Треньорът на волейболния Черно море БАСК и шеф на ДЮШ на клуба Юли Тупанков не е очарован от новия формат на Суперлигата. В интервю за Дарик радио и dsport той сподели: „Моето мнение  по отношение формата съвпада с това на клубния ни президент Краси Илиев. Форматът не е добре измислен и обезсмисля много неща. Говори се за увеличаване на отборите, за даване на шанс, а реално това си е чисто намаляване. От 12 отбора Суперлига реално ще останат осем, а втората осмица си е чиста Висша лига. Както искат да го обясняват, това си е чисто намаляване на отборите. Чисто намаляване на работните места на професионални волейболисти и плюсът не го виждам отникъде. Това е един огромен минус. Много от спонсорите на отборите от втора осмица няма да дадат сериозни заплати. Това означава, че ще има отлив на професионални волейболисти. От друга страна, от тези 16 отбора в суперилгата, половината нямат школи. С този ход като затрием още 2-3 школи, след 2-3 години откъде ще вземаме волейболисти? Говори се за икономии. Какви икономиии!? Двата първи турнира, на които ние най-вероятно сме гости, това са ни 7 нощувки. Ние миналата година за цял сезон имаме 7 нощувки. Каква икономия на средства, като и разходите стават двойни, а и мачовете безсмислени, ако отидеш във Втора осмица? Съжалявам, че се намериха хора, които подкрепиха този формат”.

Юли Тупанков говори и за предстоящото участие на „баските” във финалите на държавното първенство при юношите до 20 години.

Цялото интервю с Тупанков чуйте в приложения звуков файл.

Припомняме, че миналата седмица, с цел волейболната Суперлига да се превърне в много по-атрактивен продукт, бе взето решение форматът на Суперлигата при мъжете да бъде от две осмици по 8 отбора, стартирайки от сезон 2020/2021

Ще бъдат организирани 4 турнира с по 4 отбора, разпределени спрямо спортните резултати от последния сезон, съобщи официалният сайт на родната ни федерация.

Водачи в групите ще бъдат класираните на първите 4 места в Суперлигата. Те получават и правото да бъдат домакини на надпреварата в съответната група. Победителите в четирите групи се класират директно за първата осмица на Суперлигата.

Черно море БАСК е в Група 2

Група 2

1. Класиралият се на 2-ро място - "Хебър"

2. Класиралият се на 7-мо място - "Левски"

3. Класиралият се на 10-то място - "Черно море"

4. Номер 15 - "Локомотив" (Пловдив)

Класиралите се на 2-ро и 3-то място във всяка група продължават битката за останалите 4 места в първата осмица. Играят помежду си в серия до 2 победи от 3 мача, като се зачита и двубоят между двата тима в групата от предварителния турнир. Загубилият мача в групата е домакин във втората среща. При евентуално достигане до трета решителна среща спечелилият двубоя в групата има домакинско предимство.

Победителите се класират за първата осмица на Суперлигата, а загубилите ще играят във втората осмица заедно с четирите отбора, останали на последно място в групите от предварителния турнир.

В първата и втората осмици на Суперлигата се играят по два мача на разменено гостуване. Първите 6 отбора от първата осмица и двата отбора, спечелили мачовете между 7-ия и 8-ия от първата осмица и 1-ия и 2-ия от втората осмица оформят 1/4-финален плейоф по досегашната система. Играе се до 2 победи от 3 мача.

Полуфиналите и финалът се играят до 3 победи от 5 мача.

Завършилите на 7-о и 8-и място във втората осмица на Суперлигата изпадат във Висшата лига. Завършилите на 5-о и 6-о място във втората осмица на Суперлигата играят плейаути за оставане.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS