Легендите в тройния скок Тереза Маринова и Христо Марков се включиха в кампанията „Подкрепа за българските капитани“. Тя е за моряците Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които бяха задържани заедно с кораба Galaxy Leader на 19 ноември 2023 година.
Маринова и Марков отново доказаха, че освен огромни спортисти и треньори, са и големи хора. Христо притежава всички възможни златни медали в тройния скок. Европейски шампион за юноши (1983), световен шампион за мъже в зала (1985) и на открито (1987) – единственият в историята на българската мъжка атлетика. Олимпийски шампион на летните олимпийски игри в Сеул през 1988 г. с олимпийски рекорд; Има 2 сребърни медала от европейски първенства в зала (1987 г.) и на открито (1990); 4-ти на световното първенство в зала през 1987 г.; Майстор на спорта.; Има световен рекорд за юноши със 17,42 м. (1984 г.). Подобрен е от Фолкер Май (ГДР) със 17,50 м. Марков е на второ място във вечната ранглиста на юношите; Европейски рекорд на скок дължина в зала с 8,23 м. (1985 г.), с което изравнява постижението на легендата Игор Тер-Ованесян от 1966 г. Подобрен е от Роберт Емиян с 8,27; Европейски рекорд за мъже със 17,92 м. (1987 г.), който е подобрен чак след 8 г. от Джонатан Едуардс (Великобритания); Олимпийски рекорд със 17,61 м. (1988), подобрен след 4 г. в Барселона от Майк Конли (САЩ) със 17,63 м. Марков не успява да постигне само световен рекорд при мъжете.
След края на кариерата си Христо пише история и като треньор на Тереза Маринова, която се състезава в същата дисциплина. Тя покорява олимпийския връх – на Игрите в Сидни през 2000-ата година, когато е избрана и за Спортист №1 на България. Тереза, също като ментора си, не успява да постави единствено световен рекорд. Част от отличията й са: Европейска шампионка за девойки в Недерхаза (1995 г.) с 13,90 м.; Световна шампионка и световна рекордьорка за девойки в Сидни (1996 г.) с 14,62 м.; Трета на Европейското първенство в Будапеща (1998 г.) с 14,50 м.; Четвърта на Световното първенство в зала в Маебаши (1999) с 14,76 м.; Олимпийска шампионка на летните олимпийски игри в Сидни през 2000 г. с 15,20 м. и национален рекорд на България (пето постижение в тогавашната ранглиста за всички времена); Световна шампионка в Лисабон (2001) с 14,91 м. (личен рекорд в зала); Трета на Световното първенство в Едмънтън (2001) с 14,58 м.; Европейска шампионка в зала във Виена (2002) с 14,81 м.
Инициативата „Подкрепа за българските капитани! Любо, Данаил – с вас сме!“ бе подета от близки и приятели на двамата и стартирана на 6 декември 2023 г. – Никулден, Деня на моряците. Клубовете, които я започнаха, са футболните Пирин от Благоевград, където е роден капитан Чанев, както и Черно море от Варна, където двамата са завършили висшето си образование. Те бяха последвани от столичните Левски, Славия, Локомотив София и ЦСКА 1948, от пловдивските Локомотив и Ботев, Лудогорец, Арда, Берое и Етър, както и от втородивизионните Беласица, Монтана и Литекс.
В КАМПАНИЯТА УЧАСТВАХА ОЩЕ:
– Голмайстор №1 в историята на националния отбор Димитър Бербатов; Рекордьорът по мачове за националния отбор Стилиян Петров; Треньор №1 на България за XX век Димитър Пенев и изпълнителният директор на ЦСКА Стоян Орманджиев; Капитанът на националния отбор Кирил Десподов; Дългогодишният капитан на ЦСКА Тодор Янчев; Президентът на Хебър Владимир Гаджев; Футболният национал Андреа Христов и половинката му д-р Марина Христова; Бившият национал Илиян Мицански и спортният журналист Стефан Дамянов; Помощник-треньорът на Лудогорец Светослав Дяков; Националът Илиан Илиев-младши, който в момента носи екипа на гръцкия Кифисия; Скаутът на Борусия Дортмунд Николай Илиев; Управителят на Беласица Герасим Заков.
– Олимпийската шампионка, световна рекордьорка и председател на БОК Стефка Костадинова; Друга легенда в скока на височина – Йорданка Благоева. Спортист №1 на България за 2015 година Габриела Петрова (троен скок).
– Професионален боксьор №1 у нас Кубрат Пуев; Президентът на боксовата федерация Красимир Инински; Първият олимпийски шампион по бокс на България Георги Костадинов – в категория 51 килограма на игрите в Мюнхен през 1972 г.; Ангел Ангелов – сребърен медалист от Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г., който след това става най-успешният боксов треньор в историята ни.
Носителят на Купа „Странджа“ Радослав Росенов, който е и трикратен европейски шампион до 22 г.; Треньорът на националния отбор по бокс за мъже Жоел Арате и помощникът му Валентин Поптолев; Рами Киуан – носител на златен медал от Купа „Странджа“ през 2023 г.; Кристиян Николов – носител на златен медал от Купа „Странджа“ през 2023 г.; Боксов клуб Пирин Благоевград.
– Спортист №1 на България за 2022 и 2023 година Александър Везенков, който се включи от САЩ; Мъжкият национален отбор по баскетбол; Баскетболните легенди Георги Глушков – президент на федерацията, и Георги Младенов – треньор на Миньор Пк; Баскетболен клуб Черно море Тича; Женският баскетболен отбор на Монтана; Бившата националка Лилия Янкова.
– Волейболните легенди Евегени Иванов и Николай Иванов, както и клубовете ЦСКА, Левски и Монтана; Съставите на девойките до 18 и 20 години на ЦПВК.
– Федерацията по гимнастика – чрез Красимир Дунев (президент), както и от състезателите от националните отбори – мъже, младежи, девойки, състезатели по спортна гимнастика от Федерацията по адаптирана физическа активност.
– Невяна Владинова – вицепрезидент на Българска федерация по художествена гимнастика; Националките Боряна Калейн и Стилияна Николова; Треньор №1 за 2023 година в художествената гимнастика Марияна Памукова; Клубът по художествена гимнастика Локомотив София.
– 10-ата световна шампионка по шахмат Антоанета Стефанова.
– Звездата ни във вдигането на тежести Карлос Насар.
– Плувецът Петър Мицин, който е трети в анкетата Спортист на годината, взе Спортен Икар бе и избран за Най-добър млад спортист у нас; Габриела Георгиева – на световното първенство по плуване в Доха тя финишира шеста на 200 метра гръб и подобри националния рекорд с 2:09.95 минути. Класирането й е четвъртото най-добро за женското ни плуване на световно първенство на голям басейн.
– Легендата ни в биатлона Ирина Никулчина.
– Легендата в самбото Мария Оряшкова (шесткратната световна и десеткратна европейска шампионка) и председателят на федерацията Росен Димитров.
– Националите по ски-ориентиране Антония Григорова и Станимир Беломъжев.
– Клубовете по водна топка Славия и ЦСКА.
- Софийските мечки – шампионът на България по американски футбол.
– Уредникът на Националния музей на спорта Катя Иванова.
– Кампанията за първи път излезе от пределите на България благодарение на бившият треньор на ЦСКА – сърбинът Саша Илич. Той, също не остана безучастен, макар сега да е начело на гръцкия Атромитос.
Очаква се още тимове, а и големи фигури в родния спорт да подкрепят кампанията. Близките и приятелите изказват огромна благодарност на всички, участващи в нея. И вярват, че компетентните органи правят всичко
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS