На 15 май ще се изиграе финалът за Sesame Купа на България сезон 2023/24. В седмиците преди двубоя заедно със Sesame ще ви разказваме интересни истории, свързани с турнира за Купата на България през годините.
Единствено Левски има повече спечелени Национални купи от ЦСКА. „Сините“ са с 26, докато „червените“ с 21. За последно тимът от „Борисовата градина“ триумфира на 19 май 2021 година, когато на финала На Националния стадион „Васил Левски“ пред 22 хиляди души беше победен Арда с 1:0. Единственото попадение за ЦСКА бе дело на Бисмарк Чарлс в 85-ата минута.
Всяка поредица от трофеи си има своето начало. За първия път трябва да се върнем до 1951 година, когато ЦСКА вдига първата от двадесет и една дотук. Разбира се, времената в България са много различни от сега. Страната ни е управлявана от Вълко Червенков и геополитически е зависима от СССР. Съответно култът към Йосиф Сталин не подминава футбола. Националният отборе в криза и през 1951 година е взето решението да не участва в нито един международен мач.
В турнира за Купата на Съветската армия пък се получават крайно любопитни резултати. Първият съперник на ЦСКА (тогава носещ името ЦДНА - Централен дом на народната армия) е Черно море. По пътя си към 1/8-финалите варненци отстранят Локомотив Стара Загора, представителният тим на село Бояна и Червено знаме (Павликени). Финалистът от миналогодишното издание на надпреварата – ЦСКА няма никакъв проблем да се справи с „моряците“, като ги побеждава с 4:0 на ходом, в тренировъчно темпо. Два гола отбелязва Стефан Стефанов - Томито, а по един вкарват Ангел Миланов и Стефан Божков. Томито дори е близо до хеттрик, но пропуска дузпа през първото полувреме. Още в ¼-финалите срещу Строител се реваншира с попадение от бялата точка. ЦСКА печели с 3:1. Ангел и Димитър Миланови прибавят по едно попадение.
При действащия носител на Купата – Левски има сериозни проблеми. „Сините“ са напуснати от Борислав Цветков и Драган Георгиев. Междувременно Ангел Петров – Чори и Любен Хранов – Мистри са със спрени състезателни права. Причините не звучат релевантно към днешно време, но са такива в началото на 50-те години на XX век. Твърди се, че Чори е изразил мнение, че цар Борис III е по-умен от Георги Димитров. Мистри пък е обвинен в „неуважение към съветското знаме“. Напълно достатъчно за тогавашната власт да наложи наказания.
В 1/8-финалите левскарите побеждават с 2:0 отслабения Торпедо (Русе), като от него се отделя Държавно стопанско обединение (ДСО) „Локомотив“. Съответно 17 от 19 играчи на отбора отиват да работят в новосъздадения жп завод „Васил Коларов“.
¼-финалните сблъсъци са следните:
ЦСКА – Строител (София) 3:1
Левски (София) – Червено знаме (София) 1:0
Академик (София) – Спартак (Плевен) 3:1
Спартак (София) – Рилски спортист (Самоков) 4:0
При тези резултати в четвъртфиналната фаза има прецедент. За пръв път в историята в турнира за Купата финалното каре е само от софийски тимове.
В полуфиналите ЦСКА се изправя срещу Левски, докато Академик София срещу Спартак София. Много трудно „студентите“ надделяват и се класират за финала. ЦСКА пък си връща на Левски за двете поредни загубени финални серии, като го побеждава с 3:0. Михаил Янков – Гърка бележи на два пъти, а едно попадение прибавя Димитър Миланов. „Сините“ пропускат да вкарат почетен гол. Около пет минути преди изтичането на редовното време получават правото да бият дузпа, която е изпусната от Александър Кръстев. Финалът е ясен – ЦСКА срещу Академик.
В навечерието на спора на трофея „студентите“ губят заради контузия защитника си Величко Младенов – Бадема. На негово място играе Иван Атанасов. Този финал ще остане в историята като първия, в който участие взима чуждестранен играч. Това е националът на Албания Скендер Бегея. Нападателят е носител на Балканската купа с родината си през 1947 година. Тъй като в продължение на 3 години учи във ВИФ, има право да защитава цветовете на Академик. Символично финалът е насрочен на 7 ноември. На тази дата през 1917 г. избухва Октомврийската революция.
През всичките 90 минути на стадион „Народна войска“ в София ЦСКА доминира срещу Академик, но късметът е със „студентите“. Най-чистото положение е на сметката на Янков, но топката среща гредата на вратата, пазена от Иван Кюпев. При 0:0 в редовното време се стига до продължения. В 104-тата минута ЦСКА дочаква своя миг. Божков центрира, а Димитър Миланов бележи решаващия гол, с който идва първият „армейски“ триумф. По време на церемонията по награждаването освен Купата на съветската армия, играчите на Крум Милев получават и шампионския си трофей. На архивните кадри капитанът на ЦСКА Стефан Божков е с превръзка над лявото око – доказателство, че без здрава битка, не може да бъде постигната победа.
''Честитката'' на Левски за 50-годишнината на ЦСКА и мистерията с ниските врати
Запознайте се с Повелителя на Купата - извинението на Йешич, дербито на Пловдив и Славия - Левски
Финалът, който Левски уж бе спечелил, но го загуби, а Никола Спасов стана Адмирал (ВИДЕО)
Първата Купа на Левски и дубъл за историята
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS