Пилотът на Ферари - Шарл Льоклер, постигна най-бързото време във финалния ден от тестовете във Формула 1 преди началото на сезона в Австралия след само две седмици. В същото време отборът на Астън Мартин преживя истински ужас на пистата „Сахир“ в Бахрейн.
В края на последния тестов ден някои от болидите получиха възможност да направят бързи обиколки с по-малко гориво и меки гуми. Льоклер се възползва максимално и се почувства „у дома“, постигайки впечатляващото време от 1:31.992 минути. С това той изпревари с осем десети от секундата втория – Ландо Норис с Макларън, и беше с цяла секунда по-бърз от Макс Верстапен (Ред Бул) и Джордж Ръсел (Мерцедес).
Увереност в Мерцедес въпреки предизвикателствата
Въпреки че не бяха на върха в последния ден, Джордж Ръсел и Мерцедес ще отпътуват за Австралия със сериозна доза увереност. Тимът демонстрира постоянно високо темпо по време на всичките три тестови сесии, а Ръсел остава ранен фаворит за първия старт. Той вярва, че отборът има още потенциал, но остава предпазлив относно заплахата от Ред Бул, Макларън и особено от Ферари, които показват светкавична скорост при тренировъчните стартове.
Ride onboard with @Charles_Leclerc as he flies around the Bahrain International Circuit to clock the fastest lap of #F1Testing ⏱️????#F1 pic.twitter.com/CY0fI7sXgg
— Formula 1 (@F1) February 20, 2026
„Колата се усеща добре. Новите задвижващи системи са бързи“, заяви Ръсел. „Подобряваме се с всеки изминал ден. Трябва обаче да продължим да работим върху надеждността. Мисля, че имаме много потенциал, който да разгърнем“.
Проблеми при стартовете за Ръсел
Един от най-интересните моменти в края на тестовете беше новата процедура за стартиране на състезанията, изпробвана от ФИА. Прави впечатление колко бързи бяха пилотите на Ферари – Люис Хамилтън и Шарл Льоклер – при потегляне. За разлика от тях, Джордж Ръсел беше тромав, което самият той призна, че е област, върху която Мерцедес трябва да се съсредоточи.
„За да спечелиш състезание, трябва да потегляш добре“, коментира той. „Двата старта, които направих тази седмица, бяха по-лоши от най-лошия ми старт във Формула 1 изобщо. А Люис, който беше 11-ти, успя да стигне до първа позиция. На този етап не мисля, че има значение колко си бърз. Нещото, което ще те провали, е най-високото препятствие. И точно това се опитваме да преодолеем в момента. Засега се спъваме в някои от тях“.
Пълен провал за Aстън Мартин
Предсезонната подготовка за Астън Мартин, в която бяха вложени големи надежди с привличането на дизайнера Ейдриън Нюи, завърши с огромно разочарование. Тимът преживя сурово събуждане, след като закъсня с подготовката на болида си и пропусна началото на първия тест. Оттогава отборът се бори с безброй проблеми, които ограничиха времето им на пистата.
В последния ден в Бахрейн трудностите продължиха. Доставчикът на двигатели Хонда призна, че е използвал толкова много части, че на практика те са свършили до петък. Това принуди отбора да прави само много кратки серии с половинчасови почивки между тях. В крайна сметка тимът направи едва шест обиколки и прекрати участието си повече от два часа преди края на сесията.
The key stats from the final day of #F1Testing #F1 pic.twitter.com/QxhtOkYcdy
— Formula 1 (@F1) February 20, 2026
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS


