Една от иконите сред стадионите във Висшата лига можеше да изглежда по коренно различен начин, ако мегаплановете не бяха изоставане заради липса на пари в клуба. Този терен обикновено веднага бива разпознат от феновете заради известните си трибуни и уникален дизайн.
В България не веднъж се случвало мегапроект за обновяване или реконструиране на стадион да бъде изоставян заради липса на финансиране, но това се случва и в клубовете в Англия, дори и на тези, които играят в елитното ниво на местната футболна пирамида.
Става дума за стадиона на един от най-големите и успешни отбори в английския футбол, който е негов дом в продължение на 118 години – от 1905 година насам. Стадионът обаче почти претърпя драматичен основен ремонт в началото на 70-те години, което би го накарало да изглежда напълно неузнаваем. Въпросното място е „Стамфорд Бридж“, постоянният дом на Челси от създаването на клуба в началото на 20-ти век.
Тогавашният председател Брайън Миърс обяви големите планове за модернизиране на дома на сините в Лондон. Той заяви: „Вярваме, че това е най-голямата реконструкция, предприемана някога на британско футболно игрище. Не просто изграждаме нова трибуна, а на практика нов стадион“.
На базираните в Ричмънд архитекти от „Darbourne & Darke“ беше възложена задачата да изготвят новия дизайн, който включва обгръщащ стил, за да събере трибуните буквално под един покрив. Идеята е била да се увеличи капацитетът на стадиона до колосалните 80 000 и да се добавят различни нови функции, включително отопление на седалките и електронни табла, което страхотна иновация, щом говорим за началото на 70-те години на ХХ век.
Въпреки това, цената на операцията беше впечатляващите 6,25 милиона паунда, заедно с включените към изплащането на съоръжението лихви, които вероятно ще удвоят цената до момента на планираното завършване през 1980 година.
Работата по новата източна трибуна започна през юни 1972 година, но това се оказа голяма и скъпа грешка на Челси, който просто не можеше да си позволи да плати за останалите три трибуни, които трябва да бъдат актуализирани.
Затварянето на главната трибуна не се хареса добре на играчите, които бяха преместени в импровизирани съблекални и бяха аплодирани само от три страни фенове, тъй като посещаемостта спадна с 35 процента до по-малко от 26 000 зрители.
Индустриалните стачки, прекъсванията на електрозахранването, икономическите борби и тридневната седмица допринесоха за значителни закъснения с нарастването на разходите.
Така Челси де принуждава да продаде звездите си Питър Осгуд и Алън Хъдсън за около 500 хиляди паунда, за да набере средства за реконструирането на своя дом.
Но дори след като източната трибуна беше завършена преди сезон 1974/75, тя все още имаше проблеми като това, че е на 20 метра от терена, имаше явна липса на естествена светлина и фенове в долните нива на трибуната, които продължават да се мокрят от дъжда въпреки покрива.
Като цяло скъпият проект означаваше, че Челси просто не можеше да си позволи да изпадне, но тези най-лоши кошмари станаха реалност, когато „сините“ завършиха тази първа кампания пред новата трибуна в долната тройка, на една точка от безопасността.
Последва промоция за Челси през сезон 1976/77, но те отново паднаха две години след това, тъй като дълговете на клуба нараснаха до умопомрачителните 4 милиона паунда.
„Стамфорд Бридж“ претърпя по-нататъшно развитие през 90-те години на миналия век, като пистата за бягане беше премахната, тъй като стадионът стана пълен с места и целият покрит. Клубът предприе различни други актуализации на терена, но все още остава с надежда за пълно обновяване на стадиона отново, след като плановете за преместване в чисто нов стадион бяха изключени.
Историята на първия играещ мениджър, който продаде себе си на друг отбор
Най-лудата история на трансферния прозорец
Аз съм Златан! Скандалните моменти, показващи огромното его на Ибрахимович
Изживявах мечтата си като професионален футболист – сега работя на пункт за скрап
Едно време спечели требъл с Ман Юнайтед, сега триумфира в кулинарно риалити
Най-кратко задържалият се треньор, който бе начело на тима си само за 10 минути
Между Италия и Англия - пътешествие в сърцето на две велики футболни култури
Футболистката, която дишаше райски газ и стана еротичен модел
Династията Мак Алистър: от Марадона до Меси и световната титла
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS