В съвременния футбол статичните положения са изключително важна част, а един голям процент от головете биват отбелязвани след преки свободни удари, ъглови удари, а и след тъчове в близост до вратата на съперника. Левски взе дербито срещу ЦСКА след ъглов удар и гол на Макун. От началото на сезона „сините“ показват, че са изключително опасни при статичните положения и не един и два гола момчетата на Станислав Генчев отбелязват по този начин.

Не случайно големите европейски клубове вече назначават специални треньори, които се занимават само и единствено с това – стандартните ситуации в защита и в атака.

Арсенал също има подобен треньор, а от началото на сезона „артилеристите“ се справят повече от добре, когато става дума за ъглови удари.

Преди известно време Арсенал победи Лион с 2:0 в мач за „Емирейтс къп“, като вкара и двата си гола след ъглов удар, а корнерите бяха анализирани от сайта totalfootballanalysis.com. Едно от изпълненията на англичаните явно е вдъхновило Александър Томаш и той се опита по същия начин да изненада Левски в дербито, но по една или друга причина това не се случи.

Защо точно това изпълнение?

Една от причините за избора на Томаш вероятно се корени в защитната формация на Левски при ъгловите удари. Станислав Генчев залага на шестима човека в зона около вратарското поле и трима, които са ангажирани персонално с най-добрите играчи с глава на съперника. Именно по подобен начин Лион изгради защитата си срещу Арсенал и вероятно това е причината Томаш да заложи на подобно изпълнение.

Същността на корнера

Основното ядро футболисти и на Арсенал и на ЦСКА заемат място на далечната греда от гледната точка на позицията на ъгловия удар. По този начин техните персонални пазачи губят визуалния контрол върху топката, а зоналните защитници пък губят тях от поглед, което би трябвало да ги затрудни при самото изпълнение.

В същото време ключовият играч е на точката за изпълнение на дузпа, като именно той ще е целта на центриращият. За Арсенал това в случая е Габриел Магаляеш, а за ЦСКА в първите два корнера бе Лиъм Купър, а при третия Аарон Исека.

Движението

При центрирането футболистите, които се намират на задна греда целят да освободят тази зона, като влизат напред. Един от тях пък е в близост до вратаря, за да му попречи да излезе и да улови топката при по-ниско центриране. В същото време играчът на дузпата прави лъжливо движение, тръгвайки към първа греда, но след това сменя посоката и се насочва към вече освободената зона на втора греда, където трябва да е насочено центрирането.

Завършекът

Габриел Магеляеш отбелязва гол за Арсенал, но ЦСКА не стигна до положение от този ъглов удар. При първите две центрирания топката пада прекалено рано, като при второто Линдсет на практика нанася опасен удар към вратата, който стражът на Левски спаси. При третия ъглов удар за ЦСКА топката все пак се насочва към Аарон Исека, но го прехвърля и играч на Левски изчиста.

Детайлите

Всъщност може да се каже, че има разлика между движението на футболистите, като Арсенал човек, който да подсигури по-високо центриране, като от кадрите се вижда, че ако Магеляеш не успее да вземе топката, то тя ще попадне на крака Мартинели. ЦСКА в същото време не оставя нито един от своите футболисти да подсигури такъв тип центриране.

В крайна сметка трябва да отбележим, че всяко едно заучено положение от ъглов удар или пряк свободен удар има един куп променливи, които могат да наклонят везните в едната или другата посока в конкретната ситуация. Колкото и добре да е тренирано всичко все пак има защитници, а и не винаги центриранията могат да попаднат там, където футболистите иска. На тази част от футболната игра от години в Европа, а и в света се обръща изключително сериозно внимание и не случайно все повече голове падат от така наречените стандартни ситуации.

Ясен е броят арестувани на дербито
ЦСКА: Губиш битката само ако не участваш в нея

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS