Световното първенство е в разгара си, а една от основните теми, които футболните експерти коментират са дългите продължения, които реферите дават на мачовете. От началото на Мондиал 2022 няма нито един мач, в който общото продължение на двете полувремена да е под 10 минути. В България, а и в Европа често сме свикнали да гледаме първо полувреме, което свършва точно на 45-ата минута и 3-4 минути продължение след 90-ата минута. Сега обаче не е така.
Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com
На какво се дължат тези действия на реферите и то за мачове, в които реално няма чак толкова поводи за дълги продължения? Да! Наистина мачът на Англия и Иран, който продължи 29 минути след 90-ата има своето логично обяснение.
Efbet Мондиал - след фиаското на Меси и Аржентина
Във вторник обаче се играха двубоите Дания – Тунис и Мексико – Полша, които завършиха 0:0, а в тези срещи нямаше никакъв повод продължението да бъде съответно 13 и 11 минути.
Ясно е, че темата се обсъжда не само от футболните фенове, а и от съдиите, а много мнения се появяват и в различни съдийски форуми.
На всички е ясно, че световната футболна централа ФИФА е дала определени инструкции на съдиите, но официално тома няма да бъде обявено. Ако наистина е така има важен въпрос. Дали след това УЕФА ще продължи тази линия на поведение и за мачовете в Европа или не?
Къде може да се крие разковничето?
От известно време са говори упорито, че се прокрадва идеята за една много съществена промяна, която се обсъжда по високите етажи на управлението на футбола... Тя е свързана с нещо, което ще промени същността на играта – преминаването от 90 минутен футболен мач в 60-минутен мач, в който обаче се отчита чистото игрово време. С други думи минаване към правилата на баскетбола и хокея.
Дали именно това Световно първенство не е една генерална репетиция пред целия свят колко биха продължили реално мачовете, ако се премине на подобна система?
Истината е, че от началото на първенството едва два двубоя преминаха котата от 60 минути чисто игрово време и това са мачовете Франция – Австраия, в който се игра 64:25 минути и САЩ – Уелс с 62:29 минути.
Останалите срещи не стигнаха 60 минути чисто игрово време, а най-малко се игра в двубоя Аржентина – Саудитска Арабия, където се игра 53:01 минути въпреки дългото продължение от общо 21 минути.
Ясно е, че една подобна огромна промяна във футбола засяга всичко, като се започне от спортно-техническата част и се стигне до рекламните пана и времето, в което те се показват в ефир. Да, някои рекламни специалисти твърдят, че именно желанието за по-дълъг телевизионен ефир на рекламите са причина за дължите продължения.
Истината може би е някъде по средата, но е ясно, че на този Мондиал трудно ще видим мач, който ще се вмести в традиционните времеви рамки, с които сме свикнали.
Люка Ернандес ще се подложи на операция, аут до края на сезона
От семейния бизнес със сладкиши до най-добрия вратар на Мексико