Месут Йозил окачи бутонките на 34-годишна възраст. Едва ли има някой, който може да каже нещо лошо срещу германския маестро. Той е от тези футболисти, които просто нямат хейтъри. Един гениален полузащитник, който успява да си спечели прозвището Германският Зидан. Всички знаят за рекордите, които чупи Йозил с асистенциите си, но дали всеки е наясно с живота му?

Месут Йозил обяви края на кариерата си

Легендарният германски футболист е роден на 15 октомври 1988 година в Гелзенкирхен в семейството на Мустафа Йозил и Гюлизар Йозил. Той е последното от общо четири деца в семейството. Бабата и дядото на Месут Йозил са турски емигранти, които се местят в Германия, за да получат по-добър живот в Рур. Като дете Месут живее в много беден дом. Той е роден в периода на индустриалния упадък на Германия, когато безработицата сред мигрантите е била над 70%.

Родителите му непрестанно сменят местоработата си, за да има как да изхранват семейството, но разликата не е голяма, тъй като всички те са нископлатени. Кварталът, в който живее семейството се характеризира с ограничена социална мобилност и няколко изоставени жилищни блока. Въпреки трудностите, Месут Йозил е решен да успее. Всичко, с което се захванел, му се е получавало. Той е бил отличник в училище, но в един момент стига до стремежа да стане професионален футболист. Той използва великата игра като бягство от бедността.

Любовта му към най-популярния спорт се заражда на близкото игрище до дома му, известно като „Клетката на маймуните“. Още от дете се отличава от връстниците си. При всяка възможност той взима топката и излиза навън, а всяка вечер заспива с нея в леглото. Той наблюдава големия си брат Мутли как дриблира и започва да се учи от него. С порастването си започва да взима уроци от Мутли, който играе само за удоволствие и не вярва, че мигрант може да успее. Кварталът на Йозил, който е бил просто едно мърляво предградие с около 16 000 души население, никога не е бил смятан за развъдник на талантливи футболисти. Решимостта на Месут обаче го води до успехи, а той се превръща във вдъхновение за нацията, тъй като е считан за първият емигрант, пробил в Германия.

Месут Йозил е в „маймунската клетка“ без значение от времето. Слънце, сняг, дъжд – той винаги е там. Там развива уменията си на майстор-подавач, а малко след това се записва във футболния отбор на училиещето си. Средното му училище е най-голямото в Германия с повече от 1400 ученици. Всеки иска да играе за футболния отбор, а Йозил се отличава. Изкачва се от младежкия отбор в юношеския, иначе казано колежански футбол. Йоахен Херман, заместник-директор на гимназията, описва увлечението на Месут по футбола като „малко аутистично“ и добавя: „Винаги съм имал чувството, че той дори си взима топката в леглото“. Ами... да, така прави. Месут вижда бъдещето си от класната си стая. През прозореца ѝ се вижда „Фелтинс Арена“ – стадионът на Шалке 04.

Тийнейджърът играе с мисълта някой ден да заиграе при „кралско сините“. Има и основание. Освен уменията, с които разполага, в помощ му е и това, че училището има връзка с отбора от Бундеслигата. В него са учили още Мануел Нойер, Юлиан Дракслер, Бенедикт Хьоведес и Жоел Матип, които също стигат до Шалке. Училището е много напреднало по отношение на футбола, като се провеждат множество тренировъчни занимания – три сесии сутрин, три вече и пет през уикендите. Йозил е бил доста сдържан ученик, но по време на тренировки сякаш е друг човек.

„Когато видях Месут за първи път, трябваше да проверя възрастта му. Той беше много малък, тих, интровертен извън терена, но нa терена си беше екстроверт, най-големият играч. Той издува гурдите си за ефект. Той беше звездата на нашия отбор. Месут не беше човек, който можеше да се изправи пред тълпата, винаги е бил много срамежлив, но не терена беше друг човек, защото там избухваше. Дайте му топка и ще бъде някой друг“, казва господин Крабе, един от учителите.

„Беше срамежливо и слабо момченце, но можеше да стреля от 25 метра. Тичаше много бързо и се включваше във всяка борба за топката. Веднъж спечелихме един мач с 12:0. Месут вкара 10. Треньорът на другия отбор ме придърпа настрана след мача и ми каза: „Следващия път, моля те, остави детето мигрант вкъщи“, споделя пък треньорът на отбора Ралф Мараун.

Не след дълго Месут Йозил става най-популярният футболист в училището и е регистриран в Германската футболна организация за училища. Това му дава право да участва в по-големи турнири. Той посвещава всяка свободна минута на това да изпълни мечтата си да играе голям футбол.

Юношеската си кариера прекарва във Вестфалия 04 Гелзенкирхен, Теутония Шалке-Норд, Фалке Гелзенкирхен и Рот-Вайс Есен преди през 2005 да се присъедини към Шалке 04 – отборът, чийто стадион вижда от класната си стая. Месут Йозил се възползва от наказанието на футболиста на първия отбор Линлълн и играе в мачовете срещу Байер Леверкузен и Байерн Мюнхен за Купата на Германия. След като получава място в мъжкия тим, той е описан като „следващото голямо нещо? Скоро след това обаче отхвърля оферта на Шалке за подновяване на договора, твърдейки, че годишна заплата от 1,5 милиона евро няма да е достатъчна и след скандал с ръководството прави трансфер във Вердер Бремен през януари 2008 срещу 5 милиона евро. Интерес тогава проявяват и Хановер 96 и Щутгарт. Първия си гол в Бундеслигата вкарва именно с екипа на бременските „музиканти“. През 2009 е с ключова роля за спечелването на Купата на Германия, реализирайки победния гол при успеха с 1:0 над Байер Леверкузен на финала в Берлин. През следващата кампания е обявен за най-добър играя на първия полусезон.

Йозил е повикан в националния отбор на Германия през 2010 година в Република Южна Африка. Там се представя на изключително високо ниво, с което прави и най-голямата крачка в кариерата си – трансфер в Реал Мадрид за 15 милиона евро. За подписа му „кралският“ клуб се преборва с конкуренцията на Барселона и Арсенал. Завършва първия си сезон с 25 асистенции, което е най-високата стойност сред всички играчи в топ 5 първенствата на Европа. За представянето си през 2011 година дори влиза в списъка с кандидати за „Златната топка“. През следващите два сезона отново завършва с най-много асистенции в Ла Лига – нещо, което е правил и в Бундеслигата и което прави във Висшата лига на Англия след трансфера си през лятото на 2013 година. Йозил е основната причина за трите трофея от ФА Къп през 2014, 2015 и 2017. След няколко контузии игровото му време в периода 2019-2021 е ограничено и той прави трансфер във Фенербахче. В края на март 2022 е изключен от отбора, заедно с Озан Туфан. През юли договорът му е прекратен по взаимно съгласие, след което прави трансфер в Истанбул Башакшехир, който е и последният отбор в кариерата му.

На национално ниво Йозил постига най-големият успех във футбола. Разбира се, става въпрос за спечелването на Световното първенство с Германия през 2014 година, където е една от ключовите фигури за отбора. Той избира Бундестима пред Турция след дълго обмисляне. С националната фланелка има 92 мача, в които отбелязва 23 гола. Не е изненада, че асистенциите му са повече от попаденията – 40.

На 23 март 2023 година Месут Йозил сложи край на една бляскава кариера, запомнена най-вече с успехите и асистенциите, макар в последните години да имаше и сериозни падения. Той обаче остави една огромна следа в историята на футбола и записа името си като легенда на германския и световен футбол. Успех във всички бъдещи начинания, Месут Йозил!

Снимки: LifeBogger

От 1:5 до 7:6 за по-малко от 20 минути – най-лудият мач във футболната история

Спориш със съдията - получаваш смъртна присъда на място

Роден през Втората световна още работи като футболен съдия, хранейки се с каша с мляко и плодове

Новата перла на Челси - ръгбито изгражда характера му, отвел го в Лондон

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS