Михайло Мудрик е един от най-скъпите трансфери в историята на Челси. Но по-малко от две години след като бе привлечен за 62 млн. паунда от Шахтьор Донецк, украинският национал беше временно отстранен. Той даде положителна проба за забраненото вещество мелдоний.

Както Челси, така и Мудрик, направиха изявления, в които категорично заявяват, че играчът никога не е “използвал съзнателно” забранени вещества, но всеки спортист, за когото се установи, че е нарушил антидопинговите правила, може да получи продължително наказание.

Мудрик е дал положителен тест, след като беше с националния отбор на Украйна през ноември за два мача от Лигата на нациите срещу Грузия и Албания.

Украинецът не се е появявал в игра за Челси откакто изигра пълни 90 минути и отбеляза гол при победата с 2:0 над Хайденхайм в Лигата на конференциите на 28-и ноември. Когато обясняваше отсъствието му на пресконференции, старши треньорът Енцо Мареска просто казваше, че Мудрик е “аут”, без да посочва причина, или казваше, че е болен.

Какво е мелдоний?

Мелдоний е лекарство за сърдечни заболявания, разработено през 1970 г. в Съветския съюз. То е предназначено за борба с исхемията - състояние, при което притокът на кръв към телесните тъкани, мускулите или органите е ограничен. Лекарството стимулира метаболизма и увеличава притока на кръв, а оттам и тренировъчния капацитет на спортистите. Добавено е в списъка със забранени вещества на Световната антидопингова агенция (WADA) през януари 2016 г.

Бившата руска тенисистка Мария Шарапова е най-известният случай на спортист, хванат с мелдоний. Положителният допинг тест на Australian Open през 2016 г. доведе до двугодишно наказание. Спортният арбитражен съд (CAS) намали наказанието на Шарапова на 15 месеца през октомври 2016 г., след като установи, че тя не е измамила умишлено и не е имало “значителна грешка или небрежност от нейна страна”.

Употребата на мелдоний не е рядкост за източноевропейските спортисти преди забраната му, но стана обект на допинг скандал през 2016 г., когато Федерацията по хокей на лед на Русия замени своя отбор до 18 години с тим до 17 години на Световното първенство за юноши до 18 години поради това, че няколко играчи върнаха положителни резултати от тестовете.

Други случаи на допинг в Англия и световния футбол

Антидопинговата организация на Обединеното кралство (UKAD) работи съвместно с Английската футболна асоциация за тестване на играчите от Висшата лига. Дисциплинарните правомощия принадлежат на футболната федерация, която решава каква да бъде продължителността на наказанието при положителен тест. Именно ФА е уведомила Челси и Мудрик за резултатите от проба А и сега ще изчака Б-пробата преди да реши какви ще са следващите стъпки. Няма ограничение за броя на тестовете на даден футболист, но обикновено UKAD посещава всеки клуб три или четири пъти през сезона.

Бившият нападател на Челси Адриан Муту, вратарят Марк Боснич и полузащитникът Джейк Ливърмор бяха наказани заради положителни проби за следи от кокаин, както и крилото на Кардиф Натаниел Мендес-Лаинг през 2020 г.

Употребата на вещества за подобряване на представянето е рядкост, но не е без прецедент във футбола. През февруари Пол Погба получи наказание за четири години за нарушение на антидопинговите правила, след като пробите му показаха повишено ниво на тестостерон в кръвта. Впоследствие наказанието бе намалено на 18 месеца.

През февруари 2021 г. вратарят на Манчестър Юнайтед Андре Онана, който по това време играеше за Аякс, бе отстранен от УЕФА за една година след положителна проба за фуросемид - диуретик. Това наказание беше намалено на девет месеца от CAS, след като съдът прие обяснението на Онана, че е объркал лекарството, което според него е принадлежало на съпругата му, с аспирин.

Временното отстраняване, наложено от ФА, гарантира, че Мудрик не може да играе за Челси, докато не бъде извършен допълнителен анализ, и ще чака с нетърпение да разбере дали Б-пробата показва доказателства за същото забранено вещество. Ако тази проба се окаже положителна, последиците могат да бъдат тежки за украинеца. Наказанието за употреба на допинг обикновено е за срок от две до четири години, въпреки че обжалване може да намали продължителността.

Какви са опциите пред Челси?

Челси изрази подкрепата си за Мудрик. В началото акцентът е поставен върху установяването на фактите по случая, но ако на украинеца му бъде наложено дългосрочно наказание, ще трябва да се вземе решение.

Лондонският клуб уволни и Муту през 2004 г., и Боснич през 2003 г., когато получиха наказание от ФА за приемане на кокаин. Челси разтрогна и с двамата. Няма съмнение, че умишленото нарушение на допинг правилата може да бъде основание за уволнение, ако Мудрик бъде наказан, но готовността на Челси да предприеме тази стъпка няма да е сигурна. В крайна сметка украинецът е играч, който бе привлечен като огромна бъдеща инвестиция и има договор поне до 2030 г. Раздялата с очевиден финансов актив,  независимо от трудностите на Мудрик в английския футбол, ще бъде трудна без възможност за компенсация.

Челси обаче отново има история в тази област. При случая с Муту клубът успешно предприе съдебни действия срещу играча, като спечели 14 млн. паунда обезщетение за нарушаване на договора от румънеца. Муту загуби редица обжалвания, включително едно пред Швейцарския федерален съд.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS