Dsport и Дарик радио, в партньорство с Кондор спорт, организират най-мащабното футболно събитие в България FootballNext. Партньори в това начинание са Кондор спорт, Palms Bet, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Gillette, JEEP, Хотел Хилтън, Midalidare Estate, Maniac, Floewater и Hell Ice Coffee. Петият панел на форума в хотел “Хилтън”, бе посветен на психологията във футбола. Спийкър бе главният психолог на академията на Болоня Паола Томасоти.
Тя говори за най-важните елементи от психологическата подготовка на играчите.
"Не можем да се преструваме, че можем да кажем нещо на спортистите и да решим, че те всички ще разберат едно и също нещо. Не е само предаване на информация на терена. Някои треньори си мислят, че само трябва да предадат информацията, а всъщност не е така. Трябва да разберат как могат да научат играчите си да мислят. Да разберат какви характеристики и потенциал имат играчите", започна Томасоти.
"Има човек, който изпълнява задачи и нищо друго. Това много ограничава нещата. Идеята, която спортистът има за себе си, не идва от това, което виждаме на терена, а произхожда от връзката им с всички останали в клуба и в семейството им. Важно е как подхождаме към играчите. Като изпълнители или като нещо повече - хора, които могат да мислят и да се самооценяват. Те трябва да имат увереност в собствените си способности, за да могат да го покажат и на терена", каза още тя.
"Много важен аспект са връзките - ние работим много с треньори, защото те правят цялата разлика. Как треньорът подхожда към отбора си и спортистите си. Трябва да работим с хората, които са около играчите. Работим индивидуално и групово с треньорите", добави италианката.
"Трябва да работим с пораснали играчи, както и с техните семейства. Те са много важни за това какъв ще бъде играчът на терена. Трябва да има сесии със семействата, на които можем да им дадем информация. Семействата трябва да се включват по правилния начин - не да бъдат допълнителен треньор, но да ни помогнат например как да управляват емоциите си. Работим върху връзките и качеството на комуникацията, която имаме с нашите атлети", разкри още психоложката.
"Не е важно дали печелим или губим, а как си играл на терена, защото това е нещо, което могат да контролират. Победата или загубата не зависи само от един човек. Ако аз спечеля, но играя по-лош начин, резултатът не е важен", каза Томасоти.
"Важно е да работите с играчите от 8-годишна възраст, а аз работя със семействата им до 18-годишна възраст. Става важно от 12 години нататък. Това е възрастта, в която те започват да се чувстват по различен начин спрямо представянето и трябва да се научат как да контролират емоциите си", добави тя.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS