Мачът между Лион и Оксер от 9-ия кръг на Лига 1 може да бъде преигран заради жалба, подадена от гостите, които оспориха решението на съдията Жереми Стинат да отсъди дузпа в полза на „хлапетата“, която Жорж Микаутадзе реализира в добавеното време на първата част.

В ситуацията реферът отсъди удар от вратата след атака на Лион. Вратарят вкара топката в игра, след което съдията бе повикан от ВАР да преразгледа ситуация с нарушение на Гидеон Менса срещу Жорж Микаутадзе по време на предходната атака.

Лион сгафи срещу Оксер

Стинат прецени, че има фаул срещу грузинския национал и отсъди дузпа, която Микаутадзе реализира, правейки резултата 1:0!

След почивката капитанът на Оксер се приближи до реферът и му подаде лист с официална контестация от тима за решението му за дузпата през първото полувреме.

От Оксер са недоволни, че е отсъдена дузпа в техен ущърб за ситуация, след която първоначално реферът е сигнализирал играта да продължи. В този случай той не е изчакал ВАР да прегледа случилото се на терена или от ВАР не са му сигнализирали навреме, че има нещо нередно.

В Лига 1 правилникът позволява подобен тип контестация, след която може дузпата да бъде отменена и да се наложи преиграване на срещата.

Според правилата на LFP, ако се докаже, че протестът срещу на Оксер е основателен, мачът може да бъде преигран.

"В края на мача реферът ще запише „техническа неточност“. Техническа небрежност се разглежда само ако компетентната комисия прецени, че засяга крайния резултат", се казва в Член 559 от LFP.

„За да бъде валидна, тази контестация трябва да се трансформира в рекламация, изпратена в рамките на 48 часа с писмо до централата на Професионалната футболна лига. Професионалната футболна лига предава за вземане на решение досието на Федералната съдийска комисия на FFF. Последната нарежда преразглеждане на резултата или решава, че мачът трябва да се играе отново“, се казва още в правилника.