Арсенал завърши на второ място във Висшата лига през сезон 2023/24 с актив от 89 точки, на едва две зад новия стар шампион Манчестър Сити, след като победи Евертън с 2:1 у дома на „Емирейтс“ в последния 38-и кръг. „Карамелите“ пък финишираха 15-и с 40 точки.

Момчетата на Микел Артета бяха конкуренция на „гражданите“ през целия сезон и помечтаха 37 кръга за първа титла от 20 години насам, но заради категоричния успех на момчетата на Пеп Гуардиола с 3:1 над Уест Хем не бяха реална конкуренция за титлата в заключителните 90 минути на сезона.

Ман Сити написа история! ''Гражданите'' за четвърти пореден път са шампиони на Англия

„Артилеристите“ влязоха трудно в мача, вероятно от напрежението и ранния гол на Манчестър Сити срещу Уест Хем, последван скоро и от втори такъв.

Embed from Getty Images

В 32-рата минута Евертън първи стигна до голов шанс, като Доминик Калвърт-Люин нанесе хубав удар, който разтресе десния страничен стълб. Защитата на Арсенал не успя да изчисти топката и тя се върна в английския нападател, който отправи добавка покрай вратата.

В 40-ата минута, противно на очакванията, но напълно според неубедителната игра на лондончани, Евертън излезе напред в резултата. Идриса Гей стреля директно от пряк свободен удар и след сериозен рикошет в главата на Деклан Райс топката влезе в мрежата – 0:1.

Арсенал бързо се съвзе и окрилен от гол на Уест Хем срещу Сити успя бързо да изравни. Мартин Йодегор направи хубав пробив от десния фланг и намери Такехиро Томиясу на около 13-14 метра от голлинията, японецът стреля елегантно към десния ъгъл и се разписа за 1:1.

До края на първата част възпитаниците на Микел Артета опитаха да стигнат до пълен обрат, но не отбелязаха втори гол. В добавеното време Йодегор намери Томас Партей, който стреля над напречната греда.

В 48-ата минута Кай Хаверц засече хубаво центриране и нанесе удар с глава, като хвана Джордан Пикфорд в крачка, но не успя да уцели вратата му. Десет минути по-късно защитникът на Арсенал Габриел Магаляеш се контузи и бе принудително заменен.

В следващите минути Арсенал натисна в опита си да отбележи, като дори Хаверц и Емил Емит-Роу нацелиха гредата по веднъж, а Йодегор от отлична позиция не успя да реализира. Изглеждаше, че третият гол на Ман Сити срещу Уест Хем тотално пречупи „топчиите“.

В 87-ата минута Арсенал пробва да отбележи, след като Габриел Жезус стреля от обещаваща позиция към далечния ляв ъгъл, но бранител на Евертън сложи главата си на пътя на топката и изби. Малко след това Хаверц отправи удар с рамо отблизо, но и той не вкара.

В 90-ата минута домакините пратиха топката в мрежата за втори път, след като организираха бърза контраатака, при която Жезус намери Йодегор, който пусна за Каверц, а германецът на празна врата отбеляза за 2:1. Голът бе разгледан от ВАР за игра с ръка на бразилеца, но такава нямаше.

Краят на една ера, Клоп си взе последно сбогом с Анфийлд с победа

Ман Юнайтед загря за ФА Къп с победа на Южния бряг, успех на ‘’Уембли’’ остава последния шанс за Европа

Челси много късно включи на скорост ‘‘победа‘‘, но завърши сезона с надежда и евроучастие