Олимпийският шампион Мо Фара разкри, че е вкаран във Великобритания незаконно под името на друго дете, за да работи като домашен прислужник.
Фара сподели в документален филм на BBC, че получил името Мохамед Фара от жена, която го отвела в Обединеното Кралство от източноафриканската държава Джибути на деветгодишна възраст.
39-годишната легенда в дългите разстояния, чийто баща бил убит в Сомалия, когато бил едва на четири години, разкри, че истинското му име е Хюсеин Абди Кахин, и заяви, че е трябвало да се грижи за децата на друго семейство във Великобритания.
„В продължение на години си мълчах. Но не можеш да го задържиш за твърде дълго“, заяви Мо Фара или Хюсеин Абди Кахин.
Преди лекоатлетът е признавал, че с родителите му са емигрирали във Великобритания, но истината е, че те никога не са идвали.
Through this documentary I have been able to address and learn more about what happened in my childhood and how I came to the UK. I'm really proud of it and hope you will tune into @BBC at 9pm on Weds to watch. pic.twitter.com/rqZe41gFm8
— Sir Mo Farah (@Mo_Farah) July 11, 2022
Майка му и двамата му братя продължават да живеят в Сомалия, където се грижат за ферма, докато баща му е застрелян през 1991 година.
Мо разказва, че е бил на 8 или 9 години, когато го взели от дома му под претекст, че ще бъде изпратен в приемно семейство, и го завели в Джибути. От там летял за Великобритания с напълно непозната жена, която никога досега не бил виждал. Тя му казала, че го води в Европа, за да живее с роднини там. Мо бил развълнуван и щастлив. Още повече никога досега не се е качвал на самолет.
Жената го инструктирала да казва, че името му е Мохамед. Тя използвала фалшиви документи със снимката на Хюсеин Кахин, но с името Мохамед Фара.
Olympic gold medalist Sir Mo Farah has revealed he was trafficked to the UK as a child, given a new name and forced to work a domestic servant
— philip lewis (@Phil_Lewis_) July 11, 2022
His real name is Hussein Abdi Kahinhttps://t.co/wN01Xd74nM pic.twitter.com/LEvN9pbcmW
Когато пристигнали във Великобритания непознатата жена го завела в апартамент в Западен Лондон. Пред очите му тя разкъсала листа, на който били телефоните на роднините му и го захвърлила в коша за боклук.
„В този момент разбрах, че съм загазил“, спомня си Хюсеин. „Трябваше да върша домакинска работа, ако исках да не умра от глад. Жената ме заплаши, че ако искам отново да видя семейството си, трябва да си мълча. Често се заключвах в банята и плачех“.
Turns out Sir Mo Farah was trafficked to the UK illegally as a child and forced to work as a domestic servant. Good job Boris Johnson and Priti Patel weren’t in power at the time or he might have ended up running for Rwanda.
— Matthew Stadlen (@MatthewStadlen) July 11, 2022
През първите няколко години новото му семейство не му давало да ходи на училище, но на 12 го записали. В учебното заведение казали, че Мо е бежанец от Сомалия. Бивша негова учителка си спомня как той дошъл и не знаел английски, бил също в културен шок и емоционално разстроен, защото не контактувал с никого. Неговите родители никога не присъствали на родителски срещи.
Учителят му по физическо възпитание Алън Уоткинсън споделя: „Единствения език, който разбираше, беше на леката атлетика и на спорта“.
„Знаех, че единственият начин, за да се измъкна от тежката ситуация беше да успея в спорта“, казва Мо, който признава пред господин Уоткинсън как е напуснал родината си и как е принуден да работи, за да се изхранва.
Учителят се свързал със социалните служби и спомогнал на Мо да се установи в друго сомалийско семейство.
„Липсваше ми моето семейство, но от този момент нататък всичко се подобри. Почувствах как много неща се вдигнаха от моите рамене. Тогава истинският Мо се появи“.
We applaud @Mo_Farah for his bravery in telling his heartbreaking story - he underlines the human reality at the heart of so many stories like his - and the desperate need for safe and humane routes for people seeking asylum. https://t.co/RQswRDhflp
— Refugee Council ???? (@refugeecouncil) July 11, 2022
Мо Фара започва да прави име в леката атлетика. На 14 е поканен да се състезава на училищна надпревара в Латвия, но нямам лични документи, за да напусне страната. Господин Уоткинсън съдейства да си извади британско гражданство под името Мохамед Фара. То е факт през юли 2000-а година.
"В този момент всичко се промени - разказва четирикратният олимпийски шампион. - Започнах да общувам с хора, но решихме да запазя името, с което бях тръгнал на училище и вече бях свикнал. През 2000-а година получих първите си истински документи, макар и те да не бяха... истински, защото аз не се казвам Мохамед Фара по рождение. Все пак вече бях официално гражданин на Великобритания."
След като се запознае със случая, британското правителство има правото да отнеме гражданството, защото на практика е добито незаконно. Властите обаче са категорични, че това е много малко вероятно, защото историята на Мо Фара е много специфична. Той е станал жертва на трафик на хора. Още като много малък е трябвало да изкарва прехраната си като прислужник.
Sir Mo Farah has revealed he was "trafficked" into the UK illegally under the name of another child, saying he wants to tell his real story "whatever the cost". pic.twitter.com/RrjhwhA6zV
— Sky Sports News (@SkySportsNews) July 12, 2022
Хюсеин разказва своята история с цел да привлече публичното внимание към сериозността на проблема с трафика на хора.
„Мислех си, че трафикът на деца тук отдавна е в миналото. Искам светът да знае за моята история. Нямах представа, че толкова много хора преминават през това, през което и аз. Показателно е колко голям късметлия съм. Не всички обаче са късметлии като мен. Спаси ме умението ми да бягам“.
Съдбата на забравен вундеркинд доказва колко бързо настъпват промените във футбола
Първата дама на футбола, управляваше от сенките
Новият в Арсенал израснал в нищета, но притежаващ ‘‘рядко смъртоносен пас‘‘
Принцът на Монровия с баща носител на Златната топка, който учи футбол от майка си
Dsport е и във Viber! Присъединете се и бъдете преди всички
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS