Университетът на Пенсилвания обяви, че ще анулира със задна дата всички резултати и рекорди, поставени от транссексуалната плувкиня Лия Томас.
Този университет също се извини на плувците, които поради участието на Лия Томас в състезанията по плуване в САЩ са били в неравностойно и подчинено положение.
Решението е резултат от споразумение с Министерството на образованието на САЩ и идва след продължило месеци федерално разследване, което заключи, че университетът е нарушил Дял IX, който забранява дискриминацията, основана на пола, но сега настоява за биологичното определение на пола в спорта, което позволява на Томас да се състезава в женските състезания.
Нека ви припомним, че в кариерата си Лия е участвала както в мъжки, така и в женски състезания.
Като част от споразумението, Университетът на Пенсилвания се съгласи да възстанови всички индивидуални рекорди, титли и отличия на плувците, които са загубили заради Томас, и всеки от тях ще получи лично извинение.
Университетът Пен също публикува официално изявление на уебсайта си, в което обещава, че в бъдеще няма да позволява на мъжете да се състезават в женски спортни програми или да използват женски спортни съоръжения, както и че определенията за пол ще се основават единствено на биологията.
Лия Томас стана първата транссексуална спортистка, спечелила титла в NCAA Division I, като спечели дисциплината 450 метра свободен стил през 2022 г. Преди това тя се състезава за мъжкия отбор на същия университет в продължение на три години и се състезаваше в женската надпревара в продължение на един сезон, през който постави множество рекорди и спечели медали.
Решението на Университета на Пенсилвания идва в момент, когато администрацията на президента Доналд Тръмп води широка кампания за забрана на транссексуалните спортисти да участват в женски спортове.
Министерството на образованието, под заплаха от задържане на федерални средства (в този случай 175 милиона долара или 150 милиона евро), поиска Пен да спазва новите закони.
Преди това NCAA позволяваше на транссексуални спортисти да се състезават в женски състезания при определени условия, включително хормонална терапия и документиране на нивата на тестостерон. Правилата обаче оттогава се промениха и станаха значително по-рестриктивни, като последните изпълнителни заповеди изискват стриктно разделяне на спортистите по биологичен пол.
Министърът на образованието на САЩ Линда Макмеън нарече решението голяма победа за жените и момичетата, не само в Университета на Пенсилвания, но и в цялата страна.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS