра обаче, на „Парк де Пренс“ трябва да се надяват на чудо, за да триумфират в най-силния европейски клубен турнир през месец юни в Истанбул.
Щрихирайки най-важните моменти на върховете в Топ 5 първенствата на Европа, можем да заключим, че причината за разместването на пластовете е не само появата на нови силни играчи, но и отслабването на старите величия, които бележат регрес спрямо миналата кампания, завършила с шампионски трофеи за тях.
Затова и ако Манчестър Сити, Реал Мадрид, Милан, Байерн Мюнхен и Пари Сен Жермен загубят шампионския си статут, те трябва да винят за това не само конкуренцията, която няма как да стои на едно място и да ги гледа как печелят за нейна сметка, но и на самите себе си, защото не са успели да се подобрят спрямо миналата година.
Български отбори ще могат да участват в новия формат на Суперлигата
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS