Ювентус е разтърсен от афера, свързана с предполагаеми финансови злоупотреби, извършени през 2020 г., по-точно в периода на началото на избухването на пандемията от коронавирус. Ръководителите на клуба, които подадоха оставки преди дни, са обвинени, че са подписали фалшиви договори с играчите за намаляване на заплатите по време на пандемията, но въпреки подписаните споразумения играчите са получили заплатите си в пълен размер, с което клубът е избегнал плащането на милиони данъци .
Италианските медии публикуваха съобщения от легендарния капитан на Ювентус Джорджо Киелини, за които се твърди, че той е изпратил в споделена група в WhatsApp.
„Поздрави на всички, както знаете, говоря с Фабио (Паратичи) и президента, за да намерят начин да помогнат на клуба и целия персонал в този труден момент. Президентът гарантира, че до лятото ще получим една заплата, а останалите през следващия сезон.
Ако сте съгласни, утре ще имаме документ, подписан от президента, който гарантира всичко по-горе. Поради пазарното законодателство, обществото ще получи информация само, че се отказваме от заплати. УМОЛЯВАМЕ ДА НЕ ГОВОРИТЕ НИКЪДЕ ЗА ПОДРОБНОСТИ ОТ СПОРАЗУМЕНИЕТО“, пише Киелини до съотборниците си.
На следващия ден в WhatsApp групата Киелини изпраща ново съобщение.
„Ще изплатят всичките ни заплати, независимо какво пише в договора, който подписахме с президента, където се разбрахме да се откажем от всичко до края на сезона. Ювентус иска да излезе с изявление, в което се казва, че сме се отказали от заплатите, за да помогнем на клуба. Благодаря ви за всичко."
Да припомним, че редица италиански отбори от първа лига, включително Ювентус, Наполи и Сампдория, бяха разследвани за изкуствено завишаване на стойността на трансферите, но „бианконерите“ са заподозрени и в други измами.
Именно по време на избухването на пандемията от коронавирус през 2020 г. 23-ма играчи от първия отбор на "Старата госпожа" подписаха анекси към договорите си, с които бяха намалени заплатите им, за да може клубът да излезе от кризата. Но прокуратурата твърди, че тези анекси са фиктивни и Юве неправомерно е платил пълната заплата на играчите, но подписаните анекси му позволяват да плаща по-малко данъци.
Припомняме, че през 2006 г., след аферата "Калчополи", Ювентус изпадна в Серия Б, а клубът бе лишен от титлите си. Има шанс това да се случи отново, ако разследването установи, че споменатите финансови злоупотреби са помогнали на Ювентус да регистрира отбора и да се състезава на най-високото ниво в италианския футбол. Освен изключване от лигата е възможно и леко наказание под формата на отнемане на точки.
Преди няколко дни президентът Андреа Аниели, неговият заместник Павел Недвед и изпълнителният директор Маурицио Аривабене, както и редица второстепенни длъжностни лица напуснаха клуба.
Разследват се 16 души, настоящи и бивши служители на клуба, като най-вече изпъкват имената на напусналите клуба Андреа Аниели, Павел Недвед и Маурицио Аривабене.
17 играчи и 60 милиона замесени в разследването на Юве
УЕФА започна разследване срещу Ювентус
Проблемите на Ювентус започнаха от Кристиано Роналдо
Италианската футболна федерация започна финансово разследване на Ювентус за нерегламентирани заплати
Дел Пиеро и Киелини влизат в новата управа на Ювентус
В Италия разкриха кой ще е новият президент на Ювентус
Трус в Юве: Аниели и членовете на борда на директорите подадоха оставки
Аниели с дълго послание към служителите на Юве след оставките
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS