Вчера светът на спорта бе разтърсен от разкритието, че световният номер 1 в мъжкия тенис Яник Синер е дал две положителни допинг проби през март тази година заради наличието на клостебол в огранизма му. Този стероид е добре познат, като е даван в миналото на спортисти от Източна и Западна Германия. Разследване на Honest Sport от май 2024 г. разкрива, че в последните години италиански атлети често са хващани с това вещество.
Между 2019 и 2023 г. 38 италиански спортисти са дали положителна проба за клостебол. Футболисти от Серия А, тенисисти и олимпийски атлети в Италия трябваше да обяснят как стероидът случайно е попаднал в телата им.
През 2018 г. Фабио Лучиони получава едногодишно наказание след положителен допинг тест за клостебол. През предходните два сезона Лучиони е капитан на своя клуб, Беневенто, и помага на тима да стигне до две последователни промоции от Серия С до Серия А. Лучиони дава положителна проба за клостебол едва след третия мач от сезона в Серия А.
Въпреки че клостеболът е анаболен стероид, който увеличава мускулната маса и подобрява резултатите, италианският съд е снизходителен към Лучиони и приема, че той не е измамил съзнателно. Въпреки това, лекарят на клуба, Валтер Джорджоне, е наказан за четири години, тъй като е приложил на Лучиони лекарство от личната си медицинска кутия, а не от тази на клуба. Джорджоне признава, че е използвал спрей върху Лучиони, съдържащ клостебол, за да помогне за по-бързото зарастване на рана на футболиста.
Четири години след случая с Лучиони двама италиански тенисисти, които са едва 17-годишни по това време, дават положителна проба за клостебол в рамките на три месеца. Това са Mатилде Паолети и Мариано Тамаро.
Паолети дава положителна проба, след като гали домашния си любимец, на когото майка й е дала спрей с клостебол, за да излекува рана. В случая на Тамаро баща му е приложил спрей върху рана на коляното на сина си.
През 2021 г., когато приятелката на баскетболиста на Олимпия Милано Рикардо Мораскини си порязала пръста, докато готвела, тя използвала спрей с клостебол, за да заздрави раната. Когато влязла в контакт с приятеля си, клостеболът несъзнателно попаднал в неговата система. Две години по-рано Кристиан Бърнс също дава положителна проба за клостебол.
Преди Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г. двама италиански спортисти също са хванати с клостебол.
През 2023 г. италианският тенисист Стефано Батаглино получава 4-годишно наказание, след като не успява да докаже, че приел клостебол без да иска. През същата година Марко Бортолети се разминава с наказание.
По данни на Световната антидопингова агенция (WADA) половината от случаите на клостебол в света са от Италия. Тази статистика се обяснява отчасти с факта, че Италия е една от малкото останали държави, в които все още се продава клостебол.
Когато през 2016 г. WADA забрани медикамента за сърце мелдоний - лекарството, което е в центъра на аферата с Мария Шарапова, стотици положителни случаи бяха съсредоточени предимно в Русия.
Първоначално лекарството е разработено в Източна Германия, след което е синтезирано с други медикаменти и дадено на олимпийските спортисти на държавата, но след падането на Берлинската стена лекарството е почти недостъпно в Европа.
Въпреки това в Италия и Бразилия - страните, в които има най-много случаи на клостебол, лекарството може да се купи в аптеките без рецепта. В Италия то най-често се продава под формата на крем като Трофодермин и се прилага върху кожата за лечение на ожулвания, лезии, изгаряния и инфектирани рани.
Ако спортист влезе в досег с крема, дори когато го нанася на друго лице, той може да рискува да даде положителен резултат. Това е една от най-често използваните защити в случаите с клостебол. Кремът се продава в опаковка с предупреждение, че продуктът съдържа допинг агент, както е предвидено от закона.
В може би най-известния случай с клостебол, норвежката ски бегачка Тереза Йохауг твърди, че е дала положителна проба за стероида, след като е използвала крем Трофодермин за лечение на слънчево изгаряне по време на тренировка в Италия. Йохауг признава, че е видяла опаковката, но независимият трибунал все пак приема, че тя е пропуснала червения предупредителен знак върху кутията. На Олимпийските игри в Пекин през 2022 г. се стига до положителен тест за клостебол на испанската фигуристка Лаура Баркеро. За никого не е изненада, че Баркеро тренира редовно в Италия.
Антидопинговите специалисти вече се опасяват, че има и друга реалност, поне в някои случаи на клостебол. Трофодерминът е по-евтина и достъпна алтернатива на тестостероновите гелове за спортистите.
Тестостероновите гелове отдавна се използват в професионалния спорт. Химикът от BALCO Виктор Конте, след като беше арестуван от ФБР, призна, че е снабдявал бившата кралица на спринта Марион Джоунс с тестостеронови гелове преди Олимпийските игри в Сидни през 2000 г., когато печели три златни и два бронзови медала.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS