Новак Джокович се класира, макар и трудно, за трети кръг на Australian Open, след като надигра в четири сета Франсис Тиафо – 6-3, 6-7 (3), 7-6 (2), 6-3 за малко над три часа и половина игра.

Световният номер 1 стартира с пробив във втория гейм, но допусна рибрейк в седмия. Нов пробив за действащия шампион се оказа решителен за успеха в първата част. Вторият сет премина без пробиви и се стигна до тайбрек, в който след 3-3 точки американецът спечели четири безответни, с което изравни частите. Сценарият се повтори и в третия сет, но с обратен знак – двамата стигнаха до тайбрек, макар и преди това да си размениха по един пробив. В дългия гейм обаче ролите се обърнаха и Джокович спечели на две точки.

В четвъртия сет след равностойна игра до 3-3, сърбинът удари в седмия гейм, а след това подпечата билета си за трети кръг с още един пробив, негов пети в мача. Срещата завърши с общо 49 аса – 26 на 23 за Джокера, който бе и с баланс 56-37 при уинърите и непредизвиканите грешки. Следващото препятствие за Ноле по пътя към защита на титлата ще бъде отново американец – Райли Опелка или Тейлър Фриц.

С турнира се сбогува шампионът от 2014 Стан Вавринка, който бе елиминиран в пет сета от унгареца Мартон Фучович. Миналогодишният финалист Доминик Тийм записа убедителна победа над съименника си Доминик Кьопфер. Напред продължиха още Аслан Карацев, Педро Мартинес, Феликс Оже-Алиасим, Диего Шварцман, Милош Раонич и Денис Шаповалов.