Славия продължава с победите. "Белите" постигнаха трети пореден успех, този път с 2:0 над Монтана, а по-важното за тима на Златомир Загорчич е, че той е само крачка от спасението в елита. Нещо повече, красивите попадения на Ерол Дост и Питър Макрилос направиха така, че вече Славия няма как да изпадне директно. Контраатаките на гостите бяха звривоопасни и хванаха неподготвени играчите на Атанас Атанасов.

Славия събра 33 точки и е на върха във втората четворка на втората осмица. Най-близко е Ботев Враца - с 28 точки, а двата отбора излизат един срещу друг в понеделник на ст. "Христо Ботев". При равенство "белите" ще се спасят директно. Етър е с 25 точки, а най-лошо изглежда положението за Монтана. Тимът е с 24 точки на последната позиция.

efbet Лига, 30 кръг, ст. "Огоста", Монтана, Начало: 20:00 часа
Монтана - Славия 0:2

Голмайстори: 0:1 Ерол Дост 39'; 0:2 Питър Макрилос 65'
Жълти картони: Кръстев, Айтов (М); Виячки (С)

Златомир Загорчич: Играчите трябваше по-рано да ме успокоят

Атанас Атанасов: Умората си пролича от защитата до нападението

В 4-ата минута на мача домакините от Монтана удариха греда. След центриране, защитата на "белите" не успя да изчисти топката по най-добрия начин. Тя попадна на крака на Стефан Цонков, който стреля от воле, но топката се отби от напречната греда. "Белите" отговориха с добра атака по десния фланг няколко минути по-късно. Емил Стоев подаде към Ивайло Димитров на дъгата на наказателното поле. Той се завъртя и стреля със силния си ляв крак, но защитник на домакините блокира изстреля му.

В 20-ата минута след изпълнение на ъглов удар Росен Кръстев се извиси и нанесе удар с глава. Той обаче заби топката в земята и тя стана удобна за Светослав Вуцов, който я улови. Пет минути по-късно Надер Гандри прати дълъг пас към Радослав Кирилов. Крилото на "белите" подаде веднага към Питър Макрилос, който стреля веднага от движение. Благой Макендиев обаче изби удара му.

След глупава грешка при изнасянето на топката от "белите" в 35-ата минута. Николай Минков получи по левия фланг. Той центрира с десния крак към непокрития Росен Кръстев, който стреля веднага с левия крак, но ударът му бе слаб и Светослав Вуцов хвана топката.

Славия вкара първи гол в двубоя в 39-ата минута. Тогава Давид Кики се подхлъзна и остави топката в краката на Ерол Дост. Той тръгна по десния фланг, стигна до ъгъла на наказателното поле, финтира защитник и с левия крак отправи чудесен фалцов удар, който махна паяжините на сглобката на вратаря Макенджиев. Това бе и първо гол за Ерол Дост с екипа на Славия.

Второто полувреме започна с няколко статични положения за Монтана. В 54-ата минута домакините поискаха дузпа. След свободен удар и разбъркване в наказателното Сергей Георгиев стреля. Ударът му ръката на Ертан Томбак от "белите". Тя обаче бе до тялото, а съдията Георги Кабаков показа точно това и не отсъди наказателен удар.

В 58-ата минута Ивайло Димитров показа отличен контрол. Той елимира защитник на домакините и излезе сам срещу Благой Макенджев. Иван Михов обаче притича бързо и с шпагат изби кълбото от краката на нападателя на "белите".

В 60-ата минута Сергей Георгиев домакините бе изнесен на носилка и с линейка от стадиона към най-близката болница след като падна лошо, опитвайки се да стигне една топка хваната от вратаря на "белите" Вуцов.

В 65-ата минута Славия нанесе втори удар в мача. След контраатака Емил Стоев бе изведен по дясното крило. Той опита ниско подаване, което не се получи. Топката обаче се върна в крилото, той подаде малко назад към Ертан Томбак, който направи чудесно центриране и Питър Макрилос с глава насочи неспасяемо топката във вратата на Макенджиев за 2:0 в полза на тима на Златомир Загорчич.

Славия можеше да вкара и трети гол 60 секунди по-късно. Калоян Кръстев получи топката, но резервата се забави с удара. Той тръгна към корнера, но внезапно подаде към Макрилос, който този път не уцели вратата. А в 69-ата минута "белите" отново можеха да вкарат, но този път в собствената си врата. Давид Кики центрира от ляво, а Надер Гандри се опита да изчисти, но вместо това произведе удар към собствената си врата. Светослав Вуцов изби с една ръка.

Нова бърза контраатака в бяло като по чудо не завърши с гол. Питър Макрилос открадна една топка, подаде към Калоян Кръстев, който почти веднага го изведе от ляво на нападението на славистите. Австралиецът пробва да върне жеста на резервата Кръстев, но Благой Макенджиев излезе и хвана топката. Малко след това Давид Кики пробва интересен удар след изпълнение на ъглов удар, но не сполучи.

Нов пробив след контраатака на Емил Стоев по десния фланг завърши с удар на Ерол Дост. Топката влизаше във вратата, но рикошира от играч на Монтана и излизи в ъглов удар. Нов страхотен пропуски направиха "белите" няколко минути след това. Калоян Кръстев проби през центъра и изведе отлично Емил Стоев сам срещу вратаря Макенджиев. Крилото реши да стреля, а можеше и да подаде на влизащите Кръстев и Макрилос. Стражът Макенджиев спаси, а след това Георги Вълчев не успя да добави. В края и Михаил Александров имаше отличен шанс, но ударът му излезе в аут.

Състави
Монтана: 30. Благой Макенджиев, 25. Александър Башлиев, 3. Иван Михов-К, 24. Давид Кики, 33. Стефан Цонков, 6. Янко Ангелов, 23. Сергей Георгиев (64' - 4. Радослав Терзиев), 22. Стефан Каменов (81' - 20. Михаел Орачев), 19. Росен Кръстев (46' - 7. Димитър Законов), 10. Владимир Айтов (53' - 13. Йордан Йорданов), 11. Николай Минков
Резерви: 1. Марио Кирев, 2. Валери Христов, 26. Стоян Предев
Треньор: Атанас Атанасов

Славия: 13. Светослав Вуцов, 3. Ертан Томбак, 75. Надер Гандри, 23. Емил Виячки, 19. Филип Антовски, 7. Питер Макрилос (90' - 22. Дарко Тасевски), 77. Георги Вълчев, 71. Емил Стоев (82' - 70. Михаил Александров), 10. Радослав Кирилов-К (90' - 73. Мартин Сораков), 17. Ерол Дост (90' - 11. Владислав Узунов), 14. Ивайло Димитров (64' - 9. Калоян Кръстев)
Резерви: 1. Георги Петков, 6. Костадин Велков
Треньор: Златомир Загорчич

Съдия: Георги Кабаков