Катар ще похарчи главозамайващите над 200 милиарда паунда за организацията на Световното първенство по футбол, стартиращо в края на ноември. Сумата е почти 20 пъти по-голяма от тази, която Русия похарчи за предходния Мондиал преди четири години.
Организаторите на Катар 2022 се сблъскаха с много инфраструктурни проблеми, които обаче успяха да решат навреме и за пръв път ще наблюдаваме футбол на толкова високо национално ниво през зимата, а не традиционно през летните за северното полукълбо месеци.
Само за сравнение 200-те милиарда паунда са повече от внушителна сума, в сравнение с цената на предходните световни първенства. Русия 2018 – 11.6 милиарда, Бразилия 2014 – 15 милиарда, Южна Африка 2010 – 3.6 милиарда, Германия 2006 – 4.3 милиарда, Корея и Япония 2002 – общо 7 милиарда, Франция 1998 – 2.3 милиарда. (информация от The Sun).
Въпреки огромните инвестиции много фенове вече се оплакват от условията, в които ще бъдат посрещнати в Катар.
Към март тази година хотелските стаи бяха едва 30 хиляди, въпреки че се очакват милиони фенове да пристигнат за турнира. Още по-разочароващото за привържениците беше, че 80% от въпросните стаи бяха вече запазени от ФИФА, която ще настани в тях отбори, спонсори и официални лица.
Катар построи шест чисто нови стадиона и модернизира седмия „Халифа“. Феновете, които ще пристигнат за мачовете дори може да не изкарат едно пълно денонощие в Катар. Съседните Саудитска Арабия, ОАЕ, Оман и Кувейт очакват много гости, които търсят по-поносими цени.
На ден се планират по 50 полета от Дубай до Доха. В Обединените арабски емирства очакват да приютят поне милион фена по време на Мондиал 2022 в съседен Катар.
От 200-те милиарда паунда само 6.5 са похарчени за стадионите, базите на отборите и фенските съоръжения.
Един от организаторите на турнира се опита да обясни къде са потънали останалите милиарди.
„Световното първенство е част от Национална визия на Катар 2030-година. Това е правителствена стратегия, която планира да развива градски и национални съоръжения, в допълнение към системите за здравеопазване и образование. Сумата 200 милиарда, често свързвана с Мондиал 2022, всъщност е част от тази амбициозна стратегия за националното развитие и модернизация на Катар. Повечето от тези мащабни инфраструктурни проекти, които ще се използват от отборите и феновете като например нови пътища, метро, летища, хотели и други туристически съоръжения, бяха планирани още преди да получим домакинството на Световното първенство“, споделя Фатма Ал Нуайми, която е изпълнителен директор по комуникациите.
„Въпросните проекти така или иначе щяха да се осъществят. Със сигурност турнира ги забързва, защото се готвим да посрещнем около 1.5 милиона фена. Сигурни сме, че всеки, който посети Катар, ще остане доволен. Новите съоръжения ще направят престоят на феновете и отборите перфектен.
Финалът на Световното трябва да се проведе в Лусаил – село на 25 километра северно от Доха. Огромни разходи пръсна домакина по строежите в Лусаил. От селце ще се превърне в огромен град с 19 квартала. Все още там строителните дейности не са приключили напълно.
Голяма част от бюджета също отива за строежа на летища с много добре изградена подземна железница. Метрото в Доха стартира през май 2019-а година, като струва 36 милиарда долара.
Международното летище Хамад бе открито пет години по-рано. То струвало около 16 милиарда долара.
Удар с глава тип Зидан, бой и червени картони на мач във Франция (ВИДЕО)
Холанд разкри тайната на добрия сън
Този футболист няма слаб крак, бие фалове и с левия, и с десния