Англия спечели с 3:1 домакинството си на Италия от група „С“ квалификациите за Евро 2024. По този начин „трите лъва“, ръководени от Гарет Саутгейт се класираха за турнира, който е през следващото лято в Германия. В същото време проблемите за Италия станаха много големи, а „скуадра адзура“ ще се нуждае от две задължителни победи в последните два мача от груповата фаза, за да се класира за шампионата в Германия.

Маркъс Рашфорд стреля от фал в 12-ата минута, но високо над напречната греда в аут.

Италия поведе с 1:0 в 15-ата минута. Джовани Ди Лоренцо бе изпуснат от Маркъс Рашфорд по десния фланг и центрира в наказателното поле на Англия, където Джанлука Скамака бе оставен непокрит и отблизо вкара топката във вратата на Джордан Пикфорд.

Пред Джанлука Скамака се откри добра възможност в 23-ата минута. Той стреля от границата на наказателното поле на Англия, но встрани от десния страничен стълб на вратата на Пикфорд.

Съдията Клеман Тюрпен свири дузпа за Англия в 28-ата минута. Джуд Белингам навлезе на скорост в наказателното поле на Италия, където бе препънат от Джовани Ди Лоренцо.

Хари Кейн реализира дузпата - 1:1, пращайки топката в левия ъгъл на вратата на Италия, докато вратарят се хвърли вдясно.

Във втората минута на добавеното време на първата част пред Удоджи се откри чудесна възможност, а той стреля, но Пикфорд внимаваше и успя да спаси.

Джуд Белингам отне топката в 51-ата минута пред наказателното поле на Италия, след което подаде на Фил Фодън, който комбинира с Калвин Филипс, а той стреля от границата на наказателното поле, но над напречната греда на вратата на Донарума.

Англия обърна развоя на мача срещу Италия и поведе с 2:1 в 57-ата минута. Фил Фодън подаде към Джуд Белингам, който продължи към Маркъс Рашфорд, който навлезе в наказателното поле на гостите и прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Джанлуиджи Донарума.

Пред Скамака се откри възможност в 61-ата минута и стреля, но право в ръцете на Пикфорд.

Маркъс Рашфорд имаше добра възможност в 63-ата минута, но ударът му бе изключително неточен в аут.

Пет минути по-късно Фил Фодън отправи много опасен диагонален удар, но Донарума внимаваше и спаси.

Англия направи резултата 3:1 в 77-ата минута, като Хари Кейн вкара своя втори гол в двубоя. Кейн се пребори първо със Скалвини, а след това и с Бастони, за да излезе сам срещу Донарума и да го преодолее за 3:1.

В 90-ата минута Орсолини комбинира с Мойс Кийн, който стреля от дъгата на наказателното поле на Англия, но право в ръцете на Джордан Пикфорд.

С тази победа Англия си гарантира първото място в групата с 16 точки, а Италия заема трето място във временното класиране с 10 точки и се нуждае от задължителни две победи в последните два мача от групата срещу Северна Македония и Украйна.

Шотландия не трябваше да дразни Франция (ВИДЕО)

Литва отложи празненствата в Унгария, Сърбия с голяма крачка към Евро 2024 (ВИДЕО)

Дания и Словения вървят ръка за ръка към Евро 2024 (ВИДЕО)

В другия мач от групата Украйна спечели с обрат от 0:1 до 3:1 при гостуването на Малта.

Домакините поведоха с гол на Мбонг още в 12-ата минута.

Украйна успя да обърне развоя на събитията още до края на първата част. Каменцули си отбеляза автогол в 38-ата минута, а Довбик се разписа в 43-ата.

Михайло Мудрик в 85-ата минута оформи крайния резултат в срещата.

Украйна е на второ място в групата с 13 точки, а в последния мач от групата посреща Италия в решаващия сблъсък за второто място в групата.

Англия - Италия 3:1

0:1 Джанлука Скамака 15'

1:1 Хари Кейн 31'

2:1 Маркъс Рашфорд 57'

3:1 Хари Кейн 77'

Англия: 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс (63' - 12. Марк Гехи), 6. Хари Магуайър, 3. Киърън Трипиър – 8. Калвин Филипс (70' - 14. Джордан Хендерсън), 4. Деклан Райс – 11. Маркъс Рашфорд, 10. Джуд Белингам (85' - 20. Джак Грийлиш), 7. Фил Фодън – 9. Хари Кейн (к)

старши треньор: Гарет Саутгейт

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (к) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 19. Джорджо Скалвини, 15. Франческо Ачерби (63' - 23. Алесандро Бастони), 6. Дестини Удоджи (63' - 3. Федерико Димарко) – 17. Давиде Фратези, 16. Браян Кристанте, 18. Николо Барела – 11. Доменико Берарди (78' - 10. Джакомо Распадори), 9. Джанлука Скамака (63' - 7. Мойс Кийн), 22. Стефан Ел Шаарауи (87' - 20. Рикардо Орсолини)