Очевидно Лудогорец ще направи пети опит да „уцели“ треньор от чужбина, който да постигне задоволителни резултати начело на българския хегемон. По всичко личи, че в Разград ще назначат Анте Шимунджа и е само въпрос на време той да бъде обявен. Словенецът идва от Мура, който направи шампион, а преди това стори същото с местния гранд Марибор. Разбира се трябва да си оставим "вратичка", защото от Разград може и да изненадат с друго назначение, но към днешна дата това е най-вероятното.
Спряган за треньор на Лудогорец остана без работа и пътува за България
През годините винаги големият въпрос при назначаването на нов треньор в Лудогорец е било дали той да е българин или чужденец. Истината е, че българските треньори винаги са се представяли доста по-добре от чужденците. Примери за това са както Ивайло Петев, който направи отбор от нищото, така и Георги Дерменджиев и Стойчо Стоев, които постигнаха най-големите успехи в Европа. На практика и двете назначения тогава будеха сериозна ехидни усмивки у футболните специалисти. Дерменджиев стана треньор и вкара два пъти отбора в Шампионската лига, а преди това бе основно помощник. Стойчо Стоев пък нямаше кой знае какъв бекграунд и бе водил единствено отбори без претенции. Те обаче успяха.
Сега ситуацията е доста по-специфична. Ясно е, че отборът боледува. Нищо чудно да се окаже, че освобождаването на Валдас Дамбраускас малко прибързано, но това е факт и времето не може да бъде върнато.
Именно литовецът обаче държи рекорда за най-дълго задържал се чужд треньор – 37 мача и малко над 9 месеца. Почти същото „постижение“ има и друг чужденец – Павел Върба – 28 мача и около 9 месеца начело на Лудогорец. Дошлият със сериозна визитка Пауло Аутори се задържа в Разград 3 месеца и половина и води отбора в 24 мача, а за Бруно Рибейро даже няма да отворим дума – 7 мача и месец и малко.
За огромно съжаление на ръководството на Лудогорец чуждестранните назначения не дават необходимия резултат.
Всъщност треньорите в Разград се задържат доста малко, въпреки че със сигурност при назначенията им се говори и мисли за работа в дългосрочен план.
Дори и Георги Дерменджиев имаше два периода начело на отбора, като неговият рекорд от година и 9 месеца и 85 мача трудно ще бъде достигнат. Това е вторият период на Дерменджиев като треньор на Лудогорец, като при първия води тима в 47 мача и около 10 месеца. Именно между 10 месеца и година се задържат треньорите в Разград и работят непрекъснато.
Стойчо Стоев има два периода и малко под 100 мача, но в първия води отбора година, а във втория само 5 месеца.
Истински щастливец в това отношение е Ивайло Петев, който започна проекта Лудогорец. Той води отбора над 3 години, но част от това постижение бяха мачове във Втора лига.
9 месеца начело на отбора бе и Димитър Димитров, който навъртя 44 мача като старши треньор.
По-малък стаж в Лудогорец направиха Едуард Ераносян и Тони Здравков.
Станислав Генчев пък е единственият, който има три периода зад гърба си като старши треньор, но при всичките се налага да води тима след уволнението на титуляра. Така Генчев събра 47 мача и заема 4-то място в тази листа след Дерменджиев, Стоев и Петев.
Едно е ясно. В един момент Лудогорец ще изпусне титлата и няма да е шампион. Това ще се случи рано или късно. Въпросът е кой треньор ще изтегли „късата клечка“ това да се случи при него, което със сигурност няма да остави добра диря във визитката му. Дали това ще бъде българин или чужденец предстои да разберем.
Жорди Кайседо се снима с екип на друг отбор, после се наложи да обяснява
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS