Стадион „Ал-Тумама“ ще бъде едно от съоръженията домакини на Мондиал 2022 в Катар. Той е построен в едноименния квартал в столицата Доха. Стадионът е с минималния капацитет, който FIFA изисква, от 40 000 седящи места.
Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство
Строежът на „Ал-Тумама“ струва на Катар 342 милиона долара.
Съоръжението се намира в непосредствена близост до международното летище „Хамад“. „Ал-Тумама“ е построен в съвместен проект между катарската компания „Al Jaber Engineering“ и турската „Tekfen Construction“. Главен архитект на проекта е Ибрахим Джайда. Той е най-висше стоящ в Арабското инженерно бюро. За образа на стадиона, Джайда се вдъхновява от шапката „Taqiya“, която се носи от мъжете в Близкия изток за религиозни цели.
Около стадиона е направен обществен парк с обща площ 50 000 квадратни метра. Интересен факт е, че след световното 40-хилядния капацитет на съоръжението ще бъде намален, а премахнатите седалки ще бъдат дарени на други страни.
Строежът на стадиона започва официално през 2017 година, а на 22-и октомври 2021 година той е официално открит.
Изграждането на „Ал-Тумама“, както и на много други стадиона за домакинството на Световното първенство от страна на Катар, бе осъдено от много правозащитни световни организации, една от които е „Amnesty International“. Поради този факт през октомври 2021 година, катарското правителство направи антидискриминационна минимална заплата за всички работници мигранти в страната, освен това се даде право те да напускат без да уведомяват своя работодател. Скандалът, свързан с работниците по стадиона, се разрасна, като дори и FIFA трябваше да излезе с официална позиция, която защити дискриминираните работници по съоръжението.
Първият официален мач, който се изигра на „Ал-Тумама“ беше през октомври 2021, когато, воденият от Шави Ернандес, Ал-Сад се наложи на Ал-Раян с 2:1 и триумфира с трофея. През 2018 година стадионът печели наградата за най-добър бъдещ архитектурен проект, връчена от френската организация „MIPIM“.
„Ал-Тумама“ ще бъде домакин на общо осем срещи от Мондиала в Катар, като шест ще са от груповата, а две от елиминационната. Един от мачовете ще бъде втората среща на домакина на Мондиала срещу Сенегал.
- 21-и ноември Сенегал – Нидерландия (група „А“)
- 23-и ноември Испания – Коста Рика (група „Е“)
- 25-и ноември Катар – Сенегал (група „А“)
- 27-и ноември Белгия – Мароко (група „F“)
- 29-и ноември Иран – САЩ (група „В“)
- 1-ви декември Канада – Мароко (група „F“)
- 4-и декември осминафинал
- 10-и декември четвъртфинал