Настоящият европейски шампион Италия се провали при гостуването си на Северна Македония на „Тоше Проески“ в Скопие. В група C от квалификациите за Европейското първенство догодина двата отбора завършиха наравно 1:1 при дебюта на Лучано Спалети начело на „скуадра адзура“. Специалистът замени на поста освободения Роберто Манчини.

Италианците си припомниха кошмара отпреди година и половина, когато загубиха с 0:1 от македонците и не успяха да се класират за Мондиал 2022 в Катар.

Италия поведе чрез Чиро Имобиле в самото начало на второто полувреме, но допусна изравняване. В 81-вата минута Енис Барди се разписа със страхотно изпълнение на пряк свободен удар.

След ремито задачата на Италия се усложнява. Селекцията на Лучано Спалети е трети с актив от 4 точки. Украйна е втори със 7, докато Англия е първи с 13. Само след три дни италианците приемат Украйна в ключов сблъсък за втората позиция.

Мачът стартира равностойно, като постепенно гостите установиха по-траен контрол върху топката. Четвърт час след началото Италия създаде първата опасност пред една от двете врати. След изпълнение на ъглов удар Джанлука Манчини стреля много опасно с глава, но топката премина покрай македонската врата.

Малко по-късно Северна Македония отговори. Матео Политано сбърка, а Боян Миовски беше намерен на чиста позиция. Централният нападател обаче не съумя да вкара.

Няколко минути след това Сандро Тонали пропусна златен шанс да изведе „скуадра адзура“ напред в резултата. Късметът също покри македонците, тъй като Тонали излезе сам срещу Столе Димитриевски, но ударът му се отби от гредата.

До почивката съседите ни поизравниха играта и задържаха нулевото равенство. В самото начало на втората част обаче Италия поведе. След удар на Николо Барела напречната греда беше разтресена. Отбитата топка попадна на пътя на Чиро Имобиле. Опитният голмайстор нямаше как да пропусне и преодоля Димитриевски. Вратарят все още не се беше изправил и нямаше шанс за намеса.

Изненадващо или не италианците се поприбраха. Северна Македония изнесе играта в предни позиции и смело потърси изравнителния гол.

В 67-ата минута Елиф Елмас получи свободно пространство и стреля от границата на наказателното поле. Топката премина заплашително покрай вратата на Днанлуиджи Донарума.

Десетина минути преди изтичането на редовното време македонците получиха правото да изпълнят пряк свободен удар. Топката беше заложена много близо до наказателното поле на Италия. Енис Барди застана зад топката и със свиреп удар покрай стената преодоля Донарума за 1:1.

След изравняването Италия натисна, но така и не успя да създаде чиста голова ситуацията. Следователно Северна Македония заслужено се поздрави с равенството, което определено ще бъде прието като престижна победа.

По-рано днес в друг мач от този поток Англия завърши наравно 1:1 срещу Украйна, но продължава уверено пътя си към Евро 2024.

Украинците първи измъкнаха точка от Англия (ВИДЕО)